הבנקים פותחים חזית מול הבורסה: "נכנסת כשחקן בשוק שבו היא המפקחת"

במכתב חריף לרשות ניירות ערך, מחו הבנקים על כך שהבורסה הקימה את החברה לרישומים - שתתחרה בהם

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל
מיכאל רוכוורגר

איגוד הבנקים שלח היום (א') לרשות ניירות ערך מכתב, המייצג את עמדתם של הבנקים, שמחויבים למכור את החזקותיהם בבורסה בעקבות שינוי מבנה הבעלות שלה. המכתב מגיע בעקבות חוסר שביעות הרצון של הבנקים מכך שהבורסה הקימה את החברה לרישומים - שתתחרה בבנקים. מדובר בחברה בת שהקימה הבורסה באחרונה, ושעוסקת במתן שירותי רישום לחברות הציבורית.

"לא יעלה על הדעת שהבורסה - שמשמשת בכובעה האחד חברה למטרות רווח, ובכובעה השני כמפקחת על פעילות החברים תחת תקנונה והנחיותיה - תתחרה באופן ישיר, בתחרות לא הוגנת ובחוסר שקיפות בחבריה בבורסה. זאת, כפי שלא יעלה על הדעת שהממונה על רשות שוק ההון תפתח חברת ביטוח שתתחרה במפוקחים, או שבנק ישראל יפתח בנק מסחרי משלו", מפרט איגוד הבנקים, בראשות משה פרל, במכתב ששלח..

"באחרונה הובא לידיעתנו שהבורסה מתכננת להיכנס לתחומי פעילות חדשים, שאינם חלק מניהול מערכת המסחר בניירות ערך, כדוגמת הקמת מאגר השאלות המרכזי, ריכוז הנפקות ומתן שירותי קסטודיאן ללקוחות מוסדיים", טוענים באיגוד הבנקים, ומוסיפים כי: "נציגי הבנקים היושבים בדירקטוריון הבורסה והמסלקות לא הורשו להשתתף בדיונים על התוכנית האסטרטגית, מחמת טענות לניגוד עניינים, ולכן אין בידינו פרטים נוספים לגבי מתכונת הפעילות המתוכננת".

עוד כותבים באיגוד הבנקים, כי "כבר בשלב זה קיים חשש ממשי לניגוד עניינים בכניסת הבורסה באופן ישיר כשחקן בשוק שבו היא משמשת כמפקחת - כבעלת מידע עודף על פני מפוקחיה-מתחריה", וטוענים כי "המחוקק התיר לבורסה, בהתקיים תנאים מסוימים, לעסוק גם בשירותים נלווים מסוימים, ובלבד שהם קשורים בטיבם לניהול מערכת המסחר".

מהבורסה נמסר כי "התוכנית האסטרטגית הרב שנתית לפיה פועלת הבורסה אושרה בדירקטוריון הבורסה כבר במארס 2017, בנוכחותם של כל נציגי הבנקים. בהקשר זה ראוי להדגיש כי על כל דירקטור חלה חובת אמון לדירקטוריון הארגון שבו הוא מכהן. צר לנו שאיגוד הבנקים טרם הפנים שהחוק לשינוי מבנה הבעלות של הבורסה נכנס לתוקף, ונראה כי הוא מסרב להבין את משמעויותיו. נזכיר כי איגוד הבנקים בחר בזמנו שלא להגיש בג"ץ כנגד החוק. תמוה בעינינו שאיגוד הבנקים בחר שלא לציין דווקא את החברה לרישומים על ידי הבורסה, המציעה פתרון זול ומתקדם לחברות הציבוריות, וזאת לאחר מספר שנים שבהן הבנקים העלו באופן משמעותי את העלויות שגבו מהחברות הציבוריות בגין שירותי הרישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker