בנק לאומי הוביל מימון של 800 מיליון שקל לרכישת הענק של אנזימוטק

פרוטרום השלימה בסוף השבוע את רכישת אנזימוטק תמורת 750 מיליון שקל - הרכישה היקרה בתולדותיה ■ במימון היו שותפים הבינלאומי ובנקים זרים ■ בעקבות המיזוג יפוטרו עשרות מעובדי אנזימוטק ■ מאז 2015 רכשה פרוטרום 30 חברות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
המפעל של אנזימוטק במגדל העמק
המפעל של אנזימוטק במגדל העמקצילום: עופר וקנין

חברת פרוטרום תעשיות, המנוהלת בידי אורי יהודאי, השלימה בסוף השבוע החולף את עסקת הרכישה היקרה בתולדותיה — עם קניית אנזימוטק תמורת 214 מיליון דולר. בעקבות הרכישה יתמזגו שתי החברות.

למרות הגאות בשוק ההון והריביות הנמוכות שלפיהן מתבצעים גיוסי האג"ח, בפרוטרום, העוסקת בייצור ושיווק חומרי גלם לתעשיית הטעם והריח, העדיפו לממן את עסקת הרכישה באמצעות נטילת חוב בנקאי של 235 מיליון דולר (805 מיליון שקל) — מימון שגם אותו סגרה פרוטרום בסוף השבוע.

המממנים הם בנק לאומי , הבנק ה בינלאומי ובנקים זרים. לאומי הוא הבנק הישראלי העיקרי שמממן בשנים האחרונות את מסע הרכישות הנרחב של פרוטרום, שכולל קנייה של 30 חברות מאז 2015.

הבנקים העניקו לפרוטרום הלוואות לתקופה של חמש שנים החל ב–11 בינואר 2018, שיישאו ריבית שנתית של ליבור בתוספת מרווח משוקלל של 1.52% בשנה. מחצית מקרן ההלוואות תיפרע החל מבעוד 12 חודשים ובמשך 16 רבעונים רצופים. היתרה תיפרע בתום תקופת ההלוואה.

מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי
מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאיצילום: עופר וקנין

פרוטרום, הנסחרת לפי שווי שוק של 18.64 מיליארד שקל, התחייבה כלפי הבנקים לעמוד באמות מידה פיננסיות הזהות לאלה של הסכמי המימון הבנקאי הנוכחיים שלה. הסכמים אלה כוללים התחייבויות לכך שההון העצמי של פרוטרום לא יפחת מ–375 מיליון דולר, וכן ששיעור ההון העצמי שלה לא יפחת מ–25% מהמאזן.

פרוטרום גם התחייבה כי יחס ההתחייבויות הפיננסיות שלה בניכוי ה–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) לא יעלה על יחס של פי ארבעה, וכי לא תבצע שעבוד על נכסיה ללא הסכם של המממנים. בנוסף, הוסדרו תנאי חלוקת הדיווידנדים בידי פרוטרום. בהתאם לכך, החברה תהיה רשאית לחלק לבעלי מניותיה דיווידנד של עד 50% מהרווח השנתי שלה, וכן של עד 50% מיתרת העודפים הראויים לחלוקה שנצברו במאזנה עד 2011.

בהתחייבויות נקבעו עילות שונות שלפיהן ניתן יהיה להעמיד את החוב לפירעון מיידי, ולפרוטרום ניתנה אפשרות לבצע פירעון מוקדם, חלקי או מלא, של ההלוואות שנטלה.

פרוטרום, שהיא אחת מעשר היצרניות הגדולות בעולם של טעמים וחומרי גלם טבעיים לתעשיית המזון והמשקאות, השתלטה על אנזימוטק בשני שלבים. בשלב הראשון, באוגוסט 2017, הגיעה החברה לאחזקה של 19% מאנזימוטק, ובסוף אוקטובר השלימה הצעת רכש לרכישה של יתרת האחזקות בחברה (81%). העלות הכוללת של רכישת אנזימוטק מגיעה ל–290 מיליון דולר, אך בניכוי מזומן ושווה מזומן שבקופת אנזימוטק, מגיעה עלות העסקה ל–214 מיליון דולר נטו.

המפעל של אנזימוטק במגדל העמק
המפעל של אנזימוטק במגדל העמקצילום: עופר וקנין

רכישת אנזימוטק מקרבת את פרוטרום לקצב מכירות שנתי של 1.5 מיליארד דולר בשנה. התוכנית האסטרטגית של פרוטרום היא להגיע למחזור מכירות של 2 מיליארד דולר ב–2020 ולרווח תפעולי-תזרימי של 23% מהמחזור.

אנזימוטק, שמעסיקה 240 עובדים בעיקר בישראל ובארה"ב, פועלת בשני מגזרים עיקריים, אך פרוטרום מעוניינת רק באחד מהם, ונראה שבכוונתה למכור את מגזר הפעילות השני או למכור את זכויות השיווק שלו.

החברה, שהוקמה ב–1998, מפתחת, מייצרת ומשווקת חומרי גלם ייחודיים לתחום התזונה והמזון הרפואי.

בחודש שעבר החלה פרוטרום בסבב שימועים לקראת פיטוריהם של 38 מעובדי אנזימוטק בישראל, מתוך 238 עובדי החברה. בשלב מאוחר יותר מתכננת פרוטרום לפטר עוד 20 עובדים, כך שהמספר הכולל של עובדי אנזימוטק שיפוטרו יגיע ל–25% מכוח האדם.

פרוטרום תיכננה להעביר חלק ניכר מהייצור של חטיבת חומרי הגלם במפעלה במפרץ חיפה למפעל שהקימה אנזימוטק במגדל העמק בהשקעה של 40 מיליון דולר, אך פועל בתפוקה חלקית. הפיטורים נועדו למנוע כפילויות בתפקידי הייצור והמטה. העברת הייצור תאפשר לפרוטרום ליהנות מהטבת מס, משום שרווחי המפעל של אנזימוטק ימוסו בשיעור של 7% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker