בלי סוכנים: שלושה מפורשי מגדל הקימו חברות ביטוח באינטרנט

גיל יניב הקים חברה שתפעל ללא סוכני ביטוח, ותתמקד בביטוח חיים וביטוח מחלות קשות ■ יונל כהן הוא אחד המשקיעים האסטרטגיים בחברה ■ אמיל וינשל, ששימש כמשנה למנכ"ל מגדל עד יולי האחרון, יקים חברה שתתמקד במוצרי ביטוח אלמנטרי וביטוח כללי

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל יניבצילום: מוטי מילרוד
אסא ששון

גיל יניב, לשעבר המשנה למנכ"ל מגדל ומנהל חטיבת החיסכון ארוך הטווח, מקים  חברת ביטוח אינטרנטית בשם אולברייט. החברה נמצאת בשלבים האחרונים לקבלת רישיון מרשות שוק ההון לפעול כחברת ביטוח. אחד מהמשקיעים הפסיביים בחברההוא יונל כהן, לשעבר מנכ"ל מגדל.

פורש נוסף ממגדל, אמיל וינשל, ששימש גם הוא כמשנה למנכ"ל עד יולי האחרון, החליט להקים חברת ביטוח אינטרנטית, ונמצא גם כן בשלבים מתקדמים לקבלת רישיון ביטוח מרשות שוק ההון.

ההבדל העיקרי בין אולברייט לחברה שיקים אמיל וינשל הוא שאולברייט תפעל במתכונת אינטרנטית מלאה — משלב הקמת הפוליסה וכלה בשלב הגשת התביעות וקבלת התשלום בגינן, בדומה מאוד למודל של למונייד. כלומר, ללא שימוש בערוצי ההפצה של סוכני ביטוח. ואילו החברה של וינשל תפיץ את מוצריה, לפחות בשלב הראשון, באמצעות סוכני ביטוח.

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, פועלת רבות כדי לעודד תחרות מול חברות הביטוח המסורתיות. הבסיס לתחרות לדעתה הוא שימוש בכלים דיגיטליים, כפי שעושה למונייד, חברת ביטוח ישראלית הפועלת בארה"ב, מ–2015. החברה פיתחה מוצר טכנולוגי־צרכני בתחום הביטוח, הפועל במודל של עמית לעמית (p2p). התפעול, החל ברישום ועד הגשת התביעה, נעשה דרך אתר החברה או באפליקציה בסמארטפון. הפלטפורמה של למונייד פועלת בעזרת בוטים (תוכנות המיועדות לאסוף מידע או לבצע פעולות בדרך של חיקוי משתמש רגיל) ומודלים של למידת מכונה. בחברה מציינים כי הבוט, שעמו נמצא הצרכן בקשר, יכול לשלם למבוטח ללא התערבות אדם. בספטמבר 2016 החלה החברה לפעול באופן חוקי כחברת ביטוח במדינת ניו יורק, כשהיא מספקת פוליסת ביטוח דירה ותכולה לשוכרי דירות ובעלי דירות.

אמיל וינשל

נכון להיום, למונייד מחזיקה בכ–50% משוק הביטוח הראשוני בתחומיה. למונייד מתגאה בכך ששילמה תביעה ללקוח בתוך שלוש שניות מרגע הגשתה — בהליך שכלל את בדיקת הפוליסה, הזכאות של המבוטח וביצוע בדיקות אי־הונאה של המבוטח.

המודל של למונייד קסם לסלינגר, ולמרות הפצרותיה שהחברה תתחיל לפעול בישראל, למונייד מבססת כרגע את פעילותה בחו"ל. לוואקום הזה נכנסים יניב, כהן ווינשל. ההחלטה שעברה בשבוע שעבר בכנסת, המקלה על כניסתן של חברות ביטוח לשוק — אמור לתת להם רוח גבית.

כיום, כדי לקבל רישיון מבטח בתחום הביטוח הכללי, נדרש המבקש להציג הון עצמי של 59 מיליון שקל, ואילו בתקנות החדשות הוא יידרש אך ורק להון של 10 מיליון שקל. בתחום ביטוח החיים, נדרשו החברות עד כה להציג הון עצמי של 52 מיליון שקל, לעומת התקנות החדשות, שדורשות הון עצמי של 15 מיליון שקל. חברה שעוסקת בתחום ביטוח חיים וכללי נדרשה עד כה להציג הון של 89 מיליון שקל, ובעקבות התקנות החדשות יידרשו אותן חברות הון עצמי של 25 מיליון שקל בלבד.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

"החברות החדשות יגבירו את החתחרות"

בשלב הראשון מתכוונים יניב וכהן לשווק מוצרי ביטוח פשוטים כמו ביטוח חיים וביטוח מחלות קשות, המכונים מוצרי פיצוי, הפועלים כך שהכסף מועבר למוטב מיד לאחר האירוע הנכלל בפוליסה. מוצרים אלו קלים יותר לתפעול ממוצרים מורכבים יותר כמו ביטוח סיעודי או ביטוחי בריאות, שבהם חברת הביטוח נדרשת להמיר סבל בכסף, ושמחלוקות לגביהם מביאות לא פעם את שני הצדדים לבית המשפט. וינשל, לעומת זאת, מתכנן להתמקד במוצרי ביטוח אלמנטרי וביטוח כללי.

כניסתן של חברות ביטוח דיגיטליות לישראל יכולה להיות אותו גורם משבש שאמור להכניס חדשנות ושינוי לתחום הביטוח, שקופא על שמריו כבר שנים רבות. חברות ביטוח רבות בעולם עוקבות אחרי למונייד והשפעתה על תחום הביטוח. בגיוס ההון האחרון שלה, בהובלת התאגיד היפני סופטבנק, היא גייסה 120 מיליון דולר. בגיוס השתתפו רוב המשקיעים בחברה, בהם גוגל ונצ'רס, חברות הביטוח אליאנץ (Allianz) ו–XL, וקרן ההון סיכון הישראלית אלף. בלמונייד לא מסרו מהו שווי החברה בגיוס, אולם הוא מוערך ביותר מחצי מיליארד דולר.

לטענת מקימי למונייד, החברה תתקשה לפעול בישראל, שכן המידע והסטטיסטיקה שמאפשרים לה לתמחר את הפוליסות באופן נכון בארה"ב לא נגישים בישראל.

עם קושי זה ייאלצו אולברייט והחברה החדשה של וינשל להתמודד. זו אחת הסיבות לכך שאולברייט פנתה לכיוון של מוצרי פיצוי בתחום החיים והבריאות.

אולם יש כאן מכשלה נוספת — היעדרם של סוכני הביטוח; חברות דיגיטליות הופכות את ערוץ ההפצה של סוכן הביטוח למיותר. הסוכנים, שמרביתם פועלים כיום יותר כאנשי מכירות ופחות כמומחים, ינסו מן הסתם לבלום את המגמה החדשה, שתשנה את ענף הביטוח בישראל.

מרשות שוק ההון נמסר: "הפחתת ההון תקל על כניסת חברות חדשות לשוק — וחברות אלה צפויות להגביר את התחרות. הרשות מצפה שכבר השנה יתחילו לפעול מיזמי ביטוח חדשניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker