הדירקטורים עושים בושות? אל דאגה, הביטוח יכסה את הנזקים

לפי הערכות, טבע משלמת פרמיה של כ–200 אלף דולר בשנה עבור ביטוח דירקטורים, שנועד לכסות נזק כספי שנגרם מהחלטות ניהוליות ■ רחל כבודי, בכירה בלשכת סוכני הביטוח: "בשנים האחרונות שמים דגש על חובה אישית, וזה מביא להגשה של יותר תביעות נגד דירקטורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי טבע בירושליםצילום: אמיל סלמן

קריסת טבע ב–70% בשנתיים האחרונות העלתה מחדש את השאלה לגבי אחריותם של הדירקטורים על אופן ניהול החברה. תפקידו של דירקטוריון בחברה עסקית הוא לפקח על פעולות המנכ"ל, לוודא שהחלטותיו יקדמו את החברה, ולקבוע אם הסיכונים שאותם לוקח המנכ"ל כדי לעשות זאת הם סבירים.

בטבע זה לא הצליח. הדירקטוריון חתם על כל מהלך שהמנכ"ל ארז ויגודמן הוביל, ולא מיהר לבלום את ההרפתקות העסקיות שאליהן נגררה החברה. התוצאה, כידוע, כואבת מאוד.

רחל כבודיצילום: לשכת סוכני הביטוח

ואולם, כשדירקטורים עושים טעויות הם לרוב מכוסים בביטוח נושאי משרה, או בשמו העממי — "ביטוח דירקטורים". יו"רית ועדת קשרי החוץ של לשכת סוכני הביטוח, רחל כבודי, טוענת שביטוח כזה נועד לכסות טעויות בקבלת החלטות ניהוליות שגורמות לנזק כספי. לדברי כבודי, הביטוח אינו מכסה נזק גופני או נפשי. הביטוח הוא חבל הצלה לחברה שנקלעת לקשיים עסקיים, ומאפשר לה לשלם עבור תביעות שהוגשו נגדה.

בשבוע שעבר אישר שופט בית המשפט המחוזי בלוד, עופר גרוסקופף, את הסכם הפשרה שנחתם בין חברת דיסקונט השקעות לדירקטורים לשעבר, ובהם נוחי דנקנר, בעקבות עסקת מעריב הכושלת. הסכם הפשרה גובש לאחר הליך גישור בניהולה של השופטת לשעבר, הילה גרסטל. לפי הסכם הגישור, הדירקטורים ישלמו לדסק"ש 100 מיליון שקל, כאשר חברות הביטוח של הדירקטורים ישלמו 85% מהסכום.

אם הדירקטורים לא היו מתפשרים — הם היו עלולים לשלם את הסכום הזה מכיסם הפרטי, שכן גרוסקופף קבע, כשקיבל את הבקשה לאישור התביעה הנגזרת, כי הם התנהלו בפזיזות, התנהלות שהביטוח שלהם אינו מכסה.

האם ביטוח כזה מוגבל בסכום גג?

כבודי: "יש גג לתשלום. כל חברה קונה את גבול התשלום בהתאם לחשיפה שהיא מעריכה, לנוכח הסיכונים וגובה הפרמיה. לחברה גדולה בעלת מחזורי מסחר גדולים יש גבול אחריות המתחיל ב–50 מיליון דולר. למשל, ככל שהפרמיה נגזרת מתחומי הפעילות והמקומות הגלובליים שבהם היא עובדת, כך קשה יותר לכמת אותה, ולכן היא נגזרת באופן פרטני. הפרמיה יכולה להגיע לעשרות אלפי דולרים ואף יותר".

ההערכות הן כי טבע משלמת פרמיה של כ–200 אלף דולר בשנה עבור ביטוח הדירקטורים.

מי יכול להגיש תביעה נגד חברת הביטוח בגין ההפסד הכספי?

"מי שיכול לתבוע הם העובדים, בעלי מניות, או כל צד שלישי אחר שסופג את ההפסד הכספי כתוצאה מהתנהלות שלטענתו היא רשלנית. הוא רשאי לתבוע את נושאי המשרה והדירקטורים באופן אישי, ואם הדירקטורים מבוטחים — אז חברת הביטוח תכסה את הנזק, אבל התובע חייב להוכיח רשלנות. אם יש להם פוליסה, הביטוח מעניק הגנה משפטית לנושאי המשרה ומשפה את מי שנגרם לו נזק כספי, אם אכן מגיע לו. קיימת החרגה במקרה שלפעילות היה היבט פלילי או שהיא נעשתה בזדון.

"הפוליסה מכסה על תוצאה לא טובה עקב טעות עסקית שלא נעשתה בזדון. הדירקטוריון אמור לפעול כמיטב הבנתו לטובת החברה. אם זה לא צלח — הפוליסה מכסה את סכום התביעה. הכסף נחלק לשניים: הגנה משפטית, ופיצוי הנזק הכספי עד גבולות האחריות בפוליסה".

מה נדרש התובע להוכיח?

"להוכיח שנגרם נזק. למשל, אם מניה יורדת, והנתבע העריך שהיא יכולה לעלות וגם לרדת, הפסד מהירידה לא ייחשב עילה לתביעה — אלא אם התובע יוכיח שנעשו מעשים רשלניים שגרמו נזק לחברה. למשל, החלטות שנעשו שלא על סמך בדיקות מעמיקות כמקובל, ונגרם נזק ממוני לצד שלישי. רוב התביעות נגמרות בפשרות, כי בית המשפט מעדיף פשרה וגישור. בשנים האחרונות שמים דגש על חובה אישית. זה גורם ללחץ בקרב הדירקטורים, כי זה מביא להגשה של יותר תביעות נגדם".

אחת הסוגיות שעשויה לעלות אם תוגש תביעה נגד הדירקטורים בטבע היא חלוקת הדיווידנד. במארס 2017 אישר הדירקטוריון של החברה לחלק דיווידנד של 315 מיליון שקל, וטען כי יש תנאים ראויים לחלוקתו. כיום, החברה כבר בוחנת כיצד תצליח לעמוד בתשלומי החובות שלה — מצב עסקי שהדירקטוריון היה אמור להביא בחשבון לפני שתמך בהחלטות שהעמיקו את החוב.

מקור המעורה בתביעות נגד דירקטורים טוען: "כיום יש תביעות ייצוגיות נגד בעלי מניות בטבע שמבקשים להחזיר את הדיווידנדים. אני מטפל בשתי תביעות כאלה, ואיני היחיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker