בנק ישראל הותיר הריבית ללא שינוי: "הנתונים משוק הדיור מצביעים על האטה מסוימת"

לדברי הוועדה המוניטרית, מאז החלטת הריבית הקודמת לא חל שינוי משמעותי בסביבת האינפלציה, והיא נותרה נמוכה מהיעד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

בנק ישראל הותיר היום (ד') את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%.

לדברי הוועדה המוניטרית, מאז החלטת הריבית הקודמת לא חל שינוי משמעותי בסביבת האינפלציה, והיא נותרה נמוכה מהיעד. האינפלציה תמשיך להיות מושפעת מהפחתות המחירים שיוזמת הממשלה, מהתגברות התחרות במשק, ומהייסוף שהצטבר עד כה. בוועדה מציינים כי עליית השכר במשק, עליית מחירי האנרגיה, והמשך העלייה בשכר הדירה יתמכו בחזרת האינפלציה ליעד.

עוד מציינים בוועדה כי נתוני שוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה מסוימת בפעילות, תוך ירידה בהיקף העסקאות והמשך עלייה של  מחירי הדירות בקצב מתון יחסית.

בהודעת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל נכתב עוד, בין היתר: 

"האינדיקטורים לפעילות ברבעון הרביעי מאפשרים להעריך כי המשק המשיך לצמוח בקצב שתואם את קצב הצמיחה הפוטנציאלית. הנתונים משוק העבודה מוסיפים להצביע על רמת פעילות גבוהה, ועולה מהם תמונה של 'שוק עבודה הדוק'.  על פי הערכת חטיבת המחקר, המשק יצמח בכ-3.5% לשנה בשנתיים הקרובות.

"הנתונים לגבי הכלכלה העולמית מוסיפים להצביע על שיפור, ותחזיות הצמיחה שבות ומתעדכנות  כלפי מעלה. עם זאת, האינפלציה ברוב המשקים העיקריים מוסיפה לנוע מתחת ליעד. ה-Fed צפוי להמשיך להעלות את הריבית בהדרגה במהלך 2018; ה-ECB דבק במדיניות הריבית השלילית, אך החל  לצמצם את ההיקף של ההרחבה הכמותית.
השקל התחזק בשבועות האחרונים, בעיקר מול הדולר, בהתאם למגמה בעולם.

"הנתונים משוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה מסוימת בפעילות, ומחירי הדירות מוסיפים לעלות בקצב מתון יחסית; היקף העסקות ממשיך לרדת והוא מושפע ככל הנראה מאי-הוודאות לגבי ההשפעה שתהיה לתוכניות הממשלה בתחום הדיור; נתוני הקצה מצביעים על עלייה מסוימת בקצב נטילת המשכנתאות, קצב שהתייצב לאחרונה לאחר ירידה ממושכת, ועל התחדשות הירידה בריבית על המשכנתאות. בהתחלות הבנייה נרשמה ירידה, אם כי צפוי עדכון מסוים של הנתונים כלפי מעלה; מסתמן גידול בהיקפי גמר הבניה, ובמספר ההיתרים.

"בכוונת הוועדה המוניטרית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד. בנק ישראל ממשיך לעקוב אחר ההתפתחויות באינפלציה, בכלכלה הריאלית, בשווקים הפיננסיים ובמשק העולמי, והוא יפעל להשגת יעדי המדיניות המוניטרית בהתאם להתפתחויות אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker