"החקירה של רשות ני"ע נגד פסגות חריגה בהיקפה"

שרון שפורר

<< "צו איסור היציאה מהארץ שהוטל על מנהלי פסגות עשוי ללמד כי לרשות ני"ע יש ראיות כבדות משקל לגבי מעורבות המנהלים בפרשת הנוסטרו" - כך אמר גיורא הרטוג, מנהל מחלקת חקירות ברשות ני"ע לשעבר וכיום שותף מנהל במשרד אודיט, העוסק בייעוץ, בקרה וביקורת בשוק ההון.

הרטוג מעריך כי רוב מחלקת החקירות, כלומר כ-20 איש, משקיעים מאמצים בחקירה הזו. אלה מתשאלים וחוקרים עובדים כדי לנסות לקבל עדויות או הודאות, מנסים למצוא ראיות חיצוניות כמו מסמכים ובודקים את תיבות הדואר האלקטרוני שלהם בחיפוש אחר ראיות לכך שהמעשים הובאו לידיעת המנהלים בפסגות. לעתים, הוא מספר, מגלים החוקרים כי המנהלים הזמינו חוות דעת משפטית מיועץ פנימי או חיצוני לגבי המעשים הנחקרים. לדבריו, במקרה כזה יש לבדוק אם המנהל העמיד את כל העובדות בפני היועץ המשפטי.

"רשות ני"ע לא פועלת מבחינת תשאולים וחקירות באופן שונה מרשויות חקירה אחרות. שיטות החקירה מתבססות על שיטות איסוף הראיות הרגילות שקיימות לכל גופי החקירה. יש לרשות אפשרות לנטר פעילות של בית השקעות מסוים והיא יכולה לעשות זאת לפני החקירה הגלויה", סיפר הרטוג.

לדבריו, "אין התנהגות אחידה של הנחקרים. יש כאלה ששומרים על שתיקה ויש מי שמדברים ושמים הכל על השולחן, כולל הודאות". עם זאת הוא הוסיף כי המנהלים לא הופתעו מעצם חקירתם, שכן על פי הפרסומים היה ברור להם כבר לפני חודש שייחקרו והם אפילו הצטיידו בעורך דין, שכנראה הכין אותם לשאלות שיישאלו. השאלה היחידה, מוסיף הרטוג, היא איזה הפתעות היו לחוקרים בכיס עבורם.

הרטוג התייחס גם לחקירתו של דני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר. לדבריו בנק הפועלים הוא חברה ציבורית ולכן הוא מעריך כי בנק ישראל, רשות ני"ע ומשטרת ישראל תיאמו ביניהן את כל הפעולות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker