אפריקה ישראל מוותרת על אחזקותיה בתדיראן טלקום

החברה תעביר אחזקותיה לאיש העסקים משה כהן ולעובדי תדיראן טלקום ללא תמורה

מיכאל רוכוורגר

>> לאחר שהצליחה להגיע להסדר חוב של מיליארדי שקלים עם הבנקים ומחזיקי האג"ח ממשיכה חברת אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, במסע המימושים שמטרתו לאפשר את המשך פעילותה השוטפת. אפריקה, בהנהלת איזי כהן, הגיעה בסוף השבוע הסכם עם איש העסקים משה כהן ועובדי תדיראן טלקום להעברת השליטה בחברה. עדיין לא ברור בכמה מתדיראן טלקום יחזיק כל אחד הצדדים.

אפריקה מחזיקה ב-75% מתדיראן טלקום באמצעות חברת אפ-רן תקשורת, שנמצאת בשליטתה (49.9%) ובשליטת בעל הקבוצה לבייב (50.1%). אפריקה תעביר את האחזקות בלי לקבל תמורה כספית. בנוסף, קבוצת לבייב התחייבה ליטול על עצמה התחייבויות ולהעמיד לחברה קו אשראי בהיקף כולל של כ-12.5 מיליון דולר - כ-6 מיליון דולר על ידי אפריקה וכ-6 מיליון דולר על ידי קבוצת לבייב. חברת גיפורד, שבשליטת משפחת שקד (הבעלים של חברת ההימורים 888), מחזיקה ב-25% מתדיראן טלקום, אך לא תהיה חלק מהעסקה, ואחזקותיה בחברה ככל הנראה ידוללו. כהן משמש זה כמה חודשים מנכ"ל תדיראן טלקום - לאחר שאפריקה אישרה לו לכהן בתפקיד כדי לערוך היכרות עם החברה. כהן אינו דמות מוכרת בתקשורת הכלכלית. ככל הידוע, היו לו בעבר עסקים פרטיים בקנדה והוא מבעלי חברת התוכנה סיעתא (SYATA), שדרכה כנראה תתבצע העסקה. כחלק מההסכם ייקח על עצמו כהן התחייבויות נוספות של החברה.

תדיראן טלקום היא חברה פרטית העוסקת, גם באמצעות חברות בנות, בתכנון, פיתוח, ייצור, שיווק, הפצה ומכירה של טלפונים, מרכזיות ופתרונות תקשורת אינטגרטיביים לעסקים. החברה מעסיקה כ-130 עובדים ופועלת בעיקר בישראל, בארה"ב וברוסיה. אפריקה רכשה את השליטה בחברה מידי ECI ב-2001.

אפריקה הגישה בקשה לפירוק תדיראן טלקום לפני כשבועיים. לאחר שהצדדים הצליחו לגבש מתווה הסכמות ולמנוע את הפירוק הם חתמו על הסכם שלפיו אפריקה ולבייב התחייבו לפרוע את מרבית התחייבויות החברה לבנקים לאומי ודיסקונט, בסך כ-7.15 מיליון דולר (חלקה של אפריקה נאמד ב-3.6 מיליון דולר, כשאת השאר תפרע קבוצת לבייב).

כמו כן, סוכם כי קבוצת לבייב תעמיד לנאמן בעבור עובדי תדיראן טלקום כ-3.23 מיליון דולר תמורת ביטול ערבויות בנקאיות בסכום זהה (מתוך סכום כולל של כ-5.04 מיליון דולר), שנתנו אפריקה ולבייב לבנקים. מהסכום הכולל של הערבויות, 1.8 מיליון דולר יחולטו מן ויועמדו למימון פעילותה של תדיראן טלקום (חלקה של אפריקה - כ-2.5 מיליון דולר) - כך שאפריקה תעמיד בסך הכל לצורך השלמת העסקה כ-6 מיליון דולר, סכום שבכוונתה לגייס מתאגידים בנקאיים.

"תחום פעילותה של תדיראן טלקום אינו נמנה עם תחומי הליבה של החברה", מסבירים בוועדת הביקורת והדירקטוריון של אפריקה את הנימוקים לביצוע העסקה. "ביצוע העסקה, על אף הצורך להעמיד כ-6 מיליון דולר לתדיראן טלקום, מקנה יתר ודאות לחברה בהשוואה לסכומים והוצאות בהם היא עשויה להידרש במקרה של פירוק. ביצוע העסקה מאפשר את המשך מקור הפרנסה של כ-130 משפחות".

אישור העסקה מותנה בכך שלא תהיה התנגדות בתוך 14 יום מצד בעלי המניות של אפריקה, המחזיקים בלפחות 1% מהחברה, וכן מצד בעלי האג"ח מסדרות כ"ה וכ"ו המחזיקים לפחות 5% מיתרת החוב בגין הסדרות האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker