ועדת חודק - לא בבית ספרנו

רוחו של הממונה על שוק ההון ריחפה על בנק הדואר

אסא ששון

ועדת חודק, ועדה ממלכתית שהמלצותיה הסופיות התפרסמו לפני חודש בדיוק, העמידה בפני הגופים המוסדיים רשימת דרישות שעליהן להתקיים כאשר הם בוחנים השתתפות בהנפקת אג"ח. אם רשימת עקרונות אלה לא תקוים - הגוף המוסדי לא יוכל להשתתף בהנפקה.

עודד שריג, הממונה החדש על שוק ההון, וזוהר גושן, יו"ר רשות ני"ע, הביעו את הסתייגותם מההמלצות. נראה שרוח המפקד חילחלה גם לגורמים אחרים במערך הפיננסי של המדינה. לפחות זה הרושם שעולה מעיון בתשקיף ההנפקה של בנק הדואר. היום תנפיק מדינת ישראל לראשונה אג"ח של בנק הדואר בהנפקה פרטית, ותנסה לגייס 400 מיליון שקל באיגרות חוב הצמודות למדד, לפדיון ב-2021.

ואולם הנקודה המעניינת היא אילו ביטחונות יקבלו בעלי האג"ח. נזכיר כי מי שרשאים להשתתף בהנפקה פרטית, הם הגופים המוסדיים שמנהלים כספי ציבור באפיקי הפנסיה, הגמל וההשתלמות. ומה ראויה יותר מהנפקה כזו לבדיקת המלצות ועדת חודק?

ועדת חודק דרשה שלאג"ח יהיו ביטחונות, אך בתשקיף הדואר אין ביטחונות כלל. דרישה נוספת היא עילה לפירעון מיידי עם שינוי השליטה - תנאי שכיח ומקובל בהנפקות אג"ח. גם תנאי זה של הוועדה לא קיים בהנפקת הדואר. צריך לזכור כי בנק הדואר עשוי להיות מופרט בעתיד, עניין שעלה יותר מפעם לדיונים בממשלה. הגופים המוסדיים עלולים למצוא את עצמם יום אחד עם בעל שליטה חדש שהדירוג שלו נמוך מדירוג המדינה.

תנאי נוסף הוא עמידה באמות מידה פיננסיות. גם תנאי זה לא קיים בתשקיף הדואר; וכן תנאי של פיצוי בריבית בגין ירידת דירוג התקבל באופן חלקי. הפיצוי יוחל רק לאחר ירידת דירוג בשתי דרגות, ויימשך רק לירידה נוספת של שתי דרגות. לאחר מכן לא יינתן פיצוי למשקיעים. גם צפי בדבר חלוקת דיווידנדים לא הסכימו לספק בבנק הדואר. הדואר גם לא התחייב לא לשעבד נכסים ללא הסכמת בעלי האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker