ההשקעה הפיננסית שיכולה לכל מיתון בכל עת

מבחינת חברות הקבורה כולנו לקוחות פוטנציאליים

קובי בלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בעוד אנו מתכוננים לחיות, החיים חולפים ועוברים"

(לוקיוס אנאוס סנקה).

"האם קיימת השקעה פיננסית אידיאלית? האם ניתן למצוא מניה של חברה שעסקיה לא סובלים ולא יסבלו לעולם ממיתון, חברה שעסקיה תמיד פורחים ויכולה לסמוך על זרם לקוחות שלא יגווע לעולם?

"אין חיה כזאת", יטענו הספקנים, "אפילו חברות שמייצרות תרופות ללא תחליף או מוצרי מזון בסיסיים סובלות כשהמשק כולו נכנס למיתון כבד". ובכל זאת, על איזו תופעה אנושית אפשר לסמוך בוודאות? איזו תופעה עומדת מעל מגמות משתנות ואופנות מתחלפות - תופעה שתמיד היתה ותמיד תהיה?

האמריקאים בחרו לענף את השם האלגנטי Death Care. מדובר בחברות המציעות סל רחב של שירותי קבורה, החל בייצור מצבות לסוגיהן וכלה בכדי אפר מסוגננים. בחדרי התצוגה של חברות כאלה שוררת תמיד אווירה מכובדת ורצינית. תאורת הרקע עמומה ועגמומית, המזגנים מכוונים לקירור מקסימלי, השטיחים עבים ורכים, הווילונות כבדים, ולאנשי המכירות עניבות שחורות ונעליים תואמות ומצוחצחות.

השיחה במקומות כאלה תתנהל תמיד בשקט ובאיפוק. אנשי המכירות ידעו תמיד להסביר ללקוחות הנבוכים והאבלים את יתרונותיו הברורים של ארון קבורה העשוי עץ מהגוני בוהק ועמיד בפני פגעי הזמן לעומת ארון זול שעשוי עץ אורן פשוט. מבחר גדול של לוחות זיכרון עשויים ברונזה מונחים בארונות התצוגה ליד זרי פרחים מפלסטיק בגדלים שונים.

בונים על בייבי-בומרס

דוגמה טובה לחברה כזו היא מתיוס אינטרנשונל (Matthews International), שנוסדה ב-1850 בפנסילווניה שבארה"ב ונסחרת בנאסד"ק תחת הסימול MATW. מתיוס (שם הולם, שמזכיר כומר חנון ורחום שזה עתה הגיח מהברית החדשה). החברה היא One stop shop, דהיינו חברה שמספקת את כל הדרוש לצורך ליווי הנפטר לעולם שכולו טוב. אין צורך להתרוצץ בין עושה המצבות לחנות הפרחים ולמדפיס מודעות האבל. מתיוס דואגת לכל הפרטים הקטנים, ואף מצרפת דף הספד סטנדרטי שמודפס באותיות גדולות ומעוטר בקצהו במעין דמעות.

הדו"חות הרבעוניים של החברה ספוגים באופטימיות לגבי עסקיה בשנים הקרובות. הנהלת החברה תולה תקוות גדולות בדור הבייב-בום, שבניו נולדו בארה"ב ב-20 השנים שלאחר מלחמת העולם השנייה.

החיילים האמריקאים שחזרו מהמלחמה לתוך הכלכלה האמריקאית הפורחת של סוף שנות ה-40 תרמו לשיעורי ילודה גבוהים מאוד בין 1946 ל-1965. הבייבי-בומרס מתבגרים והולכים והנהלת מתיוס מצפה בהתרגשות לפגוש אותם בקרוב. מספרם הרב של הבייבי-בומרס יתרום, ללא ספק, להמשך צמיחת המכירות והרווחים של החברה.

בקיץ 2008 האזנתי לשיחת ועידה טלפונית שנערכה לאחר הפרסום הרבעוני של דו"חות החברה. האנליסטים שהשתתפו בשיחה בירכו את ההנהלה על התוצאות הטובות ואחר כך שאלו שאלות הבהרה לגבי הדו"חות.

שיחת הוועידה לא היתה שונה במהותה מעשרות שיחות ועידה אחרות ששמעתי בחיי. חברי ההנהלה הבכירה והאנליסטים דנו בעניינים אופרטיביים, כמו היקפי המלאים, מגמות בתעשייה והרווחיות והתחרות בענף. חברה לשירותי קבורה היא עסק לכל דבר והבעיות שעמן מתמודדת ההנהלה הן אותן הבעיות שמטרידות חברות מתחומים אחרים. זכור לי כי יחידת ייצור גדולה לארונות קבורה עברה באותו רבעון למקסיקו, והבעיות הרבות שקשורות במעבר העסיקו את משתתפי השיחה.

ואולם מדי פעם, אני חייב להודות, קיבלה השיחה אופי מוזר במקצת:

אנליסט א': איך אתם מתמודדים עם הנתונים הסטטיסטיים השנתיים, שמצביעים על מגמת עלייה רצופה בשיעור המתים שמעדיפים קבורה בשריפה?

מנכ"ל: התמחיר שלנו מצביע כי "מת בכד אפר" מכניס לחברה, בממוצע, רק כשליש מההכנסה הנובעת ממת בארון עץ. ארונות הקבורה המיועדים לשריפה עשויים קרטון גלי צבוע בלבד, שמחירם נמוך.

אנליסט א': אם כך, הרווחיות שלכם נפגעת?

מנכ"ל: אנחנו מקבלים פיצוי מלא, ואף יותר מכך, מהגידול הנמשך במספר הלקוחות. השירות המעולה שנותנת מחלקת ההדמיה הגרפית (חריטה על מצבות) ומחלקת הפתרונות הממותגים (לוחות זיכרון מברונזה) מבטיח מספר גדל והולך של לקוחות מרוצים.

אנליסט ב': האם השקתו של "הוותיקן" תתקיים כמתוכנן?

מנהל התפעול: אנחנו נרגשים לקראת השקת ארון הקבורה החדיש מדגם ותיקן. השקענו בו שנים של תכנון קפדני עד שהשגנו עיצוב מושלם. הארון כולל בין היתר ציפוי ברונזה דמוי עתיק, פרחי זכריני מנחושת וידיות עם פרזול אוריינטלי. הוותיקן הוא ארון מיוחד ללקוחות מיוחדים.

שנים רבות החזקתי את מניית מתיוס בכל תיקי הלקוחות של בית ההשקעות שלנו. גם כיום אני חושב שמדובר בהשקעה מצוינת. הנהלת החברה יודעת לרכוש בהצלחה מרובה חברות אזוריות קטנות שעוסקות בשירותי קבורה. רכישות אלה תרמו לאורך השנים לצמיחת החברה והן מעניקות למתיוס יתרון יחסי על פני מתחרותיה. תחום העיסוק המורבידי דוחה חלק גדול מהמשקיעים, אך מי שמצליחים לראות מעבר לארון המתים, עתידים לגלות השקעה פיננסית יוצאת דופן.

-

הכותב הוא יועץ מומחה בתחום ההשקעות הפיננסיות בחו"ל, ושימש בעבר מנכ"ל פארגון - זרוע ההשקעות בחו"ל של כלל פיננסים. לתגובות: kobiblum@gmail.com. הכתבה מתפרסמת בגיליון אוקטובר של מגזין TheMarker ליועצי השקעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker