ועדת חודק שוקלת: הקמת פורום קבוע לגופים המוסדיים - כמשקל מול חברות מנפיקות אג"ח

נציגי גופים מוסדיים יהיו הכתובת לשינויים באג"ח ■ מטרת ההמלצה היא להתמודד עם הבעיה שבכל סדרה של איגרות חוב מחזיקים מספר רב של משקיעים - דבר המסבך מאוד את ההידברות בין החברות המנפיקות לבין מחזיקי איגרות החוב שלהן ■ הקמת נציגויות מחייבת את אישור רשות ההגבלים העסקיים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

ועדת חודק, שהוקמה בידי המפקח על הביטוח כדי להציע פתרונות לשיפור איכות ההשקעה של הגופים המוסדיים בישראל בשוק איגרות החוב, שוקלת להמליץ על נציגות של גופים מוסדיים שתהיה הכתובת של החברות המנפיקות לצורך הכנסת שינויים בתנאי איגרות החוב.

למעשה, המנגנון הקיים כיום דורש שבכל שינוי שמבקשת החברה לעשות היא חייבת להביא לאישור אסיפת בעלי איגרות החוב - וכמעט בלתי אפשרי להצליח להשיג אישורי אסיפה בלוחות זמנים סבירים. זאת לעומת הלוואות שנלקחות בבנקים, שאת התנאים שלהן יכולות חברות להגמיש באמצעות שיחה אחת עם מנהל תיק האשראי שלהן בבנק.

בשל מגבלת התקשורת בין החברות לבין בעלי איגרות החוב, מסרבות החברות המנפיקות כיום להציב תנאים מגבילים להנפקות של איגרות החוב - משום שאין להן כל יכולת להגמיש את התנאים האלו בעת הצורך. המצב הזה עומד בסתירה להמלצה המרכזית המסתמנת של ועדת חודק, והיא הוספת שורה ארוכה של תנאים - אמות מידה פיננסיות והתניות משפטיות - במטרה לשפר את איכות ההנפקות.

את ההתנגשות שוקלת ועדת חודק לפתור באמצעות המלצה על הקמת נציגות של בעלי איגרות החוב, שתשמש כתובת להידברות עם החברה המנפיקה. הנציגות תאפשר חריגה זמנית מתנאי האג"ח, ותורכב כנראה משלושת הגופים המוסדיים בעלי האחזקה הגדולה ביותר באותה סדרת איגרות חוב.

נודע כי ועדת חודק שוקלת גם הקמת נציגות, שתייצג את הגופים המוסדיים מול החברה המנפיקה עוד בטרם ההנפקה, משמע נציגות שתנהל מגעים על תנאי ההנפקה. עם זאת, נציגות כזו נתפשת כבעייתית, מאחר שלא ברור מי יהיו המחזיקים הגדולים בסדרת איגרות החוב לפני שהונפקה, וכן לא ברור מה יקרה אם בדיונים יחליט אחד מהגופים בנציגות שהוא אינו מתכוון לרכוש את איגרת החוב.

הקמת נציגויות של גופים המוסדיים לצורך הידברות עם החברות המנפיקות מחייבת את אישור רשות ההגבלים העסקיים ברשותה של רונית קן. נודע, כי המפקח על הביטוח מנהל מגעים עם קן על כך, וכן מנהל עמה מגעים על הקמת גופים משותפים לגופים המוסדיים, שיישבו באופן קבוע ויקבעו סטנדרטים להשקעה איכותית. גופים דומים קיימים בעולם.

בראש הוועדה עומד עורך הדין דוד חודק, וחברים בה גם אריק פרץ (סגן המפקח על הביטוח), ענת לוין, עו"ד דן אבנון, אהרון קצרגינסקי וגילי כהן. מייעצים לוועדה דידי לחמן מסר ופרופ' אסף חמדני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker