קנון השלימה את מכירת השליטה בקורוס - והמניה מזנקת ב-27%

קבוצת באוננג הסינית תשלם לקנון כמיליארד דולר בעבור 51% מההון של קורוס, כשלחברה של עידן עופר תיוותר אופציה למכור את יתרת האחזקה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית של קורוסצילום: אי־פי
מיכאל רוכוורגר

יאו ז'אנחואה (Yao Zhenhua), האיש הרביעי בעושרו בסין, מחלץ את עידן עופר מהשקעה כושלת במיזם הרכב הסיני קורוס, עם הפסדים יחסית קטנים. חברת קנון הולדינגס (58%) שבשליטת עופר דיווחה כי השלימה את העסקה, שעליה היא עמלה יותר מתשעה חודשים — שבה נמכרו לקונגלומרט הסיני באוננג גרופ (Baoneng Group) כחצי מאחזקה של קנון בקורוס וכחצי מאחזקתה של חברת צ'רי בקורוס, תמורת הזרמה של כמיליארד דולר לתוך קורוס. צ'רי היא חברת רכב בבעלות ממשלת סין.

בעקבות המכירה תחזיק באוננג גרופ ב–51% ממניות קורוס, וקנון תחזיק ב–24% מהמניות. אחזקתה של קנון בקורוס תיהפך מעתה לאחזקה פיננסית עם נציגות של שני דירקטורים בדירקטוריון קורוס. במסגרת העסקה הוענקה לקנון בידי באוננג גרופ אופציית מכר (פוט) למכור לה את יתרת אחזקתה בקורוס תמורת 480 מיליון דולר, כשאת ה–12% הראשונים תוכל קנון למכור בתוך שלוש שנים, ואת יתרת המניות בתוך שנתיים נוספות. קנון גם תקבל באופן מיידי 20 מיליון דולר, ובתוך שישה חודשים היא תקבל החזר של הלוואות בעלים בסך 150 מיליון דולר.

עופר החל להשקיע בקורוס ב–2007 באמצעות החברה לישראל, שאחזקותיה פוצלו לפני שלוש שנים לשתי חברות אחיות: החברה לישראל וקנון. בעקבות הפיצול הועברו אחזקות החברה לישראל בכמה מהחברות הבנות לקנון הולדינגס. עם אחזקות אלה נמנות צים, איי.סי פאואר, קורוס, טאואר, פרימוס וגרין אנרג'י. החברה לישראל נותרה עם אחזקה בכיל ובבזן, ועם חובות לבעלי האג"ח והבנקים.

מאז 2007 ועד היום השקיעה החברה לישראל בקורוס 620 מיליון דולר וקנון השקיעה בה 245 מיליון דולר, וכן ניתנו ערבויות אישיות של 170 מיליון דולר, שקטנו כנגד ההשקעה של קנון. אם מחברים את כל ההשקעות של החברה לישראל וקנון, ואת הערבויות שניתנו וחלקן הוחזרו — מדובר בהשקעה של 800 מיליון דולר. כלומר, הפסד על הנייר של 200 מיליון דולר.

עופר, שהעניק בשנתיים האחרונות הלוואות של 70 מיליון דולר לקורוס (אחרי שקנון התחייבה לא להזרים עוד כסף לקורוס), יקבל כעת את הסכומים הללו בחזרה.

מכיוון שהאנליסטים בשוק ההון העריכו במודלים שלהם את שווי האחזקה של קנון בקורוס סביב אפס, ההודעה של קנון על השלמת העסקה — וקבלת מזומנים בהיקפים של מאות מיליוני דולרים — הקפיצו את מניית קנון ב–27% למחיר של 97.9 שקל. מחיר זה מגלם לחברת קנון שווי שוק של 5.27 מיליארד שקל.

עידן עופרצילום: Bloomberg

האחזקה בקנון הוערכה בשווי אפסי

באוננג גרופ מתמחה בתחום הנדל"ן. היא מחזיקה ב–40 מרכזי קניות בסין, במיקרו־מימון בביטוח בלוגיסטיקה ובאחרונה גם בתעשייה. עם זאת, בפברואר 2017 נאסר על יאו, בעליה של הקבוצה, לפעול בשוק הביטוח לתקופה של 10 שנים, בעקבות ניסיון השתלטות כושל על חברת Vanke.

באחרונה החליט יאו להרחיב את פעילותו בתחום כלי הרכב, שתיעשה מעתה בעיקר באמצעות קורוס. כך, כחלק מהעסקה, באוננג התחייבה לרכוש מקורוס כ–100 אלף מכוניות בשנה בשלוש השנים הקרובות, לעומת קצב מכירות נוכחי של 15 אלף מכוניות בשנה. מהלך זה אמור להניב לקורוס הכנסות מצטברות של 4.5 מיליארד דולר.

קורוס, שמתכננת ומייצרת מכוניות בסין, הפסידה 43 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2017 — ירידה של 39% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016. הכנסותיה של קורוס ירדו ב–50% ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון המקביל ב–2016, והסתכמו ב–46 מיליון דולר. הירידה בהכנסות נובעת מקיטון של 53% במספר המכוניות שנמכרו בידי קורוס ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון המקביל, ל–2,700 מכוניות.

ההפסד הגולמי של קורוס ירד ב–58% ברבעון השלישי של 2017 ל–14 מיליון דולר — כתוצאה מירידה במספר המכוניות שנמכרו ברבעון. ההפסד התפעולי התזרימי המתואם (Adjusted EBITDA) של קורוס קטן ברבעון ל–17 מיליון דולר, לעומת הפסד של 23 מיליון דולר ברבעון המקביל. קורוס נושאת על גבה התחייבויות פיננסיות נטו של 892 מיליון דולר.

נועם פינקו, אנליסט בכיר בבית ההשקעות פסגות, כתב: "עסקה מדהימה לקנון (בפעם השנייה בתוך חודשיים), בעיקר כשמביאים בחשבון את ההיסטוריה של קורוס וחוסר יכולתה להגדיל את המכירות. מעבר לכך שהעסקה יוצרת ערך מיידי לאחזקתה של קנון בקורוס, היא גם יוצרת אפסייד נוסף בעתיד". הוא נתן לקנון המלצת "קנייה" במחיר יעד של 112 שקל למניה — כ–15% יותר ממחירה אחרי העלייה.

מלבד קורוס, עופר חתום בשנים האחרונות על לא מעט מהלכים שהסבו למשקיעים בחברות הקבוצה שלו הפסדים כבדים, למשל במיזם הרכב בטר פלייס ובחברת הספנות צים. עם זאת, בכל הקשור לעסקי האנרגיה בחו"ל ובישראל, עופר רשם הצלחה נאה. העסקה בקורוס מצטרפת למהלך גדול נוסף שהשלימה קנון לפני כחודש וחצי, כשמכרה את פעילותה של חברה הנכדה אינקיה בשוק האנרגיה באמריקה הלטינית ובים הקריבי לקרן ההשקעות הבינלאומית סקוורד קפיטל (Squared Capital) בתמורה ל–1.3 מיליארד דולר.

עוד קודם לכן, באוגוסט 2017, השלימה קנון, באמצעות איי.סי פאואר, את ההנפקה בבורסה בתל אביב של יצרנית החשמל הפרטי או.פי.סי אנרגיה, שמחזיקה בשתי תחנות כוח פרטיות במישור רותם וחדרה. בהנפקה גייסה או.פי.סי אנרגיה 400 מיליון שקל, ומנייתה זינקה אז ב–55% לשווי חברה של 2.55 מיליארד שקל.

שווי חלקה של איי.סי פאואר באו.פי.סי (76%) כיום הוא 564 מיליון דולר. בנוסף, משכה איי.סי פאואר דיווידנד של 50 מיליון דולר מאינקיה, כך שבמקום להנפיק את כל פעילות האנרגיה של איי.סי פאואר לפי שווי של 950 מיליון דולר, כפי שהציעו לה חתמי ההנפקה בתחילת 2017 בבורסה בניו יורק, היא מחזיקה בנכסים בשווי של 1.9 מיליארד דולר. משמעות הדבר היא כי ההחלטה לסגת מההנפקה ייצרה לבעלי המניות של קנון הולדינגס, ועופר בראשם, ערך של 950 מיליון דולר בתוך שנה.

הצלחה לקנון בעסקי האנרגיה

ההשקעה הכוללת של קנון בעסקי האנרגיה שלה באמריקה הלטינית ובישראל הסתכמה עד כה ב–550 מיליון דולר, ועד כה משכה מהם דיווידנד של 450 מיליון דולר. כך, ההשקעה המתואמת, שנמשכת כעשר שנים בנכסי האנרגיה והסתכמה ב–100 מיליון דולר, שווה כיום 1.93 מיליארד דולר — רווח של כ–1.8 מיליארד דולר.

הקפיצה הנוכחית במניית קנון, שעלתה בשלושת החודשים האחרונים ב–60% (כולל העלייה היום), הופכת את העסקות שביצע עופר עם בנק לאומי להגדלת האחזקות בקנון לרווחיות מאוד עבורו. עופר רכש מלאומי ב–2015–2017 15.6% מקנון בתמורה כוללת של 445 מיליון שקל (כלומר, העסקות הללו גילמו לקנון שווי של 2.85 מיליארד שקל). שווי השוק הנוכחי של האחזקות הללו כיום הוא 814 מיליון שקל. כלומר, רווח על הנייר של 370 מיליון שקל (83%).

עם זאת, עסקי הליבה של לאומי הם בנקאות. ההחלטה של לאומי לא להישאר לאורך זמן עם חשיפה גבוהה לחברת אחזקה עם נכסים תנודתיים והפסדיים, ובהם קורוס וצים, ששוויים עשוי היה לעלות או לרדת בהתאם לשינויים חיצוניים מהותיים, נראית הגיונית — גם אם בדיעבד הבנק איבד תזרים של כמה מאות מיליוני שקלים.

גישה זו של לאומי מנעה ממנו לעתים גם הפסדים. כך, למשל, מכר לאומי לפני כשלוש שנים את מרבית האחזקות בהחברה לישראל ברווח של מאות מיליוני שקלים, כשזמן קצר אחר כך נפל שווייה. בנוסף, לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות והחיתום של הבנק, הרוויחה בשנים האחרונות עמלות של כמה עשרות מיליוני שקלים על הובלת גיוסי הון וחוב של כמה חברות בקנון והחברה לישראל.

בסך הכל, שלוש שנים לאחר הפיצול של החברה לישראל, שהושלם בינואר 2015, השווי המצרפי של החברה לישראל וקנון הוא 9.8 מיליארד שקל. לשווי של קנון יש להוסיף את שווי האחזקה בטאואר (20%) של כ–1.3 מיליארד שקל, שחולק לבעלי מניות של קנון כדיווידנד בעין. בהתאם לכך, השווי המצרפי הנוכחי של החברה לישראל וקנון מוערך ב–11.1 מיליארד שקל — ירידה של 30% מאז הפיצול בינואר 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker