שחקנית חדשה בענף האנרגיה? ענקית הגז הרוסית גזפרום בוחנת כניסה כמפעילת רישיונות גז בארץ

מהלת משא ומתן לרישיונות "שרה" ו"מירה" של נמרודי, סולטן ודנקנר ■ נציג החברה נפגש אתמול עם הממונה על הנפט ■ גזפרום הינה מונופול הגז הטבעי של רוסיה, ספקית הגז השלישית בגודלה בעולם, והאחראית ל-25% מצריכת הגז של אירופה

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נציג ענקית הגז הרוסית העולמית גזפרום נפגש בימים האחרונים עם הממונה על הנפט במשרד התשתיות ומנהל מגעים לכניסה לרישיונות הימיים "שרה" ו"מירה" בתור מפעיל, כך נודע ל-TheMarker. אתמול, יום שני, נפגש נציג החברה עם ד"ר יעקב מימרן, הממונה על הנפט במשרד התשתיות, ודן עמו בנוגע לכניסה אפשרית לרישיונות אלו. זוהי לא הפגישה הראשונה של נציג החברה בקשר ל"מירה" ו"שרה". מדובר במנכ"ל של חברה בת בבעלות מלאה של גזפרום העוסקת בקידוחים.

הממונה על הנפט מעניק רישיונות לחיפוש גז ונפט בישראל, בים וביבשה. בכדי לבצע קידוח ברישיונות, יש צורך בגוף מקצועי שיהווה ה"אופרייטור" - מפעיל ומבצע הקידוח. לרוב, המפעיל מחזיק באחוזים מרישיונות הקידוח עם השותפות האחרות. המפעילה ב"תמר", לדוגמה, היא נובל אנרג'י, והשותפות האחרות הן דלק קידוחים ואבנר מקבוצת דלק, ישראמקו ודור-אלון. השותפות האחרות מממנות את הקידוח, לרוב לפי חלקן היחסי בו באחוזים, ונהנות מהרווחים, גם זאת לפי חלקן היחסי.

גזפרום הינה מונופול הגז הטבעי של רוסיה, ספקית הגז השלישית בגודלה בעולם, והאחראית ל-25% מצריכת הגז של אירופה. החברה נמצאת בבעלות ממשלת רוסיה, ולראש ממשלת רוסיה והנשיא לשעבר ולדימיר פוטין, שמקורביו מנהלים אותה. ויקטור זובקוף, סגנו של פוטין, מכהן כיו"ר הדירקטוריון של גזפרום.

לדברי מקור רוסי בענף האנרגיה, ביקור של גזפרום בישראל אינו מפתיע כלל. לדבריו, נציגי החברה מגיעים מדי פעם לארץ ובוחנים כניסה כמפעילים (אופרייטור) באחד מרישיונות הגז הטבעי והנפט. כמו כן, מעורבת החברה בפרויקט הנחת צינור הגז מישראל לרוסיה דרך טורקיה.

במקביל לגזפרום, קיימות מספר חברות ענק רוסיות המעוניינות להיכנס לתחום האנרגיה והתשתיות המתפתח בישראל. חלק גדול מחברות אלו מיוצגות על ידי הסוכנות להשקעות ישירות- בנק השקעות מוסקבאי. בישראל פועל מטעמם עורך הדין מרדכי ציבין.

לפני מספר שבועות פורסם כי קבוצת משקיעים בראשות מודיעין של צחי סולטן ואי.די.בי של נוחי דנקנר ועמנואל אנרגיה מקבוצת הכשרת הישוב של עופר נמרודי, רכשו 95.5% מהזכויות על רישיונות "מירה" ו"שרה" מידי חברת פטרומד הקנדית, תמורת 16 מיליון דולר. ההסכם תלוי באישורו של הממונה על הנפט במשרד התשתיות, ד"ר יעקב מימרן.

עמנואל אנרגיה היא חברה פרטית המוחזקת על ידי הכשרת היישוב של נמרודי (70%), קבוצת מוצ'קין של האחים לוי ומנדל מוצ'קין (20%) וקבוצת הירשברג בבעלות איש העסקים משה הירשברג (10%). על פי העסקה, עומדת חלוקת הרישיונות על כ-55% לעמנואל אנרגיה, כ-26.5% למודיעין, כ-14% לחברת בונטאן הקנדית, וכ-4.5% לחברת PENTIS של דיוויד פיס, הגיאולוג המקורי של הרישיונות. מאוחר יותר פורסם בTheMarker כי המשקיעים מנהלים משא ומתן עם דלק אנרגיה של יצחק תשובה לכניסה לרישיונות, ועם דיוויד פיס לרכישת 4.5% הנותרים שבשליטתו.

רישיונות "שרה" ו"מירה", נמצאים בים העמוק, 40 ק"מ מערבית לחדרה וסמוכים ל"תמר" ו"דלית". לפני כחודשיים, הודיעה חברת בונטאן הקנדית, שבבעלותה היו חלק מהרשיונות, כי היא רואה פוטנציאל בקנה מידה עולמי במרבצי הגז. הערכה זו, התבססה על ממצאי סקר דו-מימדי (2D) ישן, שהתבצע ברישיונות. ממצאי הסקר התלת-מימדי (3D), שבוצע לאחרונה, היו סלע מחלוקת בעסקה. החברה שביצעה את הסקרים לא קיבלה תשלום עבורם ולכן לא החלה בפענוח. במסגרת העסקה, הועבר התשלום עבור מבצעי הסקר באופן מיידי והם החלו בפענוח.

על פי תוכנית העבודה המקורית של הקידוח, תוצאות הסקר התלת-מימדי המעובדות אמורות להיות מוגשות עד ליולי. במקרה של חריגה בלוח הזמנים, עשוי הממונה על הנפט אף לשלול את הרישיון מהשותפות בו. מכיון ופענוח הנתונים החל רק עתה, נראה כי תוצאות הסקר יחרגו מהזמנים המקוריים. עם זאת, גורמים בענף העריכו כי הממונה עשוי מאוד להתחשב ברכישה החדשה ולאפשר את העיכוב.

לפני מספר שבועות, ביקר בישראל האוליגרך אנטולי צ'ובאייס, יו"ר הנהלת חברת האנרגיה הממשלתית הרוסית, המחזיקה בגזפרום ויו"ר חברת ההשקעות הרוסית הממשלתית לננוטכנולוגיה, רוסננו (rusnao). זהו אינו ביקור ראשון לצ'ובאייס, שבחן בעבר שיתופי פעולה עם חברות ישראליות בתחומי הטכנולוגיה, אך הפעם, בשל עיתוי הביקור, ייתכן והוא קשור לעסקה זו.

ממודיעין אנרגיה והכשרת הישוב לא נמסרה תגובה לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker