שווי האחזקות של משפחות לנדאו ורוטלוי ברציו טיפס ל-375 מיליון שקל

חברת רציו שבשליטת המשפחות מחזיקה ב-15% ממאגר לוויתן &#9632 רציו היא הראשונה שהחזיקה בהיתר רציו-ים, שלוויתן נמצא בשטחו &#9632 נוסף על כך מחזיקה החברה בהיתר המוקדם הימי גל שנמצא כ-150 ק"מ מערבית לנתניה

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

>> הודעת נובל אנרג'י על פוטנציאל הגז העצום הגלום במאגר לוויתן בישרה על כניסה אפשרית של נסיכי גז חדשים למועדון המצומצם: משפחות לנדאו ורוטלוי, בעלות השליטה ברציו חיפושים.רציו מחזיקה ב-15% מלוויתן, בצד קבוצת דלק של תשובה המחזיקה 45% ממנו ונובל אנרג'י המחזיקה ב-40% הנותרים. רציו היא הראשונה שהחזיקה בהיתר רציו-ים, שלוויתן נמצא בשטחו. החברה נדרשה להשקיע כמיליון דולר בעיבוד שטח ההיתר, ופנתה לנובל אנרג'י ולקבוצת דלק, שנכנסו בשיעור של 75% - בעוד רציו דוללה ל-25%. לאחר דילול נוסף נשארה רציו עם 15%.

רציו הוקמה לפני 18 שנה על ידי משפחת לנדאו, בראשותו של ישעיהו לנדאו (80), מבעלי השליטה בבנק אגוד (25%), ומשפחת רוטלוי, מבעלי חברת ארגמן השולטת ביצרנית הטקסטיל הציבורית רוטקס. כיום מוביל את החברה דור ההמשך של המשפחות: יו"ר רציו הוא ליגד רוטלוי והמנכ"ל הוא יגאל לנדאו.

בנוסף לאחזקה ברציו-ים שלוויתן בשטחו מחזיקה רציו בהיתר המוקדם הימי גל (100%), שנמצא כ-150 ק"מ מערבית לנתניה, גובל בחלקו המזרחי ברישיונות רציו-ים ומשתרע דרומה ומערבה להם.

היתר מוקדם הוא שטח בלתי מוגבל הניתן לתקופה של 18 חודשים לכל היותר. במקרה של גל, שטח ההיתר הוא 1,771 קמ"ר. בזמן זה מבצעת החברה בדיקות ראשוניות בשטח. אם נמצא פוטנציאל לגז מחולק ההיתר לרישיונות, שגודלם המקסימלי הוא 400 קמ"ר, בהם יתבצעו בדיקות מעמיקות יותר, כגון סקר סייסמי תלת-ממדי. מי שקיבל את ההיתר מקבל זכות קדימה על הרישיונות העתידיים בשטחו.

לרציו זכויות נפט נוספות בים וביבשה. בין השאר מחזיקה השותפות ב-15% מרישיון שרית וב-12.3% מזיכיון מד יבנה.

משפחות לנדאו ורוטלוי מחזיקות ב-26.7% מרציו, בעיקר דרך החברה הפרטית המשותפת שלהן, לאנדלן השקעות. שווי השוק של רציו נכון לסוף השבוע הוא 1.41 מיליארד שקל, ושווי האחזקות של משפחות רוטלוי-לנדאו כיום הוא כ-375 מיליון שקל. לאנדלן שולטת גם בחברת הניהול פרוסיד.

ישעיהו לנדאו הוא אחד הקבלנים הוותיקים בישראל. הוא החל את דרכו בשנות ה-50 כשהקים את חירם לנדאו. אחרי מלחמת ששת הימים התבסס כקבלן תשתיות וזכה במכרזים של משרד הביטחון בסיני.

מקור הונו הגדול של לנדאו הוא בשותפות עם גד זאבי, שעמו הקים בשנות ה-70 חברה שביצעה פרויקטים בקניה. עשור מאוחר יותר מכר את חלקו לזאבי, חזר לפעילות בישראל והקים את גרנית הכרמל, השולטת בחברת הדלק סונול וביצרנית הצבעים טמבור. כיום נמצאת גרנית בשליטת קנית השלום (60.7%) שבשליטת דוד עזריאלי, ולנדאו מחזיק 14.3% ממנה.

ב-1993 החל הקשר בין משפחות לנדאו ורוטלוי, עם רכישת גרעין השליטה בבנק אגוד מהמדינה. בהמשך מכרה משפחת רוטלוי את חלקה, וכיום מחזיק לנדאו 25% מהבנק. הפרויקט המשמעותי שלו מחוץ לישראל הוא חברה לקידוחי נפט במזרח אירופה (50%).

משפחת לנדאו היא ממקימי תחנת הכוח דליה ומחזיקה ב-40% ממנה. דליה אנרגיות עתידה להקים תחנת כוח בהספק 870 מגה-ואט באזור תל צפית. מדובר בפרויקט להצבת שתי יחידות ייצור חשמל במחזור משולב (חשמל וקיטור), המוסקות בגז טבעי. החברה חתמה על מסמך כוונות עם השותפות בתמר לרכישת גז טבעי למשך 17 שנה, החל ב-2013.

משפחת רוטלוי היא אחת מתעשייניות הטקסטיל הראשונות בישראל. ב-1924 הקימה המשפחה את חברת הטקסטיל רוטקס, בראשות סבם של האחים יאיר ודוד רוטלוי. באמצע שנות ה-70 רכשה המשפחה את לודז'יה ממשפחת אייזנברג. רוטקס מוזגה לתוך לודז'יה. לימים שבה רוטקס לפעול והונפקה בבורסה לפני כשלוש שנים, לאחר רכישת גבור-סברינה והכנסת פעילותה לתוכה. כיום מחזיקה המשפחה בשתי חברות טקסטיל, ארגמן ורוטקס, ובחברת הנדל"ן לודז'יה. בנוסף שולטת המשפחה בחברת ההפקות דלין, הנסחרת בשם סינמה יהש.

יאיר רוטלוי משמש כחבר נשיאות ויו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים. הוא כיהן כחבר מועצת עיריית תל אביב, חבר הנהלת העירייה ויו"ר החברות העירוניות. הוא נמנה עם מקימי רשות הדואר, וזכה ב-2008 בפרס מפעל חיים של איגוד התעשיינים.

דוד רוטלוי, שנפטר ב-99', אחיו של יאיר ואביו של יגאל, היה ראש לשכת עוה"ד בתל אביב וממקימי משרד מ. זליגמן הנמצא כיום בשליטת אלי זוהר. יחד עם מאיר עמית וחזי כרמל הקים את חברת חלל, השולטת בלווייני עמוס. כיום נמצאת החברה בשליטת יורוקום, ולמשפחת רוטלוי 6.4% ממנה וכ-8% בדילול מלא. חלל עשויה להיכנס גם היא, יחד עם רציו, למדד תל אביב 100 בעדכון המדדים הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker