תשובה, מימון ותדמור נפגשו עם שטייניץ ושני בנושא מימון פיתוח מאגר תמר

הפגישה נערכה למרות הצהרת ועדת ששינסקי כי תקיים הליך שימוע בעל-פה לחברות הגז במהלך החודש הבא ■ לנדאו אמר אתמול כי בכוונתו לבקש בישיבת הממשלה הקרובה לדון בנושא מימון פיתוח מאגר תמר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ימים אחדים לאחר פרסום דו"ח מסקנות הביניים של וועדת ששינסקי, מכבש הלחצים של חברות הגז עולה מדרגה: שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרדו חיים שני, נפגשו היום בצהריים (שישי) עם בעלי קבוצת דלק יצחק תשובה, מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור, ועם בעלי ישראמקו קובי מימון - לבקשת חברות הגז.

הפגישה עסקה במימון פיתוח מאגר תמר, על רקע טענתן של שותפות המאגר כי יישום מסקנות ועדת ששינסקי יפגע במאמציהן לגייס את המימון הדרוש לפיתוח מאגרי הגז. הפגישה נערכה למרות הצהרת ועדת ששינסקי כי תקיים הליך שימוע בעל-פה לחברות הגז במהלך החודש הבא - ולמרות הצהרות האוצר כי לא ינהל משא ומתן עם החברות הפרטיות ליישום מסקנות ועדת ששינסקי.

לפי הערכות, במהלך הפגישה לא הציגו בעלי חברות הגז חומרים חדשים אודות מימון פרויקטי פיתוח מאגרי הגז או פעילויות החיפושים. שר התשתיות, עוזי לנדאו, אמר אתמול כי בכוונתו לבקש בישיבת הממשלה ביום ראשון לדון בנושא מימון פיתוח מאגר תמר. זאת, על מנת שתאשר כי אם יוכיחו שותפות תמר כי הן נזקקות לסיוע פיננסי למימון הפרויקט - תעמיד עבורן המדינה ערבויות. בקשה כזו מצד חברות הגז נדחתה כזכור לפני כשנה בידי משרד האוצר - לאחר שהתברר כי אין צורך בערבויות אלה.

לאחר פרסום ההמלצות הודיעה ישראמקו כי היא תבחן את ההשלכות על מימון ופיתוח פרויקט תמר, וכן שהיא "תשקול את צעדיה בהתאם". ישראמקו ציינה כי המלצות הוועדה, ככל שתתקבלנה, צפויות להגדיל באופן משמעותי את נטל המס שיוטל על בעלי יחידות ההשתתפות ולהשפיע לרעה על עסקיה ופעילותה של השותפות.

דלק אנרגיה מסרה לאחר פרסום הדו"ח כי "ההמלצות כפי שהוצגו אמש אינן מקובלות על החברה והיא תפעל לשינויין במסגרת השימוע בפני הועדה ובהליכים הנוספים בממשלה ובכנסת. זאת במטרה לאפשר את המשך מימון ופיתוח פרויקט תמר בהתאם לתכנית המקורית ואת המשך פעילות האקספלורציה ברשיונות שבבעלות שותפויות הבת דלק קידוחים ואבנר".

עוד הודיעה דלק כי "לאור פרסום טיוטת המלצות ועדת ששינסקי והשלכותיהן השליליות האפשריות (במידה שתתקבלנה), הוחלט לבחון את משמעות טיוטת ההמלצות לאור השפעתן השלילית, לרבות על המימון והפיתוח של פרויקט תמר, בהתאם לתכנית המקורית ולבחון את הצעדים בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker