חגיגת השכר בחברות הציבוריות בעיצומה: לפידות וקמיניץ התחלקו ב-20 מיליון שקל

מעיון בתלושי השכר של המנהלים עולה הרושם כי המשבר נותר הרחק מאחור ■ מנכ"ל מגדל, יונל כהן, התקשה אתמול להגדיר את תפקידו המדויק של ים רובינשטיין שלקח הביתה ממגדל 5.5 מיליון שקל ב-2009 ■ אייל לפידות, דוד קמיניץ, יעקב וינשטיין ואהרון פוגל נכנסו לטבלת שכר הבכירים - והם לא לבד ■ דיבידנד? הנהלת פרטנר לקחה הביתה 33 מיליון שקל ב-2009

מסיבת העיתונאים לרגל פרסום דו"חות מגדל ביטוח אתמול סיפקה סיטואציה שיש מי שהיה רואה כמשעשעת, ויש מי שהיה רואה כמביכה.

עם פרסום הדו"חות של חברת הביטוח מגדל התברר כי ים רובינשטיין, סמנכ"ל בחבר הבורסה של מגדל שוקי הון ומי שאחראי על מסחר בניירות ערך זרים, ניצב במקום השלישי בלוח השכר של מגדל ביטוח. עלות שכרו הסתכמה ב-5.5 מיליון שקל: השכר הבסיסי הסתכם בכ-470 אלף שקל, ואילו המענק שלו בשנה החולפת היה גבוה פי עשרה והסתכם ב-5.05 מיליון שקל.

בעבור רבים רובינשטיין היה עד אתמול שם עלום, אך מסתבר שגם במגדל הוא לא דמות ידועה. כשנשאל מנכ"ל מגדל, יונל כהן, מיהו ים רובינשטיין ומה תרומתו לחברה, השתררה שתיקה מביכה באולם.

יו"ר קבוצת מגדל, אהרון פוגל, החל לענות על שאלה אחרת שנשאל, ובינתיים חיפש כהן בדו"ח הכספי - יחד עם דובר החברה - את פרטי הדיווח המדויקים.

לאחר מכן פנה כהן לרונן טורם, מנכ"ל מגדל שוקי הון, וזאת כדי לבדוק מהי הגדרת התפקיד המדויקת של רובינשטיין - כך לדברי דובר החברה. כלומר, מנכ"ל חברת הביטוח מגדל לא היה בטוח לגבי תפקידו של בעל השכר השלישי בגודלו בחברה ב-2009 בקבוצה שהוא מנהל. פוגל אמר אתמול במסיבת העיתונאים: "התגמול של רובינשטיין נגזר מהתוצאות שהשיג, והוא עדיף על מודלים של בעלות משותפת עם העובדים על החברה".

מכל מקום, מגדל העניקה מענק כולל של 13.4 מיליון שקל לששת הבכירים שלה.

השכר הפרוע בחברות הציבוריות

האלמוניות של רובינשטיין אינה רלוונטית לשכרו, אבל היא מסמלת את שוק השכר הפרוע בחברות הציבוריות. אחרי הקריסה בשווקים ב-2008, שהביאה בשנה שעברה להודעות של חלק מהבכירים על קיצוצים של 5%-10% בשכרם, נמשכה החגיגה ב-2009 וביתר שאת וחוצפה.

רובינשטיין הצטרף עם שכרו לשכירים אחרים בשוק הברוקראז' המרוויחים מיליוני שקלים בכל שנה. במסגרת פרסום הדו"חות הכספיים של כלל פיננסים בשבוע שעבר נחשפו נתוני השכר השמנים של מנהלי חברת הברוקראז' של בית ההשקעות. יובל בן זאב ונאור אלחי הרוויחו כל אחד כ-8 מיליון שקל ב-2009, ורונן וייסרברג הרוויח כ-16 מיליון שקל. שלושת הברוקרים מחזיקים בכ-40% ממניות כלל ברוקראז' ולכן הם שותפים ברווחי החברה. לעומתם, רובינשטיין הוא שכיר במגדל שוקי הון ואינו שותף בחברת הברוקראז'.

עלות השכר של רובינשטיין מיקמה אותו גבוה יותר מאשר פוגל, שעלות שכרו הסתכמה בכ-3.9 מיליון שקל, וגבוה יותר משל רונן טוב, ראש חטיבת הלקוחות במגדל ביטוח, שעלות שכרו הסתכמה בכ-3.8 מיליון שקל. רובינשטיין הצליח להקדים באופן משמעותי גם את ענת לוין, מנהלת ההשקעות הראשית של מגדל ביטוח, שצפויה לסיים בקרוב את תפקידה ולעבור לשמש משנה למנכ"ל בנק הפועלים. לוין כלל לא נכללה בטבלת התגמולים, הכוללת את חמשת הבכירים בעלי השכר הגבוה ביותר בחברה. מי שהרוויחו יותר מרובינשטיין היו מנהל ההשקעות הראשי במגדל שוקי הון, יעקב ויינשטיין, שעלות שכרו הסתכמה ב-8.5 מיליון שקל, מתוכם 520 אלף שקל הם תשלום ששילמה לו סוכנות הביטוח מבטח סיימון שבבעלות החברה. זאת בהתאם להסכם אי תחרות שנחתם עמה באמצע 2008 כאשר כהן עזב את תפקידו כיו"ר הסוכנות. המענק שקיבל כהן על 2009 הסתכם ב-2.1 מיליון שקל.

עלות שכרו של כהן הסתכמה ב-6.7 מיליון שקל, מתוך כך 695 אלף שקל באמצעות אופציות. עלות שכרו של יו"ר מגדל שוקי הון, דן ללוז, הסתכמה ב-5 מיליון שקל ב-2009. ללוז כיהן בתפקידו עד אמצע ספטמבר 2009. עלות שכרם של חמשת הבכירים במגדל הסתכמה ב-33.8 מיליון שקל ב-2009.

מגדל אכן רשמה רווח חריג ב-2009, אך רובו נזקף לעליות החדות שהיו בשוק ההון לאחר המשבר של 2008. ב-2008, שנה ששוק ההון היה דווקא לרועץ בעבור מגדל, לא חילקה הקבוצה מענקים, אך גם איש מבכירי החברה לא שילם על הפסדי הענק שנרשמו אז - הפסד תפעולי של 442 מיליון שקל והפסד נקי של 249 מיליון שקל.

דלק ישראל: יש כפל מבצעים

אם דומה היה שיש סכרים כלשהם לשכר המנהלים בחברות הציבוריות, הנתונים של העת האחרונה ואתמול מעמידים זאת בספק רב. כך, דו"חות דלק ישראל הפגישו שני משתכרי שכר ענק סדרתיים: דוד קמיניץ ואייל לפידות. קמיניץ, מנכ"ל דלק ישראל, נהנה ב-2008 ב-HOT מעלות שכר של 410 אלף שקל בחודש, אך בדלק ישראל הוא זכה לעלות שכר של 11.6 מיליון שקל ב-2009, על אף שנכנס לתפקידו החדש רק באפריל 2009.

התגמול לקמיניץ כולל דמי ניהול של 134 אלף שקל בחודש, שהניבו לו הכנסה של 1.25 מיליון שקל ב-2009, מענק של 2 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות של 8.1 מיליון שקל - שמשקף את הערך של 300 אלף אופציות שהוקצו לו, שהן 2.4% מהונה של החברה בדילול מלא. השווי הכלכלי של האופציות ביום ההענקה הסתכם ב-10.8 מיליון שקל והחלק שנזקף ב-2009 לדו"חות הכספיים היה 8.1 מיליון שקל.

דו"חות חברת הביטוח הפניקס עדיין לא התפרסמו ועלות שכרו של המנכ"ל הנוכחי של חברת הביטוח, אייל לפידות, עוד לא ידועה, אך לפידות ייהנה כנראה מכפל מבצעים. עלות שכרו כמנכ"ל לשעבר של דלק ישראל הסתכמה ב-8.3 מיליון שקל ב-2009. עלות זו כוללת שכר של 1.4 מיליון שקל, מענק של 4 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות של 2.1 מיליון שקל.

המענק שקיבל מבוסס על שיעור מדורג של 1.0% מהרווח הנקי השנתי של החברה שבין 0 ל-30 מיליון שקל ועד ל-3.0% מהרווח הנקי של החברה מעל 120 מיליון שקל. המענק מבוסס על הרווח הנקי של דלק ישראל ב-2009 ותחזית לרווח ב-2010. יחסי העבודה בין לפידות לדלק ישראל יסתיימו רק באוגוסט 2010, שכן לפידות זכאי לתקופת הסתגלות של שישה חודשים שבמהלכה יקבל שכר מלא.

ואולם לא רק קמיניץ, שעבד רק שני שלישים מהשנה בדלק, נהנה ממשכורת נאה על משרה חלקית. עלות העסקתו של מנחם עינן, יו"ר הדירקטוריון ב-20% משרה, עלתה לחברה 2.9 מיליון שקל. עלות שכרו של מנכ"ל החברה, יוסף זינגר, הסתכמה ב-3.5 מיליון שקל. תמיר פוליקר, מנכ"ל סונול, עלה לקבוצה 4.6 מיליון שקל ב-2009. גם עופר הירשזון, בנו של אבהרם הירשזון (לשעבר שר האוצר), הצטרף אתמול לרשימת המשתכרים הבכירים עם עלות שכר של 800 אלף שקל כיו"ר חברת חילן-טק.

מיהו ים רובינשטיין?

מסיבת העיתונאים לרגל פרסום דו"חות מגדל ביטוח אתמול סיפקה סיטואציה שיש מי שהיה רואה כמשעשעת, ויש מי שהיה רואה כמביכה.

עם פרסום הדו"חות של חברת הביטוח מגדל התברר כי ים רובינשטיין, סמנכ"ל בחבר הבורסה של מגדל שוקי הון ומי שאחראי על מסחר בניירות ערך זרים, ניצב במקום השלישי בלוח השכר של מגדל ביטוח. עלות שכרו הסתכמה ב-5.5 מיליון שקל: השכר הבסיסי הסתכם בכ-470 אלף שקל, ואילו המענק שלו בשנה החולפת היה גבוה פי עשרה והסתכם ב-5.05 מיליון שקל.

בעבור רבים רובינשטיין היה עד אתמול שם עלום, אך מסתבר שגם במגדל הוא לא דמות ידועה. כשנשאל מנכ"ל מגדל, יונל כהן, מיהו ים רובינשטיין ומה תרומתו לחברה, השתררה שתיקה מביכה באולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker