מעלות חוששת מבעיות תזרים באלעד US החל מ-2011 - החליטה על הורדת דירוג

במעלות הורידו את הדירוג לחברה ב-2 דרגות לרמה של A-; סך התחייבויות אלעד גרופ: 4.3 מיליארד דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת הדירוג מעלות הורידה את דירוג האג"ח של חברת אלעד יו.אס רסידנטיאל (EL-AD US Residential) ב-2 דרגות מרמה של AA- לרמה של A עם השלכות שליליות.

אחת הסיבות העיקריות להורדת דירוג נעוצה בחשש של מעלות לגבי יכולתה של אלעד US לשרת את החוב משנת 2011. החל משנה זו תצטרך החברה לפרוע כ-300 מיליון שקל לבעלי האג"ח מדי שנה, בעוד שתזרים המזומנים השוטף של החברה ב-2010 בגין מכירת הדירות (מזומנים ושווי מזומנים) הוא בהיקף של 8 מיליון דולר. כמו כן, במעלות טוענים כי חברה האם אלעד גרופ צפויה לחזק את הביטחונות של אלעד יו.אס. מהלך זה אמור להספיק לאלעד יו.אס. רזידנטיאל לעמוד בהתחייבויות ב-2010.

יו.אס רזידנטיאל הינה חברה הבת של אלעד גרופ הפרטית, המרכזת את פעילות הנדל"ן של יצחק תשובה בצפון אמריקה. החברה מחזיקה בבעלותה ב-11 פרויקטים למגורים ומשרדים ברחבי מדינות פלורידה וג'ורג'יה.

נראה כי בדומה להרבה חברות נדל"ן אחרות, גם במקרה הנוכחי נזכרו במעלות קצת מאוחר עם ההורדה. דירוג AA- כבר מזמן לא משקף את רמת הסיכון של חברה הפועלת בתחום הבנייה למגורים באחד האזורים שנפגעו הכי קשה מן המשבר, פלורידה, וגם אם מדובר בדירות להשכרה שהתזרים בגינם לא נפגע בצורה משמעותית.

אלעד יו.אס ניצלה את הגאות בשוק האשראי החוץ בנקאי וגייסה ביוני 2007 אג"ח בישראל בהיקף של כ-1.46 מיליארד שקל. האג"ח נסחרות בפלטפורמת רצף המוסדיים, והבטוחות בגינן הינם התזרימים שמייצרת החברה מהשכרה ומכירה של הדירות.

לחברה לא צפוי במהלך השנה הקרובה עומס תשלומים, כשהיא אמורה לשלם באמצע יוני הקרוב למחזיקי סדרה א' ריבית של כ-63 מיליון שקל. ואולם החל משנת 2011 עומס התשלומים יגדל לכ-300 מיליון שקל במהלך כל אחת מן השנים 2015-2011. בשבוע שעבר ניצלה אלעד גרופ את ירידת מחירי האג"ח של אלעד יו.אס. וביצעה רכישה עצמית של האג"ח לפי מחיר של 80 אגורות ובתמורה כוללת של 11.6 מיליון שקל ערך נקוב של האג"ח.

מלבד אלעד יואס, גם חברה האחות אלעד קנדה וחברה האם אלעד גרופ ניצלו את מחיר הכסף הזול בישראל וגייסו במהלך השנים האחרונות אג"ח של כ-3.5 מיליארד שקל. מתוך דו"חות הכספים של אלעד גרופ לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של 2009 שנחשפו לאחרונה ב-TheMarker, עולה כי סך ההתחייבויות של אלעד (הכוללות בעיקר תשלומי אג"ח, משכנתאות בגין הנכסים, מסגרות אשראי בנקאיות והתחייבויות לצדדים שלישיים) נאמדות ב-4.3 מיליארד דולר.

בימים אלה מנסה אלעד גרופ להנפיק בת"א 10%-20% ממניות חברה הבת אלעד קנדה לפי שווי של 500 מיליון דולר עד 1 מיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום