חקירת מנורה - הציבור מחכה לתשובות

עודד שריג יאלץ להחליט מה לעשות עם תפוח האדמה הלוהט

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
אתי אפללו

יותר מחצי שנה עברה מאז חשף TheMarker שרשרת של פרשות חמורות בחברת הביטוח החמישית בגודלה בישראל, מנורה מבטחים. בימים אלה קיבל הממונה על שוק ההון, עודד שריג, ממנורה מבטחים הסברים ארוכים לממצאי טיוטת הדו"ח החמורה שנשלחה לחברה, ואשר קבעה כי בפרשות ו שנחשפו ב-TheMarker. שחילקה , הן החברה והן מנהליה נהגו לכאורה בניגוד לחוק.

עורכי הדין של מנורה מבטחים, ובראשם פיני רובין, צפויים להיפגש עם אנשי הפיקוח על הביטוח ועם שריג כדי להסביר שוב את עמדתם. שריג יצטרך להחליט מה לעשות עם תפוח האדמה הלוהט. כמה שאלות מטרידות הנוגעות לפרשת מנורה נותרו פתוחות, והציבור צריך לקבל תשובות לשאלות אלו.

ב. בעבר דווח על חשש כי חלק מכספי ההלוואות שנתנה מנורה מבטחים באופן לא חוקי הגיעו לגורמים בשוק האפור בישראל. איך מתכוון שריג לוודא כי דברים אלה לא יקרו?

ג. מערכות המידע של חברות הביטוח הן אחת מנקודות התורפה של הענף כולו. איך איפשרה מערכת המחשב במנורה לעשרות עובדים בחברה לבצע בקדייטינג בכספי חסכונותיהם האישיים, ואילו פרצות נוספות קיימות במערכות המחשב?

ד. כיצד צמחה במנורה מבטחים תרבות ארגונית שאיפשרה לעשרות עובדים (ובכלל זה לפחות בכיר אחד, וכן סוכן ביטוח) להסיק כי אין פסול בכך שביצעו בקדייטינג, ואיך משנים זאת?

ה. האם יש חשש לעבירות פליליות באחת או יותר מהפרשיות, ואם כן, האם בכוונת שריג לפנות ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיבחן הגשת כתבי אישום?

ו. מה בכוונת שריג לעשות בכל אותן עבירות שאינן "עבירות מתחום הביטוח", כלומר עבירות מס שייתכן שנעברו (שכן סוכני הביטוח קיבלו נתחים שמנים מכספי ההלוואות לידיהם), עבירות על חוקי ניירות ערך ועבירות על כללי הלבנת ההון בישראל, שהיו עניין נוסף שנבדק?

ז. מה בכוונת שריג לעשות בעניינם של אותם סוכנים שגזרו קופונים שמנים מההלוואות, ועדיין מסבירים בשטח כי הם בסך הכל גייסו לקוחות?

ח. מה מתכוון שריג להסיק מממצאי החקירה בעניינו של המנכ"ל הוותיק ארי קלמן, שעל פי תכתובות אי-מייל שחשף TheMarker אישר לכאורה בעצמו חלק מההלוואות הבלתי חוקיות?

ט. באחרונה, בעוד החקירה מתנהלת, אישרה מנורה מבטחים בונוס למנכ"ל קלמן ומענק לראש תחום ביטוחי החיים, יהודה בן אסייג, שעמד בעבר בראש מנורה מבטחים פיננסים. ציבור המבוטחים, שמשלם דמי ניהול לא מבוטלים למנורה מבטחים, והמשקיעים בחברה ישמחו לקבל הסבר מפורט יותר שיבהיר בעבור מה ניתנו מענקים אלו, מכיוון שהחברה לא נידבה הסברים נרחבים אודותיהם בדו"חותיה.

י. איך מתכוון שריג לטפל בממשל התאגידי ובמנגנוני הפיקוח והבקרה בחברה שנשלטת על ידי חמישה דירקטורים ובכללם בעל השליטה (דירקטוריון קטן במידה משמעותית מהמקובל בשאר חברות הביטוח), ואשר הצליחה להצמיח מתוכה פרשיות חמורות שכאלו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker