פרופ' אמיר ברנע: "הבנקים יהיו חשופים יותר לסיכוני השוק בשנה הקרובה"

רגע לפני פרסום דו"חות הרבעון הראשון, מזהיר ברנע: הבנקים יתקשו להשיג תשואה של יותר מ-10% על ההון

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

>> היום בבוקר יפתח בנק מזרחי טפחות שלושה ימים אינטנסיביים שבהם יפרסמו חמשת הבנקים הגדולים את תוצאותיהם לרבעון הראשון של 2010. פרופ' אמיר ברנע מעריך כי השנה הקרובה תהיה מאתגרת מאוד למערכת הבנקאות.

"הבעיה כיום במערכת הבנקאות היא על אילו מנועי צמיחה לעבוד", אמר ברנע. "הבנקים אינם מנצלים לפי שעה את כל יכולתם במתן אשראי. רואים את זה דרך הלימות ההון הגבוהה שלהם. בפעילות הבנקאית המסורתית המרווחים נמוכים בגלל סביבת הריבית, והיא לא מספיקה כדי לגרום לבנקים להגיע לתשואה סבירה. בנק ישראל גם דורש להגדיל את ההון הראשוני, שגם עליו צריך לייצר תשואה". אז לאן יפנו הבנקים? לדברי ברנע, במערכת הנסיבות הזו ייתכן שהבנקים יאמצו מדיניות נוסטרו אגרסיבית. "לדעתי, הבנקים בעתיד יהיו חשופים לסיכוני שוק הרבה יותר, מכיוון שהם רוצים לשמור על יעדי רווחיות שהבנקאות הקונבנציונלית אינה מספקת אותם", ציין ברנע.

לאיזו תשואה צריך לצפות מהבנקים ב-2010?

"היכולת של הבנקים להגיע לתשואה של יותר מ-10% על ההון ב-2010 בסביבת הריבית הקיימת היא מאוד מוגבלת. סביבת הריבית לא השתנתה, ומנגד שוק ההון ב-2010 לא יעלה כמו ב-2009".

האם הבנקים אטרקטיביים כיום?

"שלושת הבנקים הגדולים נסחרים מעט מתחת לשווי הכלכלי שלהם. דיסקונט, לדעתי, נסחר בחסר הגדול ביותר לעומת שוויו הכלכלי, ושני הבנקים הקטנים נסחרים מעל השווי הכלכלי שלהם".

מדוע לדעתך השוק מתמחר ביתר את בנק מזרחי טפחות והבינלאומי?

"ייתכן שמשום שאלה שני בנקים קטנים השוק רואה שיש להם פוטנציאל צמיחה.

"הבינלאומי הוא יותר תעלומה בעבורי. בשבוע האחרון ירדה המניה (הבינלאומי 5) בשיעור חד של 8%, ועדיין השוק מעניק לבנק כיום שווי של 6.2 מיליארד שקל. יש הרגשה שהבנק פועל בדרך מוזרה, הוא לא נותן אשראי, אין לו פעילות עסקית אינטנסיבית, חלק גדול מהשימושים שלו הם בטוחים ברמת מרווחים נמוכה, אבל מנגד יש לו גישה למקורות זולים כמו פיקדונות מבנק אוצר חייל ומסד".

לאן הבינלאומי הולך בעתיד?

"איני יודע. הוא יצטרך ללכת אולי לקראת מיזוגים. לדעתי מחיר השוק מושפע מהדיווידנד שהוא צפוי לחלק. יש בבינלאומי עודף הון ענק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker