איך הגיע אלי הורביץ, היו"ר המיתולוגי של טבע, מהמטבח לתפקיד הנכסף

הורביץ הודיע השבוע על פרישתו מהתפקיד ■ תחת ניהולו הצליחה החברה להפוך ל"מניית העם", להכפיל את מכירותיה בכל ארבע שנים ולהגדיל את רווחיותה בשיעור חד ■ ליו"ר החדש לא יהיה קל להגדיל את ערך החברה: המניה נסחרת כיום במחיר הנמוך ב-1.4% בלבד מהשיא שלה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

>> לפני שנתיים הכריזה טבע על תוכנית החומש הקודמת שלה, שמטרתה היתה להכפיל את המכירות עד 2012. אחד המרכיבים של התוכנית הוא אסטרטגיית Big To Big - העדפת היחסים המסחריים עם הלקוחות הגדולים של החברה. מדיניות עסקית המבוססת על יתרון לגודל אינה נקשרת באופן אינטואיטיווי עם חברה ממדינה שבה 7 מיליון תושבים, אבל טבע היא כבר מזמן החברה הגדולה בעולם בשוק תרופות החיקוי (גנריות).

אנליסטים צופים כי תוכנית החומש הנוכחית היא ברת מימוש. למעשה טבע, תחת ניהולו המיתולוגי של היו"ר היוצא אלי הורביץ, הצליחה להכפיל את מכירותיה בכל ארבע שנים ולהגדיל בשיעור מהיר את הרווחיות. טבע נסחרת בשווי של 54 מיליארד דולר, דבר שהופך אותה לחברה המצליחה ביותר בישראל. הצלחתה היא תוצאה של יישום קפדני של מדיניות עסקית ותכנון ארוכי טווח. השבוע קיבל הורביץ, איש החזון ואחד המנהלים המוערכים בארץ ובעולם, החלטה מושכלת ואמיצה נוספת, והודיע על פרישתו מתפקידו כיו"ר טבע כדי למקד מאמצים בטיפול במחלתו. מקורביו משוכנעים ומקווים, שלאחר שיתגבר, הוא ישוב לטבע בתפקיד זה או אחר, שהרי זה מקומו הטבעי.

"אלי הורביץ הוא מעמודי התווך של התעשייה בישראל. הוא הביא את חברת טבע לראש רשימת מפעלי התרופות המתקדמים בעולם והעלה את התעשייה הישראלית על במת הכלכלה העולמית". אלה הם מקצת מהדברים שנאמרו על הורביץ, בעת שקיבל את פרס ישראל ב-2002.

הורביץ עצמו אמר אז על הזכייה: "אני לא רוצה להצטנע ולהגיד שהוא ניתן לי בטעות. למרות שבדרך כלל מקבל אותו אדם, הוא מגיע לקבוצה. טבע היא קבוצה נהדרת". בדו"חות האחרונים של החברה שפורסמו באחרונה דיווחה טבע על צמיחה של 33% ברבעון הרביעי של 2009 לעומת הרבעון המקביל ב-2008, למכירות של 3.8 מיליארד דולר. החברה כבשה את המקומות הראשון עד השלישי בכל אחד מהשווקים האירופיים, למעט בגרמניה שבה דורגה רביעית.

מהמטבח לכיסא היו"ר

הורביץ נולד בירושלים ב-1932 למשפחת חלוצים שייבשה ביצות בחדרה. בנעוריו עברה המשפחה לתל אביב ובגיל 17, כשפרצה מלחמת השחרור, התגייס לצבא. ב-1949 התיישב בקיבוץ תל קציר עם גרעין נח"ל, ולאחר כמה שנים פרש ללימודי כלכלה בשלוחת האוניברסיטה העברית בתל אביב.

לאחר סיום לימודיו החל לעבוד בחברת אסיא, תחילה כשוטף כלים במטבח החברה, והיה מעורב במיזוגים שביצעה עם חברות צרי וטבע. בעקבות המיזוג מונה ב-1976 למנהל הקבוצה ובכך שילב משפחה ועסקים, מכיוון שהיה נשוי לדליה, בת למשפחת סלומון, ממייסדות טבע.

המיזוגים הראשונים הללו היו האות לתהליך צמיחה מבוסס רכישות ומיזוגים שאיפיין את החברה הצעירה, והפך אותה למעצמה עולמית המאיימת על ענקיות תרופות מקור, כמו פייזר, ג'ונסון אנד ג'ונסון ומרק.

"הדרך שבה מנהיג הורביץ את טבע היא מופת שיש ללמדו בכל אוניברסיטה ובית ספר למינהל עסקים", אומר דן פרופר, חבר ודירקטור בטבע. "כיצד נהפכה מחברה קטנה לחברת הגנריקה הגדולה בעולם. ואיך דאג לשים את ישראל כמרכז לאותה פעילות שעיקרה בחו"ל. הישראליות חשובה לו לאין ערוך".

מנהלים ואנליסטים רבים מציינים את הנהגתו של הורביץ לאורך השנים כדוגמה ומופת. "טבע תחת הנהגתו יוצרת דפוסי התנהגות עסקית חדשים, כאשר בתעוזה אך עם זאת בשמרנות מספקת הוא רוכש חברות, כובש שווקים, מפתח תרופות חדשות ומביא את טבע לשיאים שלא יאמנו", הוסיף פרופר.

הורביץ לא משאיר דבר ליד הגורל. "הוא איש של חזון, אופטימי, שמסתכל כמה צעדים קדימה ולא רק על השורה התחתונה", אומר דב לאוטמן, מחבריו הקרובים. "הוא איש יסודי מאוד, שיורד לפרטים בכל תחום שבו הוא עוסק. זה מקנה לו עמדת חוזק בכל נושא עמו הוא עוסק".

מנהיג תעשיינים ויו"ר בנק

בסוף שנות ה-70 ובשנות ה-80 עסק הורביץ גם בפעילות ציבורית, ובכלל זה כיהן כיו"ר מכון היצוא וב-1981 נבחר לנשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים.

באמצע שנות ה-80 החלה תוכנית הייצוב, במטרה להוריד את שיעור האינפלציה, לאזן את מאזן התשלומים ולייצב את מצב המשק. "זכיתי להיות באותו זמן סגנו", מספר לאוטמן. "הורביץ הנהיג ללא ספק את המגזר העסקי ביד רמה. הוא יודע להיות קשוח, ואם הוא מאמין שמשהו נכון - הוא ייאבק עליו. אבל זה לא אומר שהוא לא יכול להיות איש פשרות", הוסיף.

"למזלנו הוא הנהיג את התעשיינים במשבר הגדול של 1984, השנה שבה האינפלציה הגיעה ל-400% ויותר, והכלכלה בישראל היתה על פי תהום. אני זוכר את הורביץ כמדרבן ודוחף לעסקת החבילה במשק בתנאים שהיו קשים מאוד לתעשיינים, שנאלצו לתרום תרומה אדירה בצורת הקפאת מחירים, כאשר ערך המטבע יורד ביותר מאחוז ליום. לולא מנהיגותו אין לי ספק שהתוכנית לא היתה נרקמת ויוצאת לפועל".

גם הפרסומאי, איש יחסי הציבור של טבע שנים רבות, ידיד ושכן של הורביץ, משה תאומים, זוכר להורביץ את תוכנית הייצוב. "הורביץ לקח על עצמו תפקיד אדיר - לרכך את ראשי המשק שהיו צריכים לתרום לתוכנית. הוא היה פרטנר עם אנרגיה בלתי רגילה וקסם אישי שתמיד עמד לזכותו ככלי עבודה, עם חריפות ונכונות בלתי רגילה להתגייס למען המטרה", הוסיף.

זמן קצר לאחר מכן, ב-1986, בעקבות משבר ויסות מניות הבנקים, מונה הורביץ ליו"ר בנק לאומי - וניווט את חילוצו מהמשבר. "זו היתה תקופה רבת תהפוכות, כשמבחינה ניהולית הבנק היה על כרעי תרנגולת", שיחזר תאומים. "היתה התנגשות קשה מאוד עם העובדים. בזכות המנהיגות והיכולת שלו ללכד כוחות, הוא הצליח לנהל בתבונה את הבנק ולהוציא אותו מהתקופה הרעה ביותר בתולדותיו. הוא ספג אז הרבה אש, גם את זו שאחרים היו צריכים לספוג, אבל הוא התייצב בחזית", הוסיף.

הרשעת וואדוז - והזיכוי

בדצמבר 98', בעיצומו של תהליך הצמיחה של טבע, כשהורביץ נהפך מושא להערצה במשק והיה באחד משיאי תהילתו, נפלו עליו השמיים. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותו בעבירות מס. השופטת אילה פרוקצ'יה קבעה כי במשך עשר שנים זרמו עמלות בסכום העולה על 12 מיליון שקל לוואדוז (עיר הבירה של ליכטנשטיין) ללא תשלום מס בישראל, כל זאת באמצעות מצגים כוזבים ובידיעת הורביץ.

הורביץ הגיב בתדהמה על הפסיקה, עירער לעליון - וזוכה בספטמבר 2000 מכל אשמה. "הורביץ קורץ מזן מיוחד, אינטליגנטי בצורה בלתי רגילה עם ראיית רוחב מיוחדת, חוש ניהול שאין למעלה ממנו ויושרה שאין שנייה לה", אמר פנחס רובין, עורך דינו המוביל של הורביץ בערעור לעליון. "דווקא בזכות או בגלל היושרה הוא נפגע כל כך מההליכים המשפטיים שפקדו אותו. כאדם שומר חוק באופן קפדני, היה לו קשה לספוג את המחשבה שמישהו חולק על כך", הוסיף.

"הפרשה היתה אחד הרגעים הכי עצובים בקריירה שלו", אומר תאומים. "קשה להאמין כיצד הוא התייסר. אני משוכנע שזה נשאר צלקת עמוקה. הוא לא חשב לרגע שעשה תרגיל מס לא חוקי. הוא פעל עם היועצים הכי טובים, אנשים שסמך עליהם. היום שבו בית המשפט זיכה אותו היה יום של אנחת רווחה גדולה, אך לא יום שמחה עבורו, מכיוון שסימן השאלה לא הוסר - איך הוא הגיע לזה", הוסיף.

"הוא מנהיג"

שנתיים לאחר הזיכוי קיבל הורביץ את פרס ישראל על ההישגים העצומים שאליהם ניווט את טבע, ועל תרומתו למשק ולחברה. "הורביץ הציג דמות מופת של מנהיגות ציבורית מעצבת ופורצת דרך, שתרמה רבות לצמיחתה ושגשוגה של כלכלת ישראל", ציינה ועדת הפרס.

כמי שאמון על אסטרטגיה וניהול היה הורביץ מתוסכל מהתנהלות הממשלה ומכוחה הגובר של הביורוקרטיה. בעשור האחרון הוא לא חסך ביקורת מממשלות ישראל. "הכישלון של המדינה הוא בניהול", הוא מרבה לומר באירועים ציבוריים, "בלי אסטרטגיה לטווח ארוך ניהפך למדינת עולם שלישי"; "אף אחד לא לוקח אחריות"; "אם לא נשקיע בתבונה בחינוך לא נוכל להבטיח את עתיד הדורות הבאים" ו"הביורוקרטיה בלתי נסבלת".

עם זאת, במסיבה שערכו תעשיינים בכירים לראש הממשלה אהוד אולמרט עם פרישתו על רקע חקירת פרשות שחיתות לכאורה שבהן נחשד, כינה אותו הורביץ "ידיד אמת של התעשיינים". הורביץ אמר כי אינו מאמין בתביעה בארץ אך יש לו אמון במערכת המשפט והוסיף: "יש לנו מדינה רשעה, לא סולחת ולא מוחלת, ולהשמיץ היא יודעת טוב. עומדים לפניך ימים קשים אך תבטיח לנו שתזמין אותנו למסיבת הניצחון שלך".

מכריו של הורביץ מסכימים כי האיש קורץ משלל תכונות שהופכות אותו למנהיג, אבל הוא אינו שוכח להיות אנושי. הוא קודם כל בן אדם. הוא גם איש בעל תפישת עולם רחבה. הוא מנהיג שיודע לסמן מטרה, לאסוף את האנשים סביבה ולהנהיג אותם לעברה, אמרו תאומים, לאוטמן ופרופר. "הוא רואה דברים בצורה מפוכחת ומרחיקת לכת. מאותם מרכיבים שמונחים בפני כולם הוא יודע לרקוח תבשיל הרבה יותר משובח", הוסיף תאומים. "השילוב של אדם, מנהיג ואיש חזון הופך אותו למיוחד כל כך".

אפילו בשנת המשבר טבע גייסה עובדים

>> היו"ר החדש של טבע פיליפ פרוסט מקבל לידיו חברה הנסחרת בשווי 54 מיליארד דולר ובמחיר הנמוך ב-1.4% בלבד מהשיא - כך שלפחות שבמובן של הגדלת ערך החברה עבור בעלי מניותיה צפויה לו מלאכה לא קלה.

מניית טבע מהווה 9.5% ממדד תל אביב 25, שכולל את 35 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בבורסה בת"א, כך שהיא משפיעה על תיק ההשקעות של כל ישראלי כמעט באמצעות קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות השתלמות.

טבע הציגה לפני חודשיים בלבד תוכנית אסטרטגית לחמש השנים הקרובות, שפרוסט הביע את מחויבותו לה, והיא מיועדת להגיע למכירות של 31 מיליארד דולר ורווח נקי של 6.8 מיליארד דולר עד 2015. מחזור המכירות של טבע ב-2009 הסתכם ב-13.9 מיליארד דולר - 7% מהתוצר המקומי של ישראל.

טבע מעסיקה 6,031 עובדים נכון לסוף 2009 והיתה בין החברות הבודדות בישראל שהגדילו את מספר עובדיהם בשנת המיתון. בשנתיים האחרונות גדל מספר עובדיה של החברה בישראל ב-767.

כוח האדם שגויס בשנתיים האחרונות כלל בין השאר 450 איש למפעלה החדש של החברה בהר חוצבים שבירושלים, בהרכב שמשקף חתך חברתי רחב של ישראל: 17 עולים חדשים מאיראן, 22 מדענים ישראלים חוזרים, 25 חרדים, 90 יוצאי אתיופיה (מספר משמעותי יחסית לגודלה של העדה), 45 מפוטרים ו-250 דורשי עבודה.

גידול של היצע התעסוקה ב-450 מקומות עבודה חדשים אינו מבוטל בהתחשב בעובדה שירושלים היא מהערים העניות בישראל. טבע מספקת תעסוקה גם בדרום הארץ, ומעסיקה 750 איש במפעלה ברמת חובב.

טבע מקבלת בתמורה הטבות מס משמעותיות ששוות לבעלי המניות כסף רב. תשלומי המס של טבע הסתכמו ב-65 מיליון דולר בלבד ב-2009 שהם 4.8% מהרווח לפני מס וגם ב-2008 הגיעו תשלומי המס בישראל לסכום לא גבוה של 155 מיליון דולר, שמהווה 6.6% מהרווח לפני מס. טבע היא גם החברה הראשונה שקיבלה מעמד של משקיע אסטרטגי, דבר שמעניק פטור מלא ממס חברות וממס על דיווידנדים לעשר שנים על השקעה של 600 מיליון שקל באזורי הפריפריה או של 900 מיליון שקל באזורי הפריפריה הקרובה.

יורם גביזון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker