לויט: יש פה קבוצה של מוסדיים שמוכנים לשלם פרמיה משמעותית על תרו

הפתרון של חברת הייעוץ גוגנהיים לשנים של מאבק השליטה על חברת התרופות תרו, בין סאן למייסדים, נתקל בהתנגדות של סאן ■ היו"ר בארי לויט טוען שהוא מעניק פרמיה של 140% על ההשקעה של סאן בתרו

ניר צליק
ניר צליק

רק לפני שבועיים הגישה חברת הייעוץ גוגנהיים לחברת סאן הצעה לרכישת חלקה של ענקית התרופות ההודית בתרו, במה שהסתמן כפתרון אפשרי לאחד מהצללים הגדולים המעיבים על מצבה של חברת התרופות הישראלית. גוגנהיים הציעה לרכוש בשם המשקיעים המוסדיים את חלקה של סאן בחברה במחיר של 15 דולר למניה, או 215 מיליון דולר - פרמיה של כ-7% על מחיר המניה באותו יום ורווח משמעותי אף יותר ביחס למחיר השקעתה של סאן בתרו.

אלא שהחברה ההודית סירבה לפתור את הסוגיה הסבוכה בעזרת הצעת רכש לחלקה בתרו. לשיטתה, ההסכם שחתמה אז עם תרו לרכישת המניות המצויות בידיהם של מייסדי החברה, משפחת לויט ומורוס, תמורת מחיר של 7.75 דולרים למניה הוא בר תוקף, והיא העדיפה להמשיך ולהתדיין על העסקה שנחתמה בצינורות המשפטיים. בארי לויט, יו"ר תרו, אומר כי הוא עדיין "מקווה שכולם ישקלו את האופציות שנמצאות על השולחן ויבינו שהפתרון העסקי המוצע הוא לטובת כולם".

תחילתה של הפרשה היתה ב-2007, כשסאן השקיעה בתרו 58 מיליון דולר. לאחר מכן חתמו החברות על הסכם מיזוג ב-7.75 דולרים למניה כחלק מההסכם, וכדי להבטיח את השקעת סאן, נתנה מועצת המנהלים של תרו לסאן אופציה לרכוש את המניות של משפחות לויט ומורוס, בעלי השליטה בחברה (9% מההון ו-41% מההצבעה), במחיר זה אם ההסכם למיזוג יבוטל.

במאי 2008 ביטלה מועצת המנהלים את המיזוג, בטענה שמחירו אינו משקף את שווי החברה. כשסאן דרשה מבעלי השליטה לממש את האופציה ולמכור לה את מניות השליטה, הם סירבו ודרשו מסאן לפרסם הצעת רכש מיוחדת במחיר של 7.75 דולרים למניה. הדרישה מתבססת על חוק החברות. לפי החוק, הגדלת האחזקה בחברה ציבורית ליותר מ-45% ממניות ההצבעה בה מחייבת פרסום הצעת רכש ל-5% מהמניות לפחות, שתיענה בחיוב בידי לפחות 50% מבעלי המניות שאינם בעלי עניין בהצעה ושנענים לה. מאז הסירוב מתדיינים הצדדים בצינורות המשפטיים.

מאז אותו הסכם השתפר מצבה הפיננסי של תרו לאין שיעור, כשהכסף שהושקע בתרו בידי סאן תרם אף הוא לשיפור. לויט אמר כי "השינוי במצב הפיננסי שלנו הוא זה שמאפשר פתרון עסקי למצב עם סאן".

מדוע החלטתם לשכור את גוגנהיים?

"הדירקטוריון הרגיש שדרוש יועץ פיננסי מקצועי לבעיות של תרו. לגוגנהיים יש רקע בחברות כמו שלנו. הם התחילו לבחון את עסקינו, כשאחת מהסיבות היתה שבדיונים הקודמים עם סאן יצאנו עם הרגשה שסאן תסכים למכור את אחזקותיה בתרו תמורת סכום שיהיה לשביעות רצונם. גוגנהיים הגיעו למסקנה שמכירת מניות סאן תהיה לטובת כולם, וזיהתה משקיעים מוסדיים שהיו מוכנים לרכוש את אחזקות סאן ב-15 דולר למניה. ההצעה הזו היא פרמיה של 140% על ההשקעה של סאן בתרו.

"הפתרון העסקי יאפשר למחזיקי המניות של סאן לממש את ההשקעה בתרו ברווח. מחזיקי המניות של תרו ירוויחו מכך שזה יאפשר לחברה להפסיק לבזבז זמן ומאמץ בהקשר לתביעה. בנוסף, תרו תמשיך לייצר בישראל בעתיד הנראה לעין ולייצא יותר מ-100 מיליון דולר של מוצרים בשנה. העובדים של תרו ירוויחו אף הם, מאחר שהאי ודאות בנוגע לעתידם תוזז הצדה ויהיה להם ביטחון תעסוקתי. לבסוף, הפתרון העסקי יאפשר להנהלה שלנו לסיים את מה שהיא התחילה - פיתוח תרופות למגוון מחלות".

האם אתה מרגיש שאם ההצעה של גוגנהיים תהיה גבוהה יותר יש סיכוי שסאן תקבל אותה?

"איני רוצה לנהל מו"מ על מחיר בתקשורת. יש לי כבוד גדול למנכ"ל סאן, הוא איש עסקים חכם ורציונלי. אני חושב שכאשר תהיה לו הזדמנות לבחון את האופציות, הוא ייכנס למו"מ ונוכל למצוא פתרון. זה יהיה המהלך הטוב בשבילו ובשביל סאן. אנחנו צריכים לחכות שהם יבחנו את האופציות שלהם".

מבחינת סאן לרכוש את השליטה בתרו ב-7.75 דולרים למניה זו עסקה יותר טובה מאשר למכור את האחזקות שלה ב-15 דולר במניה. האם אינך חושב כך?

"אם סאן יכולה היתה לקנות את החברה במחיר נמוך, זה כמובן היה טוב להם. אבל אם הם יבחנו את כל האופציות הם יבינו את היתרון שבלקחת את הכסף עכשיו. מדובר בפתרון עסקי ולא בשנים של מאבקים משפטיים שסופם לא ידוע".

אלא שמלבד הצל הרובץ על החברה מבחינת העסקה עם סאן, רובץ מעליה צל נוסף. החברה אינה מפרסמת דו"חות מבוקרים חשבונאית ורשמיים, עקב בעיות בהלימות ההפרשות שנרשמו בשנים הקודמות בגין החזרי מכירות, זיכויים, הנחות ותשלומים אדמיניסטרטיביים. החברה הגישה דו"חות מבוקרים ל-2004-2006, וכעת נותר לה להגיש דו"חות ל-2007-2009.

מתי תסתיים הפרשה ותגישו דו"חות מבוקרים?

"לפני שבועיים החלטנו להחליף את רואי החשבון. אני מאמין שנגיש את התוצאות ל-2007-2009 לפני סוף השנה".

הפרשות האלו השפיעו על מחיר המניה של תרו. בשיאה נסחרה החברה בשווי של כ-2.5 מיליארד דולר וכעת היא נסחרת בשווי של 540 מיליון דולר. יש סיכוי שתגיעו לאותם גבהים?

"כשהתחלתי עם תרו היו לנו מכירות של מיליון דולר בשנה. עכשיו אנחנו מוכרים בכ-400 מיליון דולר בשנה. היו לנו בעיות ב-2005-2006 שלחברות אחרות הגיעו מאוחר יותר, ב-2007-2008. אני יכול לקוות שנגיע לאותן רמות מחיר. אני מקווה שהדברים שאנחנו עושים בפיתוח, בשיווק ובשאר המקומות יובילו אותנו לשם. אני מקווה שאפילו נעבור את הרמות האלה. המשקיעים המוסדיים שהתעניינו בחברה הציעו 15 דולר למניה, והם מאמינים שיש לחברה עתיד אופטימי".

בעצם, בעולם התרופות יש הרבה קונסולידציה. אולי ללא קשר לסאן חיבור לחברה אחרת יועיל לכם?

"ספקולציה על מהלך כזה היא מוקדמת מדי, בגלל המצב שלנו עם סאן כרגע. אחרי שיהיה פתרון עם סאן, נוכל להעריך מה האופציות שלנו, כאשר בסוף היום, אנחנו רוצים לעשות את הדבר הנכון לחברה ולבעלי המניות. אנחנו רוצים להגדיל את הערך של ההשקעה של אנשים בתרו כדי שיהיו מרוצים. הדבר הראשון הוא להגיע לפתרון עם סאן שיהיה לטובת בעלי המניות של תרו ושל סאן. בעבר היו תלונות על כך שהנהלת החברה פחות נגישה למשקיע הישראלי.

"אנחנו מדברים עם משקיעים ישראליים. מרבית המשקיעים הם לא ישראליים, אבל אנחנו בקשר עם כל משקיע ישראלי שרוצה לדבר אתנו. אני פתוח לדבר עם כל משקיע ישראלי שרוצה לדבר עמי. הדלת פתוחה וקווי הטלפון פתוחים. הייתי בשתי ישיבות בעלי המניות האחרונות, ואני פתוח לדבר עם כל מי שרוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ