בית ההשקעות אלומות החליף בעלים פעמיים בתוך שבוע אחד

ביטוח חקלאי רכשה את השליטה באלומות וכעבור שבוע מכרה אותה לסייבל השקעות

נועם בר

ביטוח חקלאי החליטה לצאת מעסקי הפיננסים ולהתמקד בביטוח. בסוף השבוע האחרון מכרה ביטוח חקלאי 69% ממניות בית ההשקעות אלומות ספרינט לחברת סייבל השקעות של שחר סיידון (85%) ויעל שניצר (15%). זאת תמורת 12.5 מיליון שקל, המשקפים שווי של 18 מיליון שקל לאלומות - 10.4% יותר משווי השוק של החברה בבוקר פרסום העסקה. אלומות ספרינט מנהל 1.5 מיליארד שקל בקרנות נאמנות ובתיקים.

רק לפני שבוע וחצי רכשה ביטוח חקלאי 35% ממניות אלומות מהשותפה הוותיקה שלה - קבוצת גורן קפיטל בראשות שמואל גורטלר - והגיע לשליטה של 69% בבית ההשקעות. גורמים בשוק מסבירים כי הצעד הזה היה שלב מקדים וחיוני לרצונה של ביטוח חקלאי לצאת מהאחזקה בבית ההשקעות. זאת בשל חוסר יכולתה של ביטוח חקלאי לנהל מו"מ למכירת אחזקותיה כשאינה בעלת השליטה בו. "מצב של כניסה לאלומות ללא שליטה, כשלצדך יש שותף ותיק ודומיננטי כמו גורטלר, הוא מתכון לסירוס ולחוסר יכולת להניע מהלכים אסטרטגיים בפעילות של בית ההשקעות", אמר מקורב לעסקה.

"המכירה היא חלק מתהליך ארגון מחדש שעוברת ביטוח חקלאי", הצהיר לאחר העסקה דורון סט, יו"ר ביטוח חקלאי. "היתה אפשרות שאלומות תישאר אצלנו ונפתח אותה במסגרת התנועה ההתיישבותית של הקיבוצים והמושבים (המחזיקים 50% מביטוח חקלאי, נ"ב). לבסוף החלטנו שזה לא בפוקוס ומתמקדים בביטוח". כך משתלבת מכירת אלומות בכוונותיה של חברת הביטוח מגדל (שלפני שלושה חודשים נכנסה כשותפה בביטוח חקלאי כשרכשה 50% ממנה) להפוך את ביטוח חקלאי לפלטפורמה להתרחבות בתחום הביטוח הכללי. בפעילות זו סובלת מגדל מנחיתות ביחס לחברות הביטוח הגדולות האחרות.

סט מציין כי במקביל לרכישת האחזקות של גורטלר באלומות היו דיבורים עם כמה גורמים שהתעניינו ברכישת השליטה באלומות. "מדובר בגופים בינוניים קטנים שראו ברכישת אלומות הזדמנות לפתח את עצמם לכיוון אחר של בוטיקיות. בסוף סייבל היו נראים לנו הדבר הכי רציני ונכון".

סיידון, המנכ"ל ובעל השליטה בסייבל השקעות, ציין כי "הכוונה היתה לקנות שליטה. עקבנו אחרי אלומות והביצועים שלה תקופה ארוכה. כשהבנו שבביטוח חקלאי הולכים לקנות את השליטה מגורטלר זיהינו פה פוטנציאל, היות שהערכנו שמאז כניסת מגדל לביטוח חקלאי הפוקוס לא יישאר על אלומות ויהיה על עסקי הביטוח".

היציאה של ביטוח חקלאי מאלומות עלולה להוציא מאלומות תיק נכסים שמן ביחס להיקף הנכסים המנוהלים בו, המסתכם ב-1.5 מיליארד שקל. במשך כל השנים האחרונות ניהלה ביטוח חקלאי באלומות תיק של 200 מיליון שקל, שכלל חלק מכספי הפרמיות שגבתה בעסקי הביטוח שלה. כעת, עם מכירת האחזקות באלומות, לא סביר שביטוח חקלאי ובעלת השליטה מגדל ביטוח יהיו מעוניינים להמשיך ולנהל שם את הכסף. סביר מאוד שבקרוב הוא יועבר לניהול במערך ההשקעות המשוכלל של מגדל.

סט מקטין מחשיבות העניין וטוען כי מדובר בתיק מוסדי בהוסטינג, שבדרך כלל נחשב לא רווחי בעבור בתי השקעות. "בעבורם זה יותר נטל מנכס. לא בטוח שהוא יועבר מאלומות", הוא מסכם.

עד היום סייבל השקעות לא עסקה בניהול כספי ציבור. עיסוקיה העיקריים היו ייעוץ וליווי הנפקות, מיזוגים ורכישות, וכן הענקת שירותים פיננסיים כמו שירותי בנקאות להשקעות. סייבל מחזיקה גם ב-52% מאתר האינטרנט ספונסר הפונה לציבור הסוחרים בשוק ההון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker