מוטי בסוק

>> נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מסתייג מהמלצת שר האוצר, יובל שטייניץ, למינויו של ידין ענתבי, מי שעמד עד לאחרונה בראש אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר, לחבר בוועדת האיתור לקביעת הנציגים החיצוניים בוועדה המוניטרית ובמועצה המינהלית שליד בנק ישראל.

לפני כשבועיים מינה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את שופט בית המשפט המחוזי בדימוס, אליהו וינוגרד, 84, ליו"ר ועדת האיתור. שטייניץ היה אמור לקבוע בימים האחרונים את זהותם של שני נציגי הממשלה בוועדה.

התנגדות בנק ישראל למינוי של ענתבי, אף שלנגיד אין מעמד פורמלי בהליך מינוי נציגי הממשלה, מעכבת בינתיים את תחילת עבודתה של ועדת האיתור. הנגיד מתנגד למינוי של ענתבי, בטענה כי אין לו מספיק ניסיון ציבורי, וכי כל הניסיון שצבר מתרכז בעבודתו באוצר.

חוק בנק ישראל החדש קובע כי את מדיניות הבנק יקבעו שני גופים חדשים - ועדה מוניטרית ומועצה מינהלית. הוועדה המוניטרית תקבע את המדיניות הכלכלית של הבנק והמועצה המינהלית תקבע את דרכי ניהול הבנק. כדי שגופים אלה יוכלו להתחיל לפעול, צריכה לקום ועדת איתור, שתקבע את נציגי הציבור (הנציגים החיצוניים) בשני הגופים - שלושה נציגים בוועדה המוניטרית וחמישה במועצה המינהלית. בנוסף יכהנו שלושה נציגים של בנק ישראל בוועדה המוניטרית, ושניים במועצה המינהלית.

לפי החוק החדש, שר האוצר ממליץ לממשלה על שני נציגי הציבור בוועדת האיתור, בהתייעצות עם יו"ר ועדת האיתור. שני הנציגים חייבים להיות אנשי משק וכלכלה, או אנשי סגל אקדמי בכיר במוסדות להשכלה גבוהה. ועדת האיתור אמורה להמליץ לממשלה, לאחר התייעצות עם הנגיד, על המועמדים, לאחר שבחנה את כשירותם והתאמתם לתפקיד.

תוקף המינוי של המועמדים המתאימים לשני הגופים החדשים הוא לארבע שנים. ניתן לשוב ולמנותם לתקופת כהונה נוספת אחת בלבד. בנק ישראל פירסם באחרונה מכרז פנימי לתפקיד של מזכיר שתי הוועדות. המכרז, שייסגר בעוד כמה ימים, מעורר עניין רב בבנק. הזוכה במכרז ייקבע פורמלית על ידי ועדה פנימית של הבנק, בהרכב שלושה נציגים - נציג הנהלת הבנק, נציג של חטיבת משאבי אנוש ונציג ועד העובדים.

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה לדחיית המינוי של ענתבי: "שר האוצר עדיין לא החליט מי יהיו נציגי המשרד בוועדת האיתור".

מבנק ישראל נמסר בתגובה כי ״ידין ענתבי הוא אישיות מוערכת על ידי הנגיד. בחירת נציגי הציבור בוועדת האיתור צריכה להעשות על ידי האוצר, זה תפקידו וזו סמכותו כמשתמע מחוק בנק ישראל החדש״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker