עתיד ורוד? כשהולנד גילתה גז זה נגמר במשבר גדול

צריך לייעד התמלוגים להחזרת חובות ולא להגדלת הוצאות

שטרסלר נחמיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטרסלר נחמיה

<< בשנות ה-60 גילתה הולנד מרבצי גז גדולים בים הצפוני. המתנה הבלתי צפויה מילאה את ההולנדים באושר רב, והם העריכו שרמת החיים שלהם תעלה. אבל ראה זה פלא, הגילוי השמח הסתיים במשבר כלכלי גדול.

התוצאה היתה עודף גדול במאזן התשלומים, מה שגרם לייסוף חד של הגילדן ההולנדי ופגיעה קשה בתעשייה המקומית. ליצואנים היה קשה יותר לייצא, וליצרנים המקומיים שהתחרו ביבוא היה קשה יותר להתחרות עקב הייסוף שהביא להוזלת סחורות היבוא.

כתוצאה מכך נוצר בשנות ה-70 תהליך שבו התעשייה ההולנדית החלה להצטמצם ולפטר עובדים, כאשר הממשלה מגדילה הוצאות שוטפות. בסיכומו של תהליך נפגעה התעשייה, האבטלה עלתה, החוב הציבורי התרחב, האינפלציה עלתה, הריבית עלתה, ההשקעות נפגעו והצמיחה ירדה.

ב-77' ניתח מגזין "אקונומיסט" את המשבר שעבר אז על הולנד, וטבע את המונח "המחלה ההולנדית", לתיאור מצב שבו מדינה זוכה באופן בלתי צפוי באוצר טבע גדול, אך היא משתמשת בו בפזרנות ובחוסר אחריות, שגורמים לפגיעה בתעשייה ולשקיעת הכלכלה. "עושר השמור לבעליו לרעתו", כמו שנאמר בספר קהלת (פרק ה' פסוק י"ב).

עכשיו קיימת סכנה כזו גם אצלנו, כי יש לנו שר אוצר וראש ממשלה שרוצים להיות "טובים" ולהגדיל הוצאות. עובדה שהם החליטו כבר על הגדלת התקציב ועל גירעון גדול. לכן יש חשש אמיתי שנידבק במחלה ההולנדית.

2. יש תרופה למחלה

התרופה למחלה ההולנדית היא לעשות בדיוק ההיפך ממה שעשו ההולנדים. במקום להשתמש בכספי התמלוגים כדי להגדיל את ההוצאות השוטפות של המגזר הציבורי, יש להשתמש בהם כדי להחזיר חובות.

כי לא מדובר בהכנסה קבועה וקיימת לאורך זמן. מדובר במתנה לא ודאית שיום אחד יכולה להיעלם. ראו, למשל, את התביעה האחרונה של לבנון שאומרת שהמאגרים הם גם בשטחה. אם זה יבוצע, נוכל לרדת מהיחס המסוכן של כ-80% בין חוב לתוצר ליחס סביר יותר, וכך שיעורי הריבית שנשלם יירדו, וגם סכנת משבר פיננסי עתידי תרד. כמו כן, אם הממשלה תחזיר חובות בחו"ל, שער השקל לא יתחזק והתעשייה המקומית לא תיפגע.

ברור שיצחק תשובה יוכל לעשות עם המטבע הזר שיקבל כאוות נפשו. עם הוא ירכוש אתו נכסים בישראל, הרי שהכספים יגיעו לשוק מט"ח, ואז נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ייאלץ לנטרל אותם כמו שהוא עושה כיום, כאשר הוא רוכש מטבע זר כדי למנוע ייסוף נוסף של השקל.

3. 100 שנות שימוש

קשה היה שלא להתרגש מקריאות השמחה שהשמיע תשובה כאשר התברר שמאגרי הגז שלו בים התיכון מכילים הרבה יותר גז ממה שחשב עד כה: "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה... מצאנו אנרגיה כחול-לבן שתספיק ל-100 שנות שימוש", הכריז בהתרגשות.

תשובה יודע בדיוק מדוע הוא כל כך מתרגש. זה לא רק בגלל הכסף הגדול שיגיע לכיסו. הוא עדיין זוכר את ההימור האדיר שלקח כאשר המשיך לחפש גז בקידוח תמר, בעיצומו של המשבר העולמי לפני שנה וחצי.

כל האימפריה שבנה אז בתחום הנדל"ן והאנרגיה עמדה על סף קריסה, ותשובה ידע שזה ההימור של חייו: או שהוא מוצא גז, או שהוא פושט רגל. הוא הלך על ההימור המשוגע, הימור שרק מי שעומד על סף תהום מעז לבצע. עובדה שאיש העסקים בני שטיינמץ פרש באותם ימים מהמשך הקידוח, משום שהוא לא היה מוכן לשים כסף טוב אחרי כסף רע. כיום הוא ודאי אוכל את הלב.

לכן, כאשר שר האוצר יובל שטייניץ אומר שיש להעלות את התמלוגים על מציאת גז ונפט, כי "גובה התמלוגים בישראל נמוך משמעותית לעומת מדינות אחרות", צריך לזכור את הסיכון הגדול שנטל תשובה. אסור גם לשכוח שיש אלפי משקיעים מקרב הציבור שהשקיעו בקידוחים יחד עם תשובה, ויש גם את אלה שהשקיעו במשך שנים את כספם במאות קידוחים שנמצאו יבשים.

תשובה אומר שהדבר דומה למשחק כדורגל, שבו קבוצה אחת מובילה 0:3 על יריבתה, ואז מחליט לפתע השופט על הארכת המשחק. אבל דווקא הדוגמה שלו מעלה את השאלה: האם תשובה מקרקס את מדינת ישראל בתוצאה של 0:3?

אולי כן. כי מתברר שהמדינה גובה מעט מאוד תמלוגים ומסים יחסית לרוב מדינות העולם. ישראל גובה 12.5% תמלוגים ומיסי חברות ומע"מ שמגיעים לכ-25%, כלומר לסך של 35%-40% בלבד. בארה"ב זה מגיע ל-50%, באוסטרליה ל-60%, ברוסיה ל-85% ובנורווגיה ל-87%.

לכן, יש מקום להעלות את התמלוגים והמסים, כמו שמותר למדינה לשנות את שיעורי מס ההכנסה והמע"מ. אבל צריך לעשות זאת במידה. בקידוח תמר אין לגעת. לגבי קידוח לוויתן, צריך למצוא נוסחה שתפצה את תשובה ואת המשקיעים בגין הוצאות הקידוח (תוך כדי מתן רווח הוגן ביד נדיבה), כאשר את היתרה ראוי למסות לפי שיעור גבוה יותר, וכך גם את כל שאר הקידוחים. כי צריך לתת לתשובה לנצח, אבל לא צריך שהניצחון יהיה 0:3. מספיק 0:1.

4. השיקול של לנדאו

לא לחינם עוזי לנדאו מאושר. לא לחינם שר התשתיות הזמין את תשובה להרמת כוסית מתוקשרת ושמחה. לא לחינם הוא לוחץ שלא להעלות את התמלוגים על גילוי גז ונפט. כי לנדאו רואה את התגלית באור אסטרטגי.

מבחינת לנדאו, לא כל כך חשוב לאן יילך הכסף - לתשובה או למדינה. מבחינתו, עצם גילוי הגז ישנה לחלוטין את מעמדה של ישראל בעולם. הוא סבור שהגילוי יהפוך אותנו ליצואנית גז מחוזרת ויקטין את כוחן של מדינות הנפט, שונאות ישראל. כי לדעתו של לנדאו, כל הכעס והשנאה שיש בעולם כלפי ישראל לא נובעים מהכיבוש הממושך של עזה והגדה, אלא משליטת המדינות הערביות והמוסלמיות באספקת האנרגיה העולמית - ועכשיו הכל ישתנה.

זה מזכיר לי את ח"כ יעקב מרידור, שערב הבחירות של 81' הכריז על "המצאה מהפכנית שתשחרר את העולם מעריצות מדינות הנפט... באנרגיה שצורכת נורה אחת, נוכל להאיר את רמת גן כולה". נקווה שגורל ההמצאה ההיא לא יחזור שנית.

TheMarker Online
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker