מקפצות הזהב של משרתי הציבור: הח"כ שנהפך למיליונר

אלי גולדשמיט, ששאף לייצג את השכבות החלשות בזמן שכיהן כיו"ר ועדת הכספים, עבר כמה שינויים בעשור האחרון: לאחר שנאבק לטיהור שמם של האחים עופר, הגיעה עלות השכר שלו ב-2009 ל-4.4 מיליון שקל ■ והוא לא היחיד: פוליטיקאים ונציגי ציבור יודעים היטב על איזה צד מרוחה החמאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> לפני 10 שנים, כשעוד שימש יו"ר ועדת הכספים, נמנה אלי גולדשמידט על חברי הכנסת ממפלגת העבודה שתבעו להגדיל סעיפים חברתיים ולהקצות משאבים לבלימת האבטלה. הוא גם דרש להוסיף כמה מאות מיליוני שקלים לתקציב משרד הבריאות.

אתמול התברר כי גולדשמידט, סמנכ"ל רגולציה ותקשורת בחברה לישראל, עבר עוד שינוי מהותי. מחבר בקיבוץ גנוסר הוא נהפך למיליונר מרחוב הארבעה בתל אביב, שם שוכנים משרדי החברה. עלות שכרו ב-2009 הסתכמה ב-4.4 מיליון שקל. חבילת התנאים שלו הורכבה משכר חודשי של 145 אלף שקל (ברוטו), בונוס של 450 אלף שקל ואופציות בשווי של 2.2 מיליון שקל. עם זאת, לפי שעה האופציות שלו מחוץ לכסף.

וכל זה דווקא בשנה שבה הרווח התפעולי של החברה לישראל צנח ב-76%, הרווח הנקי שלה קרס ב-98% ל-6 מיליון דולר; וצים, שנאלצה לפרוס מחדש את החוב למשקיעים המוסדיים בישראל, הפסידה 428 מיליון דולר לאחר הפסד של 328 מיליון דולר ב-2008.

גולדשמידט הוא לא איש הציבור היחיד שעבר לעבוד אצל משפחת עופר בשנים האחרונות ונהפך לאיש עשיר. לצדו עובד בחברה לישראל ניר גלעד, החשב הכללי במשרד האוצר לשעבר, שבתקופתו נמכרה צים למשפחת עופר. הוא מונה למנכ"ל החברה ועלות שכרו ב-2009 היתה כ-10 מיליון שקל.

החברים של דנקנר

גם אצל טייקונים אחרים, העסקת אנשי ציבור ופוליטיקאים היא פופולרית מאוד - ולא בכדי. מדובר באנשים בעלי קשרים ענפים וכאלה שבקיאים בנעשה במסדרונות מקום עבודתם הקודם.

רק לאחרונה צירפה משפחת לבנת לשורותיה את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואת מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר רענן דינור. משפחת לבנת היא מבעלות השליטה בחברת תעבורה ושותפתו של נוחי דנקנר לשליטה בקבוצת אי.די.בי, האחראית ליותר מ-5% מהתוצר של ישראל. אי.די.בי שולטת בחברות רבות, בהן סלקום, שופרסל, כלל ביטוח, נשר ונכסים ובניין.

גם דנקנר עצמו צירף אנשי ציבור לא מעטים לקבוצתו, בהם שי טלמון, לשעבר החשב הכללי באוצר (מנכ"ל כלל ביטוח); ואריה מינטקביץ, לשעבר יו"ר רשות ני"ע (יו"ר קבוצת אלרון). שניהם נהנים גם הם ממשכורות של מיליוני שקלים בשנה.

בשנים האחרונות עזבו פוליטיקאים רבים את תפקידם כמשרתי ציבור ועברו לעולם העסקי, שם הם נהנים מתגמול נדיב באופן משמעותי. השר לשעבר חיים רמון עבר לכהן כיו"ר דירקטוריון חברת המכשור הרפואי לייפווייב, והוא יושב גם בדירקטוריון של חברת ביטוח ישיר שבשליטת משפחת שניידמן. לצדו בדירקטוריון של ביטוח ישיר יושב גם השר לשעבר בייגה שוחט - היושב גם בדירקטוריון אצל טייקונים רבים. מלבד ביטוח ישיר, שוחט מכהן גם כדירקטור בכיל שבשליטת החברה לישראל ובבנק מזרחי טפחות, שבו משפחת עופר שותפה של מוזי ורטהיים.

ח"כים ושרים נוספים שעברו לעולם העסקי והשיגו פחות הצלחות כוללים את אברהם בורג ווייצמן שירי. שירי הצטרף בשנות הגיאות לבורסה, עם רכישת שליטה ביחד עם שותפים בשלד בורסאי וניסיון לא מוצלח עד כה לעסוק בנדל"ן. בורג הסתבך עם שותפים שהורשעו בפלילים ועם פרשת ויטה פרי גליל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker