מלאים גדולים והאטה במכירות העבירו את מכתשים להפסד תפעולי של 17.4 מ' ד' ברבעון האחרון של 2009

עלות החפיפה של ויגודמן לתפקיד המנכ"ל: 550 אלף שקל ל-3 חודשים ואופציות בהיקף של 3.3 מיליון שקל ■ ההאטה בקצב המכירות ורמת המלאים הגבוהה הובילה לירידה במחירי מרבית המוצרים ■ מימוש המלאים, שנרכשו בעלויות גבוהות ונמכרו במחירי שוק נמוכים יותר, גרם לירידה חדה ברווח הגולמי של החברה

יעל פולק-חלק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל פולק-חלק

מכתשים אגן, שבשליטת כור של נוחי דנקנר, מסכמת שנה לא קלה במהלכה נאלצה להתמודד עם רמות מלאים גדולות והאטה בקצב המכירות שהובילה לירידת מחירי מוצריה. בנוסף, נפגעה פעילות החברה כתוצאה ממזג האוויר באזורי הפעילות שלה- גשמים חזקים בצפון אמריקה ויובש בצפון אירופה- שהביאו להאטה בביקושים למוצרים להגנת הצומח.

את הרבעון הרביעי של 2009 מסכמת החברה עם עלייה של 1% בהכנסותיה לרמה של 496 מיליון דולר. עלייה בהוצאות החברה הובילה אותה לעבור להפסד תפעולי בהיקף של 17.4 מיליון שקל לעומת רווח תפעולי של 34.1 מיליון דולר בתקופה המקבילה. בשורה התחתונה, עברה החברה להפסד בהיקף של כ-30 מיליון דולר ברבעון לעומת רווח נקי של 8.7 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

מכתשים אגן פועלת בתעשיית הכימיה לחקלאות (אגרוכימיה). החברה פועלת בפיתוח ושיווק של מוצרים להגנת הצומח: שיווק מדבירי חרקים וקוטלי פטריות ועשבים.

בדו"חותיה מסבירה החברה את הקשיים עמם נאלצה להתמודד במהלך 2009 - במהלך השנה שעברה (2008) הצטיידו המפיצים בענף במוצרים באופן מוגבר, בשל המשבר הפיננסי ותנאי מזג האוויר. הדבר הוביל לכך שבשלושת הרבעונים הראשונים של השנה ניכרה מגמה של ירידה ברמת הביקושים. במהלך הרבעון הרביעי נרשם לראשונה ב-2009 גידול במכירות החברה, על רקע ירידה ברמות המלאים אצל המפיצים.

ההאטה שחלה בקצב מכירות המוצרים ורמת המלאים הגבוהה הובילה למגמה של ירידה במחירי המכירה של מרבית המוצרים. מימוש המלאים, שנרכשו בעלויות גבוהות ונמכרו במחירי שוק נמוכים יותר, גרם לירידה חדה ברווח הגולמי של החברה.

עם זאת, מציינת החברה כי במחצית השנייה של 2009 חלה הקלה בלחצי האשראי של החקלאים באזורים המתפתחים, אשר במחצית הראשונה של 2009 התקשו בקבלת אשראי בשל השפעת המשבר הפיננסי העולמי ונדרשו לעבור לבצע רכישות בכמויות מדודות בסמוך למועד המימוש.

במבט שנתי, הצטמצמו הכנסותיה של החברה ב-13% והסתכמו ב-2.2 מיליארד דולר. החברה מציגה צמצום של 67% ברווח התפעולי, שהסתכם ב-119 מיליון דולר ב-2009. הרווח הנקי של החברה צנח ב-85% ל-32.6 מיליון דולר לבעלי מניות החברה.

עלות העסקתו של אברהם ביגר, מנכ"ל ויו"ר החברה, הסתכמה ב-10.7 מיליון שקל, מתוכם עלות העסקתו הסתכמה ב-1.5 מיליון שקל דמי ניהול (כ-124 אלף שקל ברוטו בחודש) ואופציות בהיקף של 9.2 מיליון שקל. השנה, מכיוון שרווחי החברה לפני מס לא עלו על 100 מיליון דולר, לא קיבל ביגר בונוס שנתי.

בתחילת ינואר החל ארז ויגודמן לכהן כמנכ"ל החברה, כשהוא מחליף את אברהם ביגר, שנותר בתפקיד יו"ר דירקטוריון החברה. במהלך שנת 2009 עבד ויגודמן בחברה לצורף חפיפה למשך שלושה חודשים וחצי ועלות שכרו בחודשים אלו עמדה על 550 אלף שקל (כ-157 אלף שקל ברוטו בחודש). בנוסף, זכה ויגודמן לאופציות בהיקף של 3.3 מיליון שקל.

בעקבות הדו"חות, אמר ביגר: "2009 היתה שנה מאתגרת, הן בתעשיה כולה והן עבור החברה. ההשפעה האדירה של מזג האוויר על צינורות האספקה החקלאית הורגשה היטב, והיא הוחרפה עוד יותר על ידי המשבר הכלכלי העולמי.כתוצאה מכך, נצפתה האטה בתוצאות המכירות וברווחיות, בעיקר בברזיל".

"למרות כל זאת, נמשכה ההתרחבות של החברה לשווקים חדשים ונחתמו הסכמים אסטרטגיים, החשובים למיצובה הנכון של החברה. במהלך המחצית השנייה של השנה ולקראת תחילתה של 2010 החלה להסתמן התאוששות, הן מבחינה גלובלית והן מבחינת ההשפעה על החברה. החברה ניצלה את ההתאוששות להשגת יעדים גלובליים בכל החזיתות ובכל הפרמטרים העיקריים, החל מניהול נכון של צינורות האספקה ועד לייצור ולשיווק של מוצרי החברה".

"במאזני החברה עדיין קיים מלאי יקר, כך שהשיפור ברווחיות הגולמית צפוי ברבעון השני לכל המוקדם", כותבת היום מנהלת מחלקת המחקר בפסגות, לימור גרובר. "למרות שאזהרת הרווח העניקה תמונה מסוימת, התוצאות התפעוליות היו מעט מאכזבות: הרווחיות הגולמית מגלמת שחיקה של 7.7% - בדומה לשחיקת השיא ברבעון השלישי. בנוסף, שיעור הוצאות התפעול היה גבוה מההערכות המוקדמות מה שהוביל להפסד תפעולי של 17.4 מיליון דולר לעומת צפי להפסד של 2 מיליון דולר".

גרובר מסבירה כי "נראה כי מתוך התפיסה ש-2009 היא למעשה שנה אבודה, העדיפה מכתשים להיפטר ממלאי רב ככל האפשר על מנת לשפר את פוטנציאל הרווחיות ב-2010". מכתשים מציינת בדו"ח כי היא מצפה לשיפור הדרגתי במהלך 2010, אולם רק לאחר הרבעון הראשון.

לדו"חות המלאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker