הממשלה מנסה להציל את תמ"א 38: זכויות הבנייה יוגדלו

הממשלה מנסה להאיץ את התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, שיישומה נכשל עד כה, והאריכה את תוקפה בחמש שנים

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> הממשלה החליטה להגדיל את התמריצים הכלכליים במסגרת תמ"א 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, במטרה לעודד את שוק הנדל"ן לאמץ את התוכנית, דבר שעד כה לא קרה. ועדת השרים לענייני פנים ושירותים בראשות שר הפנים אלי ישי, החליטה השבוע להאריך את תוקפה של התוכנית בחמש שנים נוספות ולהגדיל את זכויות הבנייה המותרות במסגרת תמ"א 38.

עד כה יישום התוכנית נחל כישלון חרוץ. מאז אישור התוכנית הוגשו כ-190 תוכניות לחיזוק מבנים בישראל, מתוכן אושרו 93 בלבד. בין היתר, קבלנים טענו כי התוכנית לא כלכלית עבורם.

לאור הנתונים העגומים החליטה הממשלה לתת הקלות ותמריצים כלכליים שיעודדו קבלנים לבצע פרויקטים אלה.

בין ההקלות שעליהן החליטה ועדת השרים: שמירה על זכויות הבנייה גם במידה והמבנה ייהרס וייבנה אחר במקומו (להוציא מבנים לשימור); הזכויות שיינתנו יישמרו בבניינים שנעשו בהם תוספות בנייה במהלך השנים; תמ"א 38 תאפשר לסגור ולמלא בניין בעל קומת עמודים, בנוסף לזכויות להקים קומה נוספת על גג הבניין.

עם זאת, בכמה רשויות מקומיות, בהן רמת גן, ראשון לציון וקרית אונו, לא ממתינים לרגולטור. על רקע הרצון להאיץ יישום פרויקטים במסגרת התמ"א, הוגדלו בערים אלה זכויות הבנייה לבנייה של 2-4 קומות באופן יזום.

לדברי סגן ראש העיר ויו"ר הוועדה לתכנון ולבנייה בקרית אונו, ישראל גל, "דווקא כיום, לאחר רעידת האדמה המזעזעת בהאיטי, חשוב לעודד את חיזוק המבנים. התוכנית שמקדמת העירייה מתייחסת לכלל היישוב ותפטור את היזמים והתושבים מהגשת תב"ע (תוכנית בניין עיר) נקודתית לכל בניין".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker