שר האוצר - רפורמטור או מתקרנף?

שטייניץ צריך לשכוח את הביקור אצל נוחי דנקנר

אורה קורן

האם שר האוצר, יובל שטייניץ, יצליח לעבור בשלום את הנחשול התקשורתי הגדול של מתנגדי ועדת חודק? האם הוא יבחין שההתנגדות נובעת משיקולים אישיים ואינטרסים עסקיים? האם יצליח להיות חתום על הרפורמה היחידה בשוק ההון הנובעת מלקחי המשבר העולמי, או שיתקרנף ויחמיץ את ההזדמנות?

השבוע חשפה חברת ועדת חודק, דידי לחמן מסר, כי אי.די.בי עומדת, ככל הנראה, מאחורי התנגדויות של גופים נוספים, בהם איגוד הבנקים, ה-CFO ואחרים. נציגיה הופיעו כחוט השני עם כל קבוצה שהביעה התנגדות.

המלצות ועדת חודק חשובות למשק ובמיוחד לשוק הון. הן אמורות לעשות סדר באי-סדר שקיים היום, בו רק הלוואות הבנקים לאילי ההון מובטחות, בעוד הלוואות הציבור דרך הגופים המוסדיים נטולות בטוחה כלשהי ומועדות ל"תספורת" בכל משבר, או משברון. ההמלצות אמורות להתוות כללים בסיסיים לניהול סיכונים של ועדות השקעה בגופים מוסדיים, החולשים על מאות מיליארדי שקלים של החוסכים. כיוון שלא מדובר בכסף שלהם, אלא של הציבור, החשש הוא שיד המשקיעים קלה מדי על ההדק.

כללי הבסיס שמציעה ועדת חודק ישמשו אמצעי עזר לניהול ההשקעות. הן לא אמורות לחייב את ועדות ההשקעה, אלא לשמש המלצה בסיסית, מינימום דרוש. ועדת ההשקעות תוכל להחליט על מדיניות שונה, אולם אז יהיה עליה לתת דין וחשבון למישהו שינמק את הסטייה מההמלצות.

כיום יש בשוק ההון דירוג ליציבות חברות המנפיקות אג"ח והסיכוי שלהן להיקלע לחדלות פרעון. ועדת חודק תציע כלים, שיאפשרו לדרג את יכולת ההתאוששות מהמשבר ואת יכולת ניהול הכסף של המוסדיים שהועבר לחברה. היא תקבע כללים להעברת בעלות מבעל החברה לנושיו במקרים קיצוניים. במקום שהדיונים על "תספורת" לבעלי אג"ח תתחיל מאפס, היא תתחיל מבסיס מסויים, שיתמוך במוסדיים.

ועדת חודק מתקנת בימים אלה את המלצותיה, לפי מה ששמעה מהגורמים המתנגדים להן במשק. המלצותיה הסופיות יועברו לאישור הרגולטורים של שוק ההון - רוני חזקיהו מבנק ישראל, עודד שריד ממשרד האוצר וזוהר גושן מרשות ניירות ערך. שטייניץ יצטרך לנפות מההערות את הביקורת הנובעת מאגו פגוע של מי שלא הוזמן להיות חבר בוועדה, ואת מי שדואג לבנקים ולא רואה את שאר המשק.

בעבר הוכיח שטייניץ שהוא יודע לא להיכנע ללחצים, כשסירב לספק רשת ביטחון לטייקונים, בדו"ח 100 הימים שגיבש לקראת כניסת הממשלה לתפקידה. היום הוא קוטף את הפירות של הסירוב, כשהוא מציג את משרד האוצר כמי שלא נכנע ובכך סייע לחלץ את המשק מהמשבר.

אם ירצה, בעוד כמה שנים הוא יוכל להתהדר בכך שלא נכנע גם בפרשת ועדת חודק, ושהוביל את הרפורמה הבאה בשוק ההון. או שלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker