הים התיכון, הים הצפוני – ומפרץ מקסיקו: קונגלומרט האנרגיה של תשובה מתרחב

דלק, שבשליטת תשובה, חתמה על הסכם אסטרטגי לשיתוף פעולה עם החברות Gulfslope Energy ו-Texas South, המקנה לקבוצה זכות לבצע קידוחים בתשעה אתרים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל:
יוסי אבו - מנכ"ל דלק קידוחים, אסי ברטפלד – מנכ"ל קבוצת דלק, ג'ון סייטס (John Seitz), מנכ"ל Gulfslope Energy, יצחק תשובה – בעלים, קבוצת תשובה, גבי לסט – יו"ר קבוצת דלק, מייק מאייל (Michael J. Mayell) – מנכ"ל Texas South, עידן וולס – מנכ"ל קבוצת תשובה
מימין לשמאל: יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים, אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, ג'ון סייטס מנכ"ל Gulfslope Energy, יצחק תשובה, גבי לסט יו"ר קבוצת דלק, מייק מאייל מנכ"ל Texas South, עידן וולס מנכ"ל קבוצת תשובהצילום: חן גלילי

יצחק תשובה ממשיך להרחיב את פעילותה הגלובלית של דלק בתחום הגז והנפט, כחלק מהניסיון להפוך את הקבוצה לקונגלומרט אנרגיה בינלאומי. לאחר שביצע כמה עסקות בים הצפוני, תשובה חתם על עסקה אסטרטגית במפרץ מקסיקו לשותפות ב-12 רישיונות חיפושים. העסקה, שנעשית כצעד מקדים לרישום מניותיה של דלק למסחר בלונדון, תאפשר לתשובה לחלוש על שלושה אזורי פעילות ברחבי הגלובוס - אגן הים התיכון המזרחי, הים הצפוני וארה"ב.

אתמול דיווחה דלק כי חתמה על הסכם עם Gulfslope Energy ו-Texas South, שמקנה לה הזכות לרכוש 75% מ-12 רישיונות בשטח מפרץ מקסיקו. עבור הזכות דלק התחייבה לממן 90% מעלויות החיפושים בשטחי הרישיונות, החל מיום החתימה על ההסכמים המחייבים - ועד לסיום הקידוח הראשון בכל רישיון. Gulfslope Energy ו-Texas Sout הן חברות נסחרות בארה"ב (OTC), והן מתמקדות באיתור ופיתוח נכסי נפט וגז במדף היבשתי של מפרץ מקסיקו.

אזור מפרץ מקסיקו בארה"ב הינו עשיר בנפט, ולפי דלק באזור הרישיונות התגלו עד היום יותר מ- 1.8 מיליארד חביות נפט וגז. הסקרים הגיאולוגים שנעשו בשטח הרישיונות מצאו 9 מבנים גיאולוגיים שעשויים להכיל נפט או גז ("פרוספקטים"). מתוך הפרוספקטים - 7 נמצאים בשכבות עמוקות (עד כ-6 ק"מ בבטן האדמה) ו-2 פרוספקטים בשכבות רדודות (כ-1 ק"מ).

לפי דו"ח המשאבים שהכינה חברת הייעוץ הבינלאומית NSAI, נמצא שב-7 מתוך 7 פרוספקטים שנבחנו לעומק, קיים פוטנציאל של כ-423 מיליון שווה ערך חביות נפט (MMBOE) - כ-194 מיליון חביות נפט, וכ-40 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי. מדובר באומדן הטוב ביותר (Best estimate), המקובל באמידת משאבי גז ונפט. כלל הפרוספקטים הינם בעלי הסתברות למציאת תגלית של מעל ל-40% בממוצע.

אזורי הקידוח של דלק במפרץ מקסיקו
אזורי הקידוח של דלק במפרץ מקסיקו

בשלב הראשון החליטה דלק לבצע קידוחים בשני פרוספקטים - "טאו" ו"קנו" - מתוך התשעה. בפרוספקטים קיים פוטנציאל לכ-100 מיליון חביות נפט, ול-5 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי – ובסף הכול 130 מיליון שווה ערך חביות נפט (MMBOE). סיכויי ההצלחה הגיאולוגים בקידוחים, שצפויים להתחיל כבר במחצית הראשונה של 2018, גבוהים יחסית – יותר מ-50%. הקידוחים הינם זולים בשל המים הרדודים שבמפרץ מקסיקו - עד 50 מיליון דולר (ל-100% מהזכויות).

מי שתבצע את שני הקידוחים הראשונים היא Gulfslope Energy, בעוד שבעתיד קבוצת דלק תוכל לבחור באם להיעזר באיתקה - מפעילת הקידוחים שרכשה דלק בשנה שעברה, או לחתום על הסכמי תפעול עם חברה אמריקאית. יצוין כי שותפו של תשובה לשעבר, גדעון תדמור - בעליה של חברת החיפושים נאוויטס - כבר פועל בסמוך לשטחי הרישיונות החדשים. באחרונה גייס תדמור למעלה מ-700 מיליון שקל בישראל לפרויקט הנפט בקסקין - והוא שותף בשורה של רישיונות באזור.

העסקה עם Gulfslope Energy ו-Texas South נבנתה באופן הדרגתי, כך שלדלק שמורה הזכות להחליט האם להתקדם עם הקידוחים מעבר לשני הקידוחים הראשונים. כך נקבע כי קידוחי האקספלורציה בפרוספקטים יבוצעו בארבעה שלבים: בכל אחד משלושת השלבים הראשונים יבוצעו שני קידוחי אקספלורציה (קידוח אחד בכל פרוספקט), ובשלב הרביעי יבוצעו שלושה קידוחים נוספים. ההחלטה באם להמשיך תתקבל בהתאם לממצאי הקידוחים.

דלק תוכל לרכוש 20% מהחברות

פרט לרכישה הישירה של הזכויות ברישיונות, בעסקה נקבע מנגנון אפסייד נוסף עבור קבוצת דלק. כך ניתנה לדלק אופציה לרכוש מניות של כל אחת מן השותפות – Gulfslope Energy ו-Texas South - בארבעה שלבים (לפי התקדמות קידוח הבארות), וזאת עד לשיעור כולל של 20% מהמניות, ובהנחה של 10% על מחירי השוק. האופציה תקפה במהלך שנתיים מסגירת העסקה.

יצוין כי ענף האנרגיה רווי סיכון ונתון לתנודתיות; התחדשות הירידות במחירי הנפט - בין השאר על רקע מעבר לאנרגיות מתחדשות והגברת פעילות תעשיית פצלי השמן בארה"ב - עשויה לפגוע בחברות האנרגיה משמעותית, כפי שקרה ב-2015. בקבוצת דלק ציינו כי הפרויקט בעל היתכנות כלכלית כל עוד מחיר הנפט אינו יורד מתחת ל-30 דולר לחבית. מחיר הנפט (WTI) עומד כעת על 61.5 דולר לחבית, לאחר שזינק בכ-45% מאז אמצע יוני 2017. 

לשאלה מדוע החברות האמריקאיות בחרו למכור את הנכסים, השיב יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, החברה הנכדה של קבוצת דלק. לדבריו, שתי החברות – שחיפשו שותפים שייכנסו לרישיונות - העדיפו שלא למכור את הנכסים לענקיות אנרגיה כמו אקסון מוביל, שישתלטו על הנכס ויקבלו את כלל הזכויות, בעוד המוכרות יישארו עם זכויות לתמלוגים בלבד; והן העדיפו שותפות עם קבוצת דלק – שתאפשר להן להמשיך לשמור על נתח משמעותי.

מממשים בישראל, מתרחבים לחו"ל

קבוצת דלק מיישמת בשנים האחרונות תוכנית אסטרטגית להתמקדות בתחום האנרגיה, על חשבון פיננסים, ביטוח וכו'. על רקע זאת, דלק הרחיבה את פעילותה לאזור הים הצפוני שבסמוך לבריטניה – וזאת באמצעות רכישת מלוא הבעלות על חברת האנרגיה איתקה, שאותה רכשה דלק בהשקעה של כ-2.1 מיליארד שקל, והן באמצעות רכישת מניות חברת האנרגיה פארו פטרוליום, בהשקעה של כרבע מיליארד שקל.

בדלק הדגישו כי מאז רכישת ההחזקות בפארו, שוויה של פארו עלה בכ-20%, ומאז שהושלמה עסקת איתקה עלה מחיר חבית נפט מכ-45 דולר בממוצע לחבית למעל 65 דולר בממוצע לחבית, ועלויות ההפקה ירדו בשיעור של כ-10% לכ-20 דולר לחבית. לצד ההשקעה בים הצפוני, קבוצת דלק שותפה (17.5%) ברציו פטרוליום, שעוסקת כעת בעיקר בפעילות חיפושים באזור גיאנה שבדרום אמריקה; וכן היא שותפה בנאוויטס פטרוליום, שבשליטת תדמור.

בהמשך השנה מתכוון תשובה לבצע רישום כפול של קבוצת דלק בבורסה בלונדון (בנוסף לתל אביב) - וזאת במטרה להגדיל את חשיפתם של משקיעי אנרגיה לקבוצה, בניסיון להציף ערך לבעלי המניות. עידן וולס, משנה למנכ"ל קבוצת דלק ומנכ"ל קבוצת תשובה, התייחס לעסקה עם Gulfslope Energy ו-Texas South  וציין ש"מדובר בשותפות אסטרטגית שמבססת את הפורטפוליו הבינלאומי של קבוצת דלק, כחלק מהכוונה להנפיק את פעילות האנרגיה בחו"ל כבר ב-2018".

"הכניסה לשוק האנרגיה האמריקאי מהווה קפיצת מדרגה חשובה בעוצמת הפעילות הבין לאומית של קבוצת דלק, ומהווה צעד נוסף ביישום האסטרטגיה של הקבוצה לביסוס מעמדה בשוק הבינלאומי. יש בשותפות עם החברות האמריקאיות, והדרג הניהולי שלהן סינרגיה לשאר פעילויות הקבוצה, ופוטנציאל להביא להרחבת פורטפוליו ההחזקות שלנו בשוק הבינלאומי, תוך חיזוק הידע והניסיון שלנו בשווקים אלה", הוסיף מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד.

קבוצת דלק מעוניינת לנצל את הסביבה העסקית הנוכחית בענף האנרגיה, שמאופיינת בירידה בעלויות הפיתוח ועלויות הציוד, להרחבת פעילותה הגלובלית. מקור המימון העיקרי להתרחבות הוא מאגר תמר, שמניב תזרימי מזומנים משמעותיים המאפשרים לדלק לחלק דיווידנדים נדיבים. עם זאת, המינוף של הקבוצה עדיין ברמה גבוה, מעל 50% חוב נטו לעומת שווי נכסים (LTV), בין היתר על רקע הירידות בשותפויות הגז ב-2017.

בשנה שעברה מישה קבוצת דלק, בשרשור, כ-9.25% מהזכויות בתמר, עסקה שהניבה ל דלק קידוחים רווח של למעלה מחצי מיליארד שקל. במקביל, קבוצת דלק פועלת למכור את הזכות לתמלוגי על ממאגר תמר, לפי שווי מבוקש של כ-1.1 מיליארד שקל. בנוסף, הקבוצה עשויה בקרוב להשלים את מכירת הפניקס, ככל שקבוצת הביטוח סיריוס  תקבל היתר שליטה מהממונה על שוק ההון והביטוח.

יצוין כי מניית קבוצת דלק איבדה מאז השיא ב-2014 עד לתחילת דצמבר 2016 כ-60% משוויה – אך בחודש האחרון היא תיקנה חלק קטן מהירידות, בין היתר על רקע ההתאוששות במחירי הנפט בעולם וההתקדמות במכירת הפניקס. האנליסט יהונתן שוחט מלידר שוקי הון התייחס לעסקה וציין שמדובר בעסקה שמרנית. "הכניסה של דלק למפרץ מקסיקו נעשית באופן מידתי ושקול, דבר שבא לידי ביטוי באופי ההסכם אשר מגביל את גובה ההשקעה ובאופי הנכסים (מים רדודים), עם פוטנציאל לאפסייד משמעותי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker