יו"ר רשות ני"ע נגד ועדת חודק: הרדיפה אחר התשואות היא הגורם לתמחור שגוי בשוק האג"ח

זהר גושן: הגבלת מוסדיים להשקיע רק באג"ח עם בטוחות היא כמו להגביל את דגמי המכוניות בכביש בשל תאונות דרכים ■ באחרונה הודיע שר האוצר כי יקים ועדה בין-רגולטורית שתגבש המלצות סופיות על שוק האג"ח

נועם בר

יו"ר הרשות לני"ע פרופסור זוהר גושן תקף היום את שרשרת ההמלצות של ועדת חודק להסדרת פעילות הגופים המוסדיים בשוק האג"ח הקונצרני. בכנס של איגוד החברות הציבוריות שהתכנס ברמת-גן בסימן מאבק בלחץ שמפעילה הרגולציה על החברות אמר גושן "כשהמוסדיים רוצים הם יודעים לשים את הרגל על הבלמים. בעיית התמחור של אגרות החוב לא נובעת מהלחץ שהמוסדיים נתונים בו בשל עודף הביקוש".

בכך מערער גושן על נקודת המוצא של ועדת חודק כי קיים כשל בשוק האשראי החוץ בנקאי, שנובע מהתחרות הגדולה ומהיתרון של החברות המגייסות על הגופים המוסדיים, כך שהמוסדיים נאלצים למהר להיענות לתשקיפי החברות ללא בדיקה מעמיקה וללא יכולת לבחון עניינית כל הנפקה בפני עצמה.

גושן ציין כי ניתן להבחין שעודף הביקוש לא שיחק כאן תפקיד. "ב-2007 היה היצע עצום ולמרות הכל המוסדיים רכשו 90% ממנו. לעומת זאת, ב-2009 הגופים לא מיהרו ורכשו רק 68% מההיצע, למרות שהוא היה קטן משמעותית ביחס לשל 2007".

לטענת גושן הרדיפה אחר התשואות היא הגורם הדומיננטי בתמחור השגוי בשוק האג"ח. "גוף מוסדי שמעדיף לקחת סיכון גבוה לא יירתע מכל המגבלות שיוטלו עליו באג"ח המסוכנות. הוא פשוט יפנה לאפיקי השקעה אחרים, לא פחות מסוכנים. לכן צמצום מספר החברות שהמוסדיים יוכלו להשקיע באג"ח שלהן, הוא טעות ויחריף את התמחור הלקוי ואת החשיפה לסיכון".

"אם מחליטים שהמוסדיים לא יודעים לעשות את העבודה ולא בוחרים נכון את האג"ח בו הם משתתפים אז למה מתערבים להם רק כאן. שילמדו אותם גם לסחור במניות ואופציות, גם לקרוא חוזרים ודוחות ובכלל שיעשו במקומם את העבודה. צריך לטפל בבעיה ולא בסימפטומים שלה. הבעיה היא המרדף אחר התשואות. צריך להסתכל על כלל השוק ולא באופן נקודתי", הסביר גושן. "גם הרעיון להגביל את המוסדיים להשקיע רק באג"ח עם בטוחות אינו יעיל. זה כמו להגביל את מספר דגמי המכוניות בכביש בשל תאונות הדרכים", אמר.

גושן שולל את הפיתרון שהציעה הוועדה להכיל בכל הנפקה שהמוסדיים ירצו להשתתף בה, מספר התניות (קובננטס) - "הסיכון לא יקטן בשל הקובננטס וההיפך. מחקרים בעולם מראים כי חברות שנוהגות להשתמש בהתניות אלו הן חברות קטנות עם פוטנציאל מוגבל, מינוף גבוה וקשיים פיננסיים. דווקא החברות הגדולות לא נוטות להכניס התניות בהנפקות שלהן" הוסיף גושן.

"איש עדיין לא הראה כי שכיחות חדלות הפירעון של אג"ח שהונפקו בהנפקות פרטיות גבוה משל אלו הנסחרות", טען גושן ביחס להמלצת חודק להחיל חובת דיווח על חברות המגייסות הון מהמוסדיים בהנפקות פרטיות.

בכך מצטרף גושן למתנגדים האחרים להמלצות ועדת חודק: איגוד הבנקים, איגוד החברות הציבוריות, איגוד חברות הביטוח וגופים נוספים. לאחרונה הודיע שר האוצר יובל שטייניץ כי יקים ועדה בין-רגולטורית שתגבש המלצות סופיות על שוק האג"ח. בוועדה ישתתפו נציגי אגף הפיקוח על שוק ההון באוצר, נציגי הפיקוח על הבנקים ונציגים מהרשות לניירות ערך. בנוסף ישתתפו בה כנראה, מנכ"ל משרד האוצר חיים שני וסגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן. "אני מברך על החלטת שטייניץ. יש קשר מובהק בין האשראי החוץ בנקאי לאשראי הבנקאי והפיתרון צריך לכלול את שני השווקים, המגרש הוא מגרש האשראי. איך שלא נסתכל על זה הפיתרון מחייב השתתפות של שלושת הרגולטורים", סיים גושן את דבריו לקול תשואות נציגי החברות הציבוריות שנכחו באולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker