טיוטת הדו"ח של האוצר על פרשת הבקדייטינג במנורה: חשדות לעבירות על החוק

מקורב לאוצר על פרשת ההלוואות: "ברור שהמשנה למנכ"ל ידע הכל, אבל גם המנכ"ל קלמן ידע הרבה"

אתי אפללו
נועם בר
אתי אפללו
נועם בר

ביום ראשון האחרון קיבלה מנורה מהמפקח על הביטוח את טיוטת דו"ח הביקורת לגבי פרשת ההלוואות הלא חוקיות שהעניקה מנורה.

התרגיל של מנורה: עובדים ומקורבים העבירו פוליסות לאפיקים רווחיים יותר - בדיעבד
פרשת מנורה מבטחים מסתעפת: נתנה הלוואות שלא כדין במאות מיליוני שקלים

לפי הודעת מנורה, הדו"ח כולל "פירוט של ממצאים וליקויים, לכאורה, הנוגעים להתנהלות לא תקינה של מנורה ביטוח, הנהלתה ונושאי משרה נוספים בה, תוך פעולה לעתים בדרך שאינה עולה בקנה אחד עם הוראות דין שונות". כעת ממתינים באגף שוק ההון במשרד האוצר לתגובת מנורה לדו"ח.

הדו"ח כולל כמה עשרות עמודים ומתמקד בבירור העובדות. לאחר קרב שיהיה בין עורכי דינה של מנורה מבטחים לבין הפיקוח על העובדות שעולות מטיוטת הדו"ח, ייצא דו"ח סופי ובו יוסקו מסקנות כנגד המעורבים בפרשיות.

על הכנת הדו"ח היה ממונה אליאור גבאי, מנהל מחלקת גופים מוסדיים בפיקוח על הביטוח. טיוטת הדו"ח הוכנה בחודשיים האחרונים לאחר שבפיקוח קיבלו לידיהם את ממצאי הביקורת החשבונאית שערך רו"ח ברלב בחברה.

באוצר מספרים שבחודשיים האחרונים עמלו באוצר להרחיב את הביקורת החשבונאית ולברר את העובדות לגבי מעגלים שונים בחברה. הדו"ח מתייחס לתפקוד כל האורגנים בחברה ובודק כיצד התקבלו החלטות. הדו"ח מתייחס גם לפעילות הדירקטוריון, למערכות המידע ולכשלים אפשריים בהם, ולוועדות הביקורת ולמבקר הפנים. עם זאת, הדו"ח יוצר מדרג בין האורגנים השונים בהתייחסות אליהם בדו"ח: "במהלך התהליך ואיסוף החומרים מתכתובות מייל שהיו בידינו, עולה כי ברור שירון דווק (לשעבר משנה למנכ"ל מנורה מבטחים) ידע הכל, אבל ברור גם שהמנכ"ל ארי קלמן ידע די הרבה", אמר מקורב לאוצר.

נקודה נוספת אליה מתייחס הדו"ח הוא סוגיית הלבנת ההון והאם החברה עמדה בכללים הנדרשים ממנה בתחום זה, כאשר ברקע ישנו חשש שחלק מכספי ההלוואות הגיעו לגורמים בשוק האפור.

לבסוף מתייחס הדו"ח להצגה החשבונאית של ההלוואות: "ברור שמבחינת היקף פעילות מדובר בהיקף קטן ולא מהותי שלא ידרוש תיקון דו"חות, אבל אנחנו רצים לדעת מי בחר בהצגה החשבונאית הזו, האם היא נעשתה במטרה להטעות, והאם הרו"ח המבקר ידע או שהיה מעורב" ציין המקורב לאוצר.

לצורך התמודדות עם המשבר שכרה מנורה את שירותיו של היחצ"ן מוטי שרף במקביל לדובר הפנימי של החברה, רונן אידל.

ממנורה סירבו להגיב והודיעו כי בכוונתם ללמוד את הדו"ח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker