יש כבר פתרון לביטול הפטור ממס שבח

דירות להשקעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

>> בימים אלה רוחשות השמועות שבכוונת האוצר לבטל את הפטור ממס שבח לדירות הנרכשות להשקעה ולא לצורך מגורים ("מכה למשקיעים בנדל"ן: יבוטל הפטור ממס שבח" TheMarker, 12.4.2010). הדיון בעניין זה אינו חדש. אכן, בשיטה הקיימת כיום יש כמה עיוותים.

העיוות השני נעוץ בכך שמכירת איגרות חוב, מניות, מכשירים פיננסיים ונכסי מקרקעין אחרים חייבת במס, ואילו הדירה להשקעה פטורה ממס זה. לכך יש להוסיף את האפליה של דירת המגורים לעומת השקעה אחרת, בכך שדמי השכירות מדירות עד גובה מסוים פטורים כליל ממס. אין כל טעם באפליה שכזו בין השקעות מניבות.

ראוי, לכן, לעשות רפורמה בכל הקשור במיסוי מכירת דירות. לשם כך אין צורך להרחיק לכת. כבר ב-2000 המליצה ועדת בן-בסט על צמצום ניכר של הפטור ממס שבח בעת מכירת דירה. לפי המלצתה, מס שבח יוטל על מכירת כל דירה, אך בד בבד, ייקבע סכום מסוים, שאותו המוכר יוכל לנכות ממכירת דירות שיהיו בבעלותו במשך כל תקופת חייו.

הניכוי יהיה מצטבר, כלומר מוכר הדירות יוכל לנצלו כאוות נפשו, בהתאם לכדאיות הכלכלית של כל מכירה ומכירה. ירצה, ינצל את כל הניכוי במכירה אחת; ירצה, ינצל אותו טיפין טיפין במכירת כמה דירות. כך, לכל תושב ישראל יינתן ניכוי בסכום אחיד, שישקף את הצורך להיטיב עמו לעת מכירת דירת המגורים שלו, בעוד שעל יתר הדירות, ישלם את המס הנהוג בשוק ההון. בשיטה זו לתושבי החוץ לא יינתן כל ניכוי והם ימוסו על השקעותיהם בנדל"ן, ללא קשר לאופי ההשקעה. ומה יקרה כאשר תימכר דירה בהפסד? במקרה שבו אין למוכר רווחים לקזז כנגדם את ההפסד, הוא ייווסף לסכום הניכוי שעדיין לא נוצל. הבוחנים כיום את השינויים הדרושים במיסוי שבח אינם צריכים להרחיק לכת. כל שעליהם לעשות הוא לאמץ את ההמלצות בנות העשור של ועדת בן-בסט.

הכותבים הם שותפים במשרד עוה"ד א. רפאל ושות'

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker