מה עושים כשמנהלי ההשקעות נוטשים? השיטה היצירתית של מיטב דש להילחם בבריחת המוחות

מיטב דש סובל מנטישת מנהלי השקעות, בעיקר לטובת פעילות בקרנות גידור ■ שי עסיס, יואב טל ומיקי פליישר עזבו באחרונה את חברת הקרנות, ואליהם הצטרף מנהל ההשקעות הבכיר רונן זכריה, שפרש ממיטב לאחר 20 שנה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חדר מסחר בבית ההשקעות מיטב דש
חדר מסחר בבית ההשקעות מיטב דשצילום: ניר קידר

בית ההשקעות מיטב דש ידע בשנים האחרונות עזיבה של כמה בכירים ומנהלי השקעות, שפנו בעיקר לתעשיית קרנות הגידור. כך למשל, כבר ב–2016 מנהל מחלקת המחקר במיטב דש, ניר זוננברג, עבר לקרן הגידול נוקד קפיטל. באחרונה עבר מנהל ההשקעות הבכיר, שי עסיס, לקרן ההשקעות VAR, שייסד יאיר ספלטר, לשעבר מנכ"ל ההשקעות הראשי של מיטב דש.

מנהל השקעות בכיר נוסף שעזב באחרונה את מיטב הוא רונן זכריה, שעבד בו יותר מ–20 שנה. זכריה היה בין השאר מנהל מחלקת המחקר ומנכ"ל הקרנות בבית ההשקעות.

ומה עושים כשמנהלי ההשקעות עוזבים? עם סיום העסקתו של זכריה, במיטב דש התקשרו עמו בהסכם שיאפשר לזכריה לפנות לדרך החדשה כעצמאי ובו בזמן להמשיך להיות מעורב בפעילות של מיטב דש כפרילנסר. כך נקבע כי זכריה ישמש יועץ לחברת הקרנות, ויהיה שותף בפעילותן של שתי קרנות תחת המותג סקיי — מיטב סקיי השקעות ומיטב סקיי מניות.

בנובמבר שינה מיטב דש את מדיניות ההשקעה של הקרנות, כך שבמקום השקעה במדדי US ובת"א 100 הראשונה נהפכה לקרן גמישה והשנייה לקרן השקעות במניות בת"א. למעשה, מדובר בסוג של קרנות גידור שינוהלו בשיתוף זכריה, תחת המטרייה של מיטב דש. יצוין שמדובר במודל התקשרות מקובל, שבוצע בעבר בין היתר בבתי ההשקעות אלומות, תמיר פישמן ואלטשולר. ההסתייעות ביועצים חיצוניים נעשית בדרך כלל כשזקוקים להתמחות מקצועית מסוימת.

קרן מיטב סקיי השקעות מנהלת נכסים בשווי של 17 מיליון שקל בלבד. הקרן גובה דמי ניהול של 0.8% ומשקיעה במניות כמו בנק אוף אמריקה, ברקשייר האתווי של וורן באפט, ג'נרל מוטורס ואפל. קרן מיטב סקיי מניות מנהלת 25 מיליון שקל. באופן כללי, חברת הקרנות של מיטב דש מוטה לקרנות אג"חיות – כך שהקרנות המנייתיות בייעוצו של זכריה עשויות לתורם לגיוון הנכסים אם יצליחו לבצע גיוסים משמעותיים.

חברת קרנות הנאמנות של מיטב דש מנוהלת על ידי רפי ניב. נכון לסוף ספטמבר 2017, בקרנות נוהלו נכסים בהיקף של כ-29 מיליארד שקל. בחודשים האחרונים שלושה מנהלים עזבו את חברת הקרנות – בהם שי עסיס כאמור, יואב טל שהקים פעילות הוסטינג במיטב דש ומיקי פליישר שעזב לבית ההשקעות מור.

בשנים האחרונות שורה של מנהלי השקעות נטשו את פעילותם בגופים מוסדיים ועברו בעיקר לענף הגידור הצומח, שמנהל כיום כ–15 מיליארד שקל, ולחלופין ייסדו פעילות עצמאית בשוק ההון. מדובר בעיקר במנהלי בכירים, שביקשו לעקוף את מגבלת שכר הבכירים (2.5 מיליון שקל בשנה), אך גם במנהלים בדרגים נמוכים יותר, שהמעבר הוא חלק מפיתוח המקצועי שלהם.

ממיטב דש נמסר בתגובה: "חברת קרנות הנאמנות של מיטב דש היא הגדולה ביותר בענף זה שנים ובעלת הדירוגים מהגבוהים ביותר במערכת הבנקאות. מאחורי פרסום זה עומדים גורמים אינטרסנטים שמתקשים להשלים עם עובדות אלה. ב–2017, אחרי חמש שנים של יציבות בצוות מנהלי ההשקעות, אכן יצאו לעצמאות שלושה מנהלים ותיקים והוחלפו במנהלים ותיקים ומוכשרים בתחומם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker