הדולר ממשיך להיחלש; פסגות: "היצואנים יצטרכו להתרגל"

לאחר פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב ביום שישי, ירד המטבע האמריקאי במסחר הרציף ל–3.433 שקלים - שפל של 3.5 שנים

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שטרות של יורו ודולר
יורו ודולרצילום: בלומברג

פתיחת שבוע המסחר בשוק המט"ח בישראל היום צפויה להמשיך לרכז עניין בקרב בכירי בנק ישראל, על רקע דאגתם מהמשך התחזקות השקל מול היחלשות המטבע האמריקאי. לאחר שהדולר נפל ביותר מ–10% מול השקל ומול סל המטבעות (דולר אינדקס) ב–2017, מגמת היחלשותו נמשכה גם בשבוע הראשון של 2018. הדבר דחף את בנק ישראל לשוב ולהתערב בשוק המט"ח, לאחר כמה חודשים שבהם נמנע מכך, בניסיון להעלות את ערכו באמצעות רכישת דולרים.

שערו היציג של הדולר נחלש קלות ביום שישי ונקבע על 3.446 שקלים. לאחר פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב אחרי הצהריים ביום שישי, ירד השער הרציף של הדולר בכמעט 0.4% ל–3.433 שקלים — שפל של כמעט 3.5 שנים.

הכלכלן הראשי של פסגות, אורי גרינפלד, טוען כי הקונסנזוס בעולם לגבי התחזקותו של הדולר מול סל המטבעות (דולר אינדקס) ב–2018 — בשל פערי הריביות בין ארה"ב לשאר העולם — תמוה בעיניו. גרינפלד אמנם מדגיש כי אין ערך רב לתחזיות בשוק המט"ח, אך "התחזיות להתחזקות משמעותית של הדולר לא נשענת על רגליים חזקות מדי".

"יש להסתכל על הדולר בשני רבדים, מול סל המטבעות בעולם ומול השקל. הקביעה כי בשל פערי הריביות בין ישראל (ריבית הבסיס היא 0.1%) לארה"ב (טווח של 1.25%–1.5%, עם ציפיות לשלוש העלאות ריבית ב–2018) הדולר יתחזק — היא אולי נכונה בתיאוריה הכלכלית אך לא דה־פקטו. הכלכלה בישראל תומכת בשקל חזק. יש עודף גדול מאוד של כמעט 3% מהתוצר בחשבון השוטף, היצוא הולך ומשתפר, ועם תחילת יצוא הגז המגמה רק תתחזק". לדבריו, שוק הריביות בישראל אינו מספיק משוכלל כדי שפערי הריביות יחלישו את השקל. "כדי שזה יקרה, צריך שהמשקיעים הזרים יעבירו השקעות לארה"ב, כביכול כדי ליהנות מהריבית הגבוהה יותר. בפועל, אין מספיק משקיעים זרים בשוק האג"ח המקומי, כך שאין מי שיעביר השקעות. גם המשקיעים הישראלים נמנעים מלעשות זאת בשל הסכנה להמשך התחזקות השקל, כשבמקביל עלויות הגידור נעשות יקרות יותר — כך שהדבר לא בהכרח כדאי".

לפי גרינפלד, המאבק של בנק ישראל בהתחזקות השקל מיותר: "אי אפשר להילחם במגמות האלה. החברות בישראל צריכות להתייעל ולהתחיל ללמוד להתנהל עם שקל חזק יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker