לרודמקו לא נותר כסף לפירעון אג"ח - רוני יצחקי נאלץ לחלץ החברה וקנה אחזקותיה במינרום ב-18 מ' ש'

רשות ני"ע בוחנת מדוע יצחקי לא דיווח על עסקאות שעשה עם אביחי סטולרו מבעלי מנרום

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

איש העסקים רוני יצחקי נאלץ לרכוש מידי חברת רודמקו שבשליטתו את אחזקותיה (18.5%) בחברת מיינרום, הפועלת בתחום ההובלה הימית והלוגיסטיקה, תמורת כ-18 מיליון שקל.

זאת בכדי לחלץ את רודמקו מהסדר החוב עם בעלי האג"ח, שכן בעקבות ההשקעות הכושלות בתחום החיטה בישראל ובחו"ל יחד עם קרן RP Capital של רפי ברבר, היא צברה במהלך ינואר-ספטמבר 2009 הפסד של למעלה מ-25 מיליון שקל, ובקופתה נותרו כיום מזומנים כ-2 מיליון שקל, שלא יספיקו לה לתשלום של כ-13 מיליון שקל בדצמבר הקרוב.

בעקבות ההתערבות של הרשות לניירות ערך, תתכנס בתוך 30 יום אסיפת בעלי המניות של רודמקו בכדי לאשר את העסקה, שלכאורה מיטיבה איתם, שכן שווי האחזקה של רודמקו במיינרום עומד כיום על כ-6.4 מיליון שקל בלבד.

במארס 2007 השקיעו רודמקו ויהודה סייג 3 מיליון יורו כל אחד במיינרום שהייתה אז בשליטת איש העסקים אביחי סטולרו. זמן קצר לאחר מכן הוכנסה מיינרום ליין לשלד הבורסאי אורליין, ושמו שונה למיינרום ליין לוגיסטיקה בע"מ. רודמקו קבלה 18.75% ממניות החברה, סייג קיבל אף הוא 18.75% ממניות החברה, קרן פליינפילד שהשקיעה אף היא קבלה 10%, אביחי סטולרו החזיק ב 37.5% והשאר בידי הציבור.

השקעה זו בוצעה תקופה קצרה לפני שהייתה אמורה להתבצע עסקה נוספת שבמסגרתה חברת הנדל"ן אסים, שהייתה אז בשליטת סטולרו ועו"ד ישראל שמעונוב, התחייבה להעמיד הלוואה של כ-10 מיליון דולר לתאגיד אמריקאי בשליטת יצחקי ושמעון ויינטרוב לרכישת בנין בניו יורק, ארה"ב.

העיסקה לא יצאה לפועל

בבדיקה שערכה הרשות הועלתה סוגיית קשרים עסקיים בין יצחקי לבין סטולרו, הכוללים בין השאר הלוואה של כ-6.5 מיליון יורו שהעניק יצחקי לסטולרו. בסוף 2008 החליטו השניים לסגור את ההלוואה תמורת העברה ליצחקי נדל"ן של סטולרו ברומניה בשווי הגבוה ב-467 אלף יורו. באחד הנכסים המועברים התעוררה בעיה ברישום הנכס ולפיכך 50% ממנה הועברו בעוד שתמורת 50% הנותרים העביר סטולרו מיליון יורו ליצחקי, ובכך הסתיימה התחשבנות בין השניים.

בעקבות בקשת הרשות התבקשה רודמקו לספק פרטים לגבי העסקות הללו: האם דירקטוריון החברה ידע על כך והאם ליצחקי היה עניין אישי בכך, כלומר שהיה מדובר בעסקות בעלי עניין שהייתה דרושה אישור של אסיפה כללית של רודמקו. החברה ציינה כי בזמן שהיה דיון בעסקת ההלוואות שהועמדו לסטולרו דירקטוריון החברה לא היה מודע לעסקה זאת, למרות שחברי הדירקטוריון ידעו כי סטולרו נמנה עם חוג חבריו של יצחקי. מי שידעה על עסקה הייתה ליזי פסטרנק-לוי, סמנכ"לית הכספים של רודמקו, וכן במקביל מנהלת הכספים של קבוצת יצחקי. אולם פסטרנק-לוי טוענת כמו שהיא סברה אז היא סבורה גם כיום - אין רלוונטיות בין המידע לגבי מתן ההלוואות לבין עסקת רכישת המניות במיינרום.

בנוסף לכך לאחרונה נאלץ רו"ח יצחק יוד, ששימש כדח"צ בחברה, להתפטר מתפקידו בשל הטענות של הרשות לניירות כי קיימים ניגודי עניינים בין העסקתו של יוד בחברות ציבוריות ופרטיות של יצחקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker