אלטשולר רוכב על הביטקוין: מקים פעילות במטבעות דיגיטליים

בית ההשקעות ואיש שוק ההון, אהרון נבון, הקימו חברה שמטרתה לחשוף משקיעים למכשירים פיננסיים שנגזרים מתחום הבלוקצ'יין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקויןצילום: Dado Ruvic/רויטרס

בית ההשקעות אלטשולר שחם ואהרון נבון הקימו יחדיו חברה, שמטרת עיסוקה יהיה להעניק חשיפה ללקוחות בית ההשקעות למכשירים הפיננסיים הנגזרים מתחום הבלוקצ'יין. בכך יהפוך אלטשולר שחם לבית ההשקעות הישראלי הראשון שנכנס לתחום. בבית ההשקעות עדיין לא החליטו אם לאפשר גם פעילות מסחר במטבעות דיגיטליים, דוגמת ביטקוין ואיתריום, והם נמצאים בשלב הבחינה והגדרת הפעילות לקוחות - כך נודע ל-TheMarker.

הפעילות החדשה של אלטשולר שחם מתקשרת לאחד התחומים החמים ביותר בשוק ההון בעולם — מסחר במטבעות דיגיטליים. שווי השוק של המטבעות האלו עתה הוא כ–830 מיליארד דולר, ויש יותר מ–1,500 מטבעות דיגיטליים. תחום זה נבחן בתקופה האחרונה בידי גופי השקעות רבים בעולם.

חלק מליבת הפעילות של המטבעות הדיגטליים הוא ICO - Initial Coin Offering. ה–ICO זאת הנפקה של מטבעות דיגיטליים, שמאפשרת גיוס הון מהציבור בלי מנגנוני בקרה או פיקוח. כל מה שעל החברה המגייסת לעשות הוא לחשוב על תוכנה שתאגד סביבה קהילה (למשל, תוכנה להמרת מטבעות דיגיטליים בקלות); להקים אתר שכולל הסבר על התוכנה ("נייר לבן"); ולגייס כסף באמצעות מטבע דיגיטלי מקובל, למשל ביטקוין או ריפל. השאלה אם החברה גייסה את הכסף בישראל או בחו"ל כבר אינה רלוונטית, משום שהכל קורה באינטרנט.

גלעד אלטשולר, מנכ"ל משותף של אלטשולר שחםצילום: עופר וקנין

כך, למשל, גייסה חברת בנקור הישראלית 154 מיליון דולר בתוך 20 שעות, וחברת ברייב גייסה 35 מיליון דולר בתוך 60 שניות. אלה רק שתי דוגמאות מהחודשים האחרונים לגיוס כספים המוני באמצעות מוצר שעדיין לא ממש קיים. ברייב, שייצרה את המטבע BAT, פיתחה דפדפן שמציע חלוקת ערך חדשה בין המפרסם לבעל התוכן. הדפדפן יודע למקם כתבות בצורה טובה יותר, כך שבעל התוכן והמפרסם מקבלים חשיפה ותמורה טובות יותר. התמורה בעבור הפרסום וגם רווחי התוכן מתקבלים ומשולמים ב–BAT.

תחום זה, שעדיין נמצא בחיתוליו, אינו זוכה לפיקוח רגולטורי ברור. גם לגופי ההשקעות בישראל ובעולם לא לגמרי ברור איך להתייחס לתחום. באחרונה התייחס לעניין יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, ואמר: "אני מאמין שנושא המטבעות הדיגיטליים והנפקתם חייב לקבל התייחסות רגולטורית אוהדת, אולי אפילו נועזת במידה מסוימת".

נבון עמד במרכזה של אחת מהפרשות הפליליות הגדולות שידע שוק ההון הישראלי, וזכתה לכינוי "פרשת פסגות". בדצמבר 2016, אחרי שנים ארוכות של הליכים משפטיים, החליט השופט חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי בתל אביב לזכות את נבון מחמת הספק מאישום של ביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והשפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך. במרכז הפרשה הזו עמד מכרז החלף שביצע משרד האוצר בספטמבר 2007. לאורך כל הדרך כפר נבון באישומים שיוחסו לו בכתב האישום. הוא טען כי הוא לא היה צד לתוכנית תרמיתית כלשהי. בסופם של ההליכים המשפטיים, החליט, כאמור, כבוב לזכות את נבון מחמת הספק, וגם את סער וינטראוב.

אהרון נבוןצילום: מוטי מילרוד

בית ההשקעות אלטשולר שחם מסר בתגובה לידיעה: "אנחנו בוחנים את תחום הנכסים והמטבעות הדיגיטליים זה זמן רב, כדי לפתח יכולת הבנה עמוקה בעולם מורכב זה. בכוונתנו להציע שירות חדשני שיאופיין ברמת אמינות, מקצועיות ואחריות גבוהה למשקיעים כשירים, שיחפשו חשיפה למכשירים פיננסיים מבוססי בלוקצ'יין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker