הראשונים הרוויחו - השאר פיספסו

איך מנהלים מיליוני ש' בודדים ומשיגים תשואה גבוהה

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מי שדיפדף בימים האחרונים בעיתונים הכלכליים לא היה יכול לפספס את מודעות הפרסומת לקרן הנאמנות מק"מ פלוס ללא מניות של בית ההשקעות פסגות. המודעות סיפרו שב-13 החודשים האחרונים השיגה הקרן תשואה של 9.3%.

מבט מדוקדק יותר על נתוני התשואה של הקרן בכל חודש מאז הקמתה מספק הסבר אפשרי לחיבה של פסגות למספר 13.

מי שיבדוק את ביצועי הקרן ב-12 החודשים האחרונים ולא 13 חודשים, יגלה שהקרן של פסגות השיגה תשואה של 3.94% - מדובר בתשואה נמוכה במעט מהתשואה הממוצעת בקטגוריה שהקרן משתייכת אליה (גם על פי הפרסומת של פסגות) - קטגוריית קרנות אג"ח שקליות כלליות בישראל.

עיקר התשואה בקרן הושגה בינואר 2010 - החודש הראשון לקיומה, ובזמן שהקרן ניהלה פחות מ-8 מיליון שקל בלבד. הקרן השיגה בחודש זה תשואה של 5.2%, והדהימה את התעשייה - הן בזכות התשואה והן בעקבות התדהמה מהתשואה המופלאה שניתן להשיג ממק"מים.

התשואה הפנומנלית משכה לקרן עוד משקיעים וכיום היא מנהלת כ-875 מיליון שקל. אלא שחלק הארי של הכסף כבר לא נהנה מתשואה של 5% בחודש וגם לא 1%, כפי שהשיגה בפברואר, אלא נאלץ להסתפק בתשואות שבמקרה הטוב מגיעות ל-0.8%. ברוב החודשים הן אף הרבה יותר נמוכות מכך.

מי משקיע בתעודות

רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות, נוהג להדגיש בכל הזדמנות את החשיבות שבהימנעות מניגודי עניינים בבתי ההשקעות. אלא שלא תמיד הוא מצליח ליישם את הצהרותיו.

לפסגות יש תעודת סל בשם פסגות מדד תל בונד. לפי אתר פאנדר, בתעודה זו מחזיקות 25 קרנות נאמנות בהיקף כספי של 177 מיליון שקל. אילו קרנות מחזיקות בתעודה? בעיקר הקרנות של פסגות. מתוך 25 הקרנות המחזיקות בתעודת הסל של פסגות תל בונד - 14 הן קרנות נאמנות של פסגות המחזיקות בהיקף כספי של כ-168 מיליון שקל. הקרן הגדולה ביותר המחזיקה בתעודה היא קרן 90/10 של פסגות, המחזיקה בהיקף כספי של 114.5 מיליון שקל.

חשוב להדגיש שבמקרה הזה אין פגיעה בעמיתים כתוצאה מהאחזקה בתעודות הסל תל בונד של פסגות, שכן מדובר בשוק שבו דמי הניהול זהים בין תעודות הסל על מדד תל בונד, וכך גם הביצועים והדירוגים.

קרנות הנאמנות של פסגות משקיעות גם בתעודות סל של מתחרים, אך עם זאת מדובר במקרה נוסף שבו אי אפשר להתעלם מהפוטנציאל הגדול לניגודי עניינים הקיים בהשקעה מסוג זה, כמו גם מהעובדה שבעוד שבקרב קרנות הנאמנות של בתי ההשקעות האחרים התעודה של פסגות כלל לא פופולרית והן מחזיקות בכ-9 מיליון שקל בלבד, מתברר שבקרנות הנאמנות של פסגות - הפופולריות שלה מדהימה.

פסגות אינה היחידה שקרנות הנאמנות שלה מחזיקות בתעודת סל שלה. בעוד שעל פי תקנות האוצר קופות גמל אינן רשאיות להחזיק בתעודות סל כששתי החברות מצויות תחת אותו בעל שליטה - רשות ני"ע כלל לא טרחה לנסח תקנות הנוגעות להחזקות צולבות של קרנות נאמנות בתעודות סל. מכיוון שכך, קיימים מקרים רבים שמעוררים חשש לניגודי עניינים גם בבתי השקעות אחרים. בניגודי עניינים אלה הגיע הזמן לטפל.

מפסגות נמסר בתגובה: "הקרן השיגה תשואה גבוהה בתחילת 2009 בהתאם למגמה באפיק הקונצרני, ובזכות בחירה נכונה של אג"ח ספציפיות שהשיגו ביצועי יתר מול השוק. הקרן המשיכה לבלוט בשאר התקופה מול מרבית הקרנות בקטגוריה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker