גושן נגד סלינגר: רשות ני"ע תממן תביעה ייצוגית נגד S&P מעלות

בבקשה שהוגשה לפני כשנה נטען: מעלות התרשלה בדירוג אג"ח שגובו בנכסי ליהמן ברדרס, שקרס

הילה רז
הילה רז

>> רשות ניירות ערך, בראשות זוהר גושן, החליטה להשתתף במימון בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הדירוג S&P מעלות, חברת מטבעות עולם, החברה לנאמנות של בנק לאומי והדירקטורים ובעל השליטה במטבעות עולם, בית ההשקעות אקסלנס. בתביעה הייצוגית, שהוגשה לפני שנה, נטען כי S&P מעלות, בהנהלת דורית סלינגר, התרשלה בכך שלא הורידה את דירוג האג"ח של מטבעות עולם, אף על פי שהיו מגובות על ידי בנק ליהמן ברדרס שקרס בספטמבר 2008.

לפי חוק החברות, רשאית הרשות לשאת בהוצאות תובע ייצוגי בתנאים שתקבע אם שוכנעה כי יש בתביעה עניין לציבור וקיים סיכוי סביר שבית המשפט יאשר את התביעה כייצוגית. בכנס שנערך לפני כארבעה חודשים ועסק בתביעות ייצוגיות, הכריז היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד שוני אלבק, כי "אם התביעה הייצוגית התנהלה בדרך שאנו חושבים שצריכה להתבצע, נממן 80% מהוצאות המשפט".

התביעה הייצוגית בסך 85 מיליון שקל הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי עמירם דויטש (שאינו קשור לגיל דויטש או לאבי דויטש מבית ההשקעות אקסלנס). דויטש מבקש לייצג את חברי הקבוצה שרכשו אג"ח מובנות שהנפיקה מטבעות עולם, החברה-הבת של אקסלנס. לצורך הבטחת ההתחייבות כלפי בעלי האג"ח, התקשרה מטבעות עולם עם ליהמן ברדרס שגיבה כ-85% מההתחייבויות כלפי בעלי האג"ח וקרס.

דויטש טוען כי כבר היו לפני ספטמבר אזהרות רבות על כך שמצבו של ליהמן ברדרס מידרדר, ואף על פי כן, לא טרחה מעלות להוריד את דירוג אג"ח מטבעות עולם והותירה את הדירוג ברמה מרבית עד ליום קריסתו. לטענתו, מעלות היתה חייבת לבצע מעקב שוטף אחר הנכסים שגיבו את האג"ח ולעדכן את הדירוג בהתאם, ורק בדיעבד, לאחר קריסת ליהמן ברדרס, נזכרה מעלות להוריד את דירוג האג"ח באופן חד מהדירוג המרבי לדירוג הגרוע ביותר - Default) D); בתאריכים 3-15 בספטמבר צנח מחיר האג"ח, והתשואה שלהן לפדיון זינקה מ-10% ליותר מ-70%.

עוד טוען דויטש כי מעלות הורידה את הדירוג תוך הסבת הפסד כספי כבדים למחזיקי האג"ח ופעלה ברשלנות תוך הפרת חובותיה לפי דין. דויטש טוען גם כלפי מטבעות עולם כי החברה והדירקטורים שלה לא דיווחו לציבור כי 85% מההתחייבויות לבעלי האג"ח מובטחים בנכס אחד ויחיד - ליהמן ברדרס. לטענתו, רק ימים ספורים לפני קריסת הבנק נזכרה החברה לדווח על כך לציבור. לפיכך, טוען דויטש גם לתרמית בני"ע שאותה ביצעו החברה והדירקטורים.

S&P מעלות מסרה בתגובה: "אין כל בסיס בתביעה, והחברה תגן על עמדתה בנחרצות בבית המשפט. אנו מברכים על כל דיאלוג עם רשות ניירות ערך, שלא הצטרפה כצד לתביעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ