מיי סייז שוב מזנקת ללא הסבר: "חלה התפתחות טכנולוגית"

נאסד"ק החליט למחוק את החברה מהמסחר - והמחיקה הושעתה ■ אין זאת הפעם הראשונה שמניית החברה - שאין לה הכנסות או רווחים, וצברה הפסדים של 15 מיליון דולר - מזנקת מעלה ללא הסבר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשי מיי סייז פותחים את המסחר בנאסד"ק, פברואר 2017. במרכז מקדימה: המנכ"ל רונן לוזון
אנשי מיי סייז פותחים את המסחר בנאסד"ק, פברואר 2017. במרכז מקדימה: המנכ"ל רונן לוזון צילום: נאסד"ק

זינוקים לא מוסברים התרחשו במניית מיי סייז , שנסחרת גם בבורסת הנאסד"ק בארה"ב וגם בבורסה בתל אביב. החברה, שמנייתה סגרה את 2017 במחיר של 65 סנט, נסקה מעלה בחמשת ימי המסחר הראשונים של 2018 למחיר של 1.66 דולר - ללא כל סיבה.

ב-2 בינואר הציגה המניה זינוק של 21% וב-3 בינואר סגרה המניה בעלייה של 17% - כשאת הזינוק החד ביותר בשבוע המסחר הראשון של 2018 הציגה המניה ב-5 בינואר - אז עלתה ב-68% ביום אחד בלבד. בעקבות פערי הארביטאז' שנפתחו, המניה מזנקת היום במסחר ב-72% במחזור ער של 1.5 מיליון שקל לעומת מחזור ממוצע של 196 אלף שקל בלבד.

הזינוק השבועי הלא מוסבר התחולל כשהחברה, המנוהלת על ידי מפתח האפליקציות רונן לוזון המחזיק גם ב-10% מהמניות, מתמודדת עם הודעה רשמית מצד בורסת הנאסד"ק  כי היא עשויה בקרוב למחוק אותה מהמסחר. זאת מכיוון שהיא לא עומדת בדרישות המינימאליות למסחר, שביניהן שווי שוק מינימלי של 35 מיליון דולר. החברה ערערה על החלטת הנאסד"ק ומחיקתה, שהיתה אמורה להתבצע, הושהתה עד להחלטה בערעור.

האפליקציה של מיי סייז פועלת כך שהסמארטפון אמור לסרוק את גופו של המשתמש, לשמור את מידות גופו, ובעזרתן ניתן יהיה לחפש פרטי לבוש ייעודי באתרי אינטרנט

אין זאת הפעם הראשונה שמניית מיי סייז מתנתקת משוויה הכלכלי ומרקיעה שחקים ללא כל סיבה. שווי השוק של החברה, שהתחילה להיסחר במתכונתה החדשה בסוף 2014 בבורסה בתל אביב (לאחר שנכנסה בדלת האחורית לבורסה באמצעות מיזוג הפעילות לשלד בורסאי), נסק בשיא ל-311 מיליון שקל. השווי העצום נרשם כשהמוצר שלה עדיין בפיתוח, אין לה מכירות ודו"חותיה כוללים הערת עסק חי.

מאז אותם שיאים, ולאחר שהעיתונות הכלכלית הבחינה בתופעה, שוויה של מיי סייז התרסק בעשרות אחוזים ל-44 מיליון שקל בסוף 2017. החברה, שקיוותה כי רישום בבורסת הנאסד"ק ביולי 2016 יזניק את שוויה לגבהים נוספים - שכן המשקיעים האמריקאים יתמחרו יותר טוב את החלום אותו היא מוכרת, התאכזבה, כשמאז אותו הרישום שווי החברה קרס לקרוב ל–10 מיליון דולר בלבד.

לאחר ההודעה על המחיקה הצפויה מהבורסה בארה"ב בסוף 2017, הצליחה החברה לגייס עוד 2.5 מיליון דולר מהציבור באמצעות הנפקה של אופציות ומניות. עוד הודיעה החברה כי תחשוף טכנולוגיה חדשה למדידת גודל של בגדים בכנס בלאס וגאס.

בפורמים שעוקבים אחרי מניות בשוק ההון גם הופתעו לראות את הזינוק במניה. בפורום בפייסבוק ציין אחד הסוחרים: "מציץ במערכת המסחר ורואה את מיי סייז עולה 100% במחזור יפה". סוחר אחר השיב לו: "יש שמועות על הצלחה באפליקציה החדשה של מדידת הגוף וקבלת מידות מדויקות על ידי אלגוריתמים מתוחכמים ודיבורים על כך שחברות גדולות כמו עלי באבא ואמזון מגלות עניין, ימים יגידו". סוחר אחר הפנה את תשומת ליבם לכך ש"הטכנולוגיה שלהם עדיין לא בשלה". סוחרת נוספת העירה: "החברה מציגה את הטכנולוגיה החדשה בכנס בווגאס השבוע, כנראה שעובדת".

בדו"חות האחרונים לרבעון השלישי החברה הציגה הפסד כולל של 3.5 מיליון דולר, כשהיא הוציאה על פעילות שוטפת 2.5 מיליון דולר, ויש לה הפסדים צבורים של 15 מיליון דולר. החברה הצליחה לממן את פעילותה במהלך השנים באמצעות גיוסים פרטיים.

"עברנו התקדמות טכנולוגית"

יו"ר החברה, אלי ואלס, ניסה להסביר את הזינוק במניה: "בשבועות האחרונים עברנו התקדמות טכנולוגית במדידת הגוף. בשונה מהמדידות שהצגנו עד היום של מדידות עצמים חיצוניים, מיי סייז הצליחה למדוד את הגוף עצמו. וזאת טכנולוגיה שהשוק מחכה לה הרבה זמן".

אור קלס, סמנכ"ל הכספים של החברה, הוסיף  כי "צריך גם להבין כי המניה ירדה 30% לפני העלייה בשל הגיוס אותו ביצעה החברה, לכן זה אך טבעי שתעלה בחזרה. החברה השלימה גיוס של 2.5 מיליון דולר, גוף מוסדי מכובד מאוד, בנק ההשקעות האמריקאי רוסט קפיטל, ליווה את הגיוס. הגיוס היה בקרב שחקני שוק הון אמריקאים".

האם מישהו צפה בטכנולוגיה החדשה?

ואלס: "היתה הדגמה לפורום מצומצם של עובדים ויועצים של החברה שחתומים על הסכם סודיות. הקהל הרחב טרם ראה את הטכנולוגיה. היא תוצג בכנס בוגאס. מדובר באחד מכנסי הטכנולוגיה הגדולים בעולם. כנס בו מופיעות חברות טכנולוגיה גדולות כקטנות אשר מייצר עניין רב בקרב המשקיעים. כמו כן ישנם קמעונאים אליהם אנו פונים, שעוקבים אחרי מיי סייז ומחכים לראות את ההתפתחות הטכנולוגית".

מי הן אותם חברות קמעונות?

ואלס :"אני לא רוצה לציין שמות. אנחנו נמצאים בקשרים עם מספר חברות קמעונות. העיניים שלנו מופנות לשוק האמריקאי ואנחנו נמצאים בקשר עם חברות שונות בשוק זה. הוצאנו בחודשים האחרונים הודעה על קשר אותו יצרנו עם שתי יועצות בכירות בשוק הביגוד למידות  גדולות. מדובר בשוק ענק. היועצות הללו מחברות אותנו לחברות ולכנסים הרלוונטים עבור החברה. כמו כן, אפשר לראות מהדיווחים של מיי סייז כי אנחנו פועלים להטמיע את הטכנולוגיה אצל קמעונאים באירופה. בין אותם קמעונאים ניתן למצוא את טרוקו אשר עימה ערכנו את פיילוט".

האם טרוקו עומדים לשלם לכם כסף עבור השימוש במוצר בעתיד?

ואלס :"הם לא ישלמו לעולם כסף".

האם החברות עימן אתם עורכים פיילוט משלמות לכם עבור המוצר?

"זה נכון שעד היום לא הודענו על אף הסכם שהושלם מעבר לפיילוט בטרוקו".

האם הטכנולוגיה עובדת אצל אחד הקמעונאים?

ואלס :" מעבר לטרוקו לא. יש לנו לקוח נוסף בתחום השילוח - חברת כץ משלוחים. שם יש הסכם שעתיד כן אמור להכניס כסף לקופת החברה. קיבלנו פידבקים מאוד טובים מכץ. אנחנו יודעים במעבר אחד של הטלפון לקבל נפח די מדויק של חבילות דואר. גם בשוק הזה אנחנו מקבלים הרבה פניות מחברות שונות. אך גם שם זה לא מכניס כסף לחברה".

לגבי הגירסה שתוצג בלאס וגאס, בנוגע לאפליקציה שמודדת את הביגוד - מדובר בגירסת בטא?

"אנחנו לא יודעים אם יהיה מקצה שיפורים כזה או אחר. האפליקציה שתוצג בכנס הינה בגירסת הבטא".

למה בעצם נאסד"ק לא מחק אתכם מהמסחר בארה"ב?

"האינטרס של הנאסד"ק שהינה חברה פרטית הינו שהחברות יסחרו כל עוד עומדים בתנאים המינימליים. ביקשנו לקבל ארכה על מנת שנוכל להשלים מהלכים פיננסים ועסקיים שיאפשרו לנו להמשיך להיסחר. אנחנו מאמינים שנצליח לשכנע את נאסד"ק לאפשר לנו להמשיך ולהיסחר. בשביל לעזור לנו בהליך לקחנו יועץ בכיר".

לאיזה תהליכים אתה מתכוון?

" קיימת עבור החברה חלופה של הון עצמי חיובי של 2.5 מיליון דולר חיובי אותו היא צריכה להציג בשביל להיוותר בבורסה. ברגע שהחברה מגייסת כסף היא מגדילה את ההון ויכולה לעמוד בהון המינימלי הנדרש. שווי השוק הוא לא בשליטת החברה. אני מאמין שנוכל לשכנע את הבורסה בארה"ב לתת לנו  ארכה  מסויימת, שיכולה לנוע בין מספר שבועות למספר חודשים בשביל לקיים את התהליך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker