"ילד הפלא" של עולם הקמעונות מאבד את שוק אלנבי-רוטשילד

לפני פחות משנה פתח קובי טרייביטש, לשעבר בעלי טיב טעם, את שוק האוכל אלנבי רוטשילד עם תקוות גדולות ■ מאז, נקלע לסכסוך עם שותפיו והשוק נכנס לבעיות תזרימיות והפסיק לשלם שכירות ■ בשבוע שעבר פתח בנק הפועלים בהליכי חדלות פירעון - ומבקש למנות כונס נכסים בשל חוב וצ'קים חוזרים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שוק אלנבי רוטשילד
שוק אלנבי רוטשילדצילום: דודו בכר

ברקע לסכסוך בין הבעלים והקשיים התזרימיים, שוק האוכל אלנבי-רוטשילד ממשיך להסתבך. בנק הפועלים החל בשבוע שעבר בהליכי חדלות פירעון כנגד השוק ופנה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה למנות לו כונס נכסים – כך נודע ל-TheMarker. ההחלטה לפנות לבית המשפט התקבלה לאחר שחברת הניהול של השוק לא עמדה בפירעון חובותיה לבנק, ומשמעותה היא שהשוק עשוי בקרוב להחליף בעלות.

שוק אלנבי־רוטשילד, שנפתח לפני פחות משנה, מנוהל על ידי קרן ליאת, שבה שותפים שלושה משקיעים המסוכסכים ביניהם: קובי טרייביטש, לשעבר מבעלי רשת טיב טעם (50%) – ומי שמוביל את ניהול השוק; שלומי גבאי, לשעבר מנכ"ל איקאה ישראל (25%); ואריק אברמוביץ', מבעלי מאסטר פוד, יבואנית הדגים והבשר השנייה בגודלה בישראל (25%).

טרייביטש – הרוח החיה מאחורי שוק האוכל – נחשב בעבר ל"ילד הפלא" של שוק קמעונאות המזון. טרייביטש ייסד את טיב טעם ב-1989 והפך אותה מחנות בשוק הכרמל לרשת ארצית המתמחה במזון גורמה. עד 2009 שלט טרייביטש ברשת המזון; ואולם, בעקבות מאבק שליטה שהתפתח עם בעלי האג"ח של אנטר הולדינגס, שהיתה שותפה בטיב טעם, טרייביטש החליט לוותר על השליטה והעביר אותה לחגי שלום. מאוחר יותר, בתהליך הדרגתי, מימש טרייביטש את כלל מניותיו בטיב טעם.

קרן ליאת – ששוכרת את מתחם שוק האוכל באלנבי רוטשילד מחברת הנדל"ן ברגרואין - אחראית על תפעול השוק, השכרת הדוכנים והחנויות וגביית דמי שכירות. הקרן, ביחד עם חברת ברגרואין, השקיעו עד כה כ-30 מיליון שקל בפיתוח השוק. פרט לסכסוך בין בעלי המניות שמנע הזרמות הון, השוק סבל מאז הקמתו מתחלופה של שוכרים וחילופים תכופים בהנהלה.

בבקשה לבית המשפט, שהוגשה על ידי עו"ד גיל הירשמן, ציין בנק הפועלים כי קרן ליאת אינה עומדת בהתחייבויותיה כלפי הבנק, פיגרה בפירעון הלוואה שיתרתה עומדת על כ-6 מיליון שקל, וחוללו צ'קים שנמשכו מהחשבון. על רקע זאת, הבנק מבקש לממש את השעבודים שניתנו לו בגין החוב, וכן מבקש שבית המשפט יתיר לכונס להשתלט על השוק, כך שיוכל לגבות כספים לפירעון החוב.  

"אי עמידתה של קרן ליאת בהתחייבויותיה כלפי הבנק, כמו גם קריסה צפויה של העסק, מחייבים את מימושו המיידי של החוב, לשם גביית כספים על חשבון חובותיה של קרן ליאת לבנק", נכתב. על רקע זאת, הבנק סבור כי הפעולה העיקרית הנדרשת כעת היא מכירת הזכויות לניהול שוק אלנבי רוטשילד – כך שהחוב יוכל להיפרע.

מהבקשה לבית המשפט עולה כי קרן ליאת אינה משלמת דמי שכירות - 220 אלף שקל בחודש - לברגרואין מזה כמה חודשים. כך מתברר כי כבר בנובמבר ביטלה ברגרואין את הסכם השכירות עם הקרן בשל אי תשלום שכר הדירה. על רקע זאת, ברגרואין העבירה בחודש שעבר מכתב לקרן, ובו נכתב כי בכוונתה לתפוס את החזקה על המתחם, כך שהקרן נדרשת לפנות את כלל הציוד.

קובי טריביטשצילום: עופר וקנין

עוד צוין בבקשה כי קרן ליאת לא יידעה את בנק הפועלים על קיומו של המכתב מברגרואין ועל ביטול השכירות. "במצב דברים זה, חל שינוי לרעה בכושר הפירעון של קרן ליאת, ובאופן שלבנק חשש כבד ביותר כי בהיעדר כינוס נכסים, הבנק ייוותר בפני שוקת שבורה בבואו להיפרע מהחוב. יודגש, כי הסכם השכירות מול המשכירה הוא לב העסק של החברה – כך שבהיעדר זכויות שכירות בנכס אין תוחלת לעסק של החברה", נכתב.

במכתב צוין כי למיטב ידיעת הבנק, התגלעו מחלוקות בין בעלי קרן ליאת - בעל השליטה מחד, ובעלי מניות האחרים מאידך – ולאורה הופסקה העמדת מימון הון עצמי לעסק. לפי הבקשה, חלק מהשוכרים החתומים על הסכמי השכירות במתחם ביטלו את הצ'קים בגין דמי השכירות. יצוין כי השותפים בקרן ליאת ערבים לחוב אל בנק הפועלים.

אייל רביד ויתר על המתחם

בשנים האחרונות נפתחו בתל אביב כמה שוקי אוכל. ואולם, המתחמים סבלו מלא מעט קשיים, ומביצועים תפעוליים חלשים. כך היה במקרה של שרונה מרקט ושוק הצפון, כששוק נמל יפו אף נסגר.

בשונה ממתחמי אוכל מקבילים, שוק אלנבי־רוטשילד ממוקם באחד האזורים התוססים והמתחדשים של תל אביב, והתקווה של היזמים היתה כי ביצועיו יהיו טובים יותר. כוונת היזמים היתה לפתוח מתחם שיזכיר את שוק בוקריה בברצלונה ואת מתחם Eataly בשדרה החמישית בניו יורק.

השוק, שמשתרע על שטל של כ-1,500 מ"ר, כולל דוכנים של מאכלי בשר, גבינות, דגים, שוקולד, פירות, משקאות ועוד. קהל היעד של המתחם הוא עובדי המשרדים והבנקים באזור שדרות רוטשילד, ה"סיטי" של תל אביב, את דיירי הרחובות הסמוכים ובהם דיירי מגדל מאייר שנבנה מעל השוק, וכן את המבקרים באזור.

מקור המקורב לדברים התייחס לסכסוך בין השותפים ואמר כי קיים נתק תקשורתי בין טרייביטש לבעלי המניות האחרים. "השותפים לא הסתדרו, לא הזרימו כסף לשוק האוכל - ואז העסק נפל. זו לא פעם ראשונה שקורה דבר כזה בהיסטוריה של העסקים. שמו שם עשרות מיליוני שקלים של השקעות, אבל כשאתה רב עם השותפים - הספינה טובעת". לפי המקור, הסכסוך בין הצדדים נגע להלוואות אישיות שניתנו.

בחודש שעבר פורסם ב-TheMarker כי אייל רביד, בעל השליטה ברשת הקמעונות ויקטורי , מעוניין להשתלט על מתחם האוכל. רביד ניהל מגעים ראשונים לרכישת המתחם מברגרואין, שבשליטת משפחת ברגרואין וקבוצת חג'ג'־כהן, בתמורה ל–30–40 מיליון שקל. המגעים נוהלו, מעל ראשו של טרייביטש. ואולם, המגעים לא הבשילו לכדי עסקה סופית, כנראה בשל מחלוקת על גובה התשלום הסופי.

יגאל צמח, מנכ"ל ברגרואין, אמר בסוף השבוע ל–TheMarker: "קרן ליאת לא עמדה בתשלומי השכירות לברגרואין – ולמרות ניסיונות להגיע להבנות עם הקרן, בסופו של דבר נאלצנו לקחת חזקה בנכס, וכרגע אנחנו פועלים כדי לעבוד ברמה האסטרטגית ולהפעיל את מתחם המסעדות במקום בצורה חדשנית, מרתקת ומהנה שתתאים לתל אביב ב-2018.

"להערכתי, ניכנס למספר חודשי חשיבה אסטרטגית עם טובי המומחים מהארץ ומחו"ל, ולאחר גיבוש האסטרטגיה נשקיע את המשאבים הנדרשים כדי להפוך את המתחם הזה למקום שתל אביבי 'הארד קור' ירצה לבוא לאכול, גם בצהרים וגם בערב", הוסיף צמח. ברגרואין גם כעת מוכנה למכור את המתחם בתמורה לכ-50-45 מיליון שקל. כיום השוק מנוהל על ידי נועם מלניק, שממשיך לפי שעה בתפקיד מטעם ברגרואין.

לא ניתן היה להשיג את תגובת שותפי קרן ליאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker