להאוזר נמאס משיגעון הקריפטו: מבקש להגביל את פעילותן של חברות המטבעות הדיגיטליים

רשות ניירות ערך פירסמה היום הצעה לתיקון תקנון הבורסה, שתגביל פעילות חברות בתחום המטבעות הדיגטליים ■ "עולה חשש כי מחירי המניות של חברות המתכוונות לפעול בתחום מנותקים מערכן הריאלי"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך היוצא, שמואל האוזר
יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד

רשות ניירות ערך פירסמה היום (ה') הצעה לתיקון תקנון הבורסה, שתגביל פעילות חברות בתחום המטבעות הדיגטליים. ברשות הסבירו את הצורך בתיקון התקנון לאחר שבתקופה האחרונה נרשמה תופעה של מסחר חריג בניירות ערך של חברות שהודיעו כי בכוונתן להכניס פעילות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים (ביטקוין, אית'ר, לייטקוין, ועוד).

במקרה אחד מהעת האחרונה, דיווח של חברה על כניסה לפעילות בתחום כריית המטבעות הביא למסחר חריג בנייר הערך של החברה, עד כדי זינוק של אלפי אחוזים בשער המניה עוד בטרם התקיימה בה פעילות ממשית שניתן לאמוד את תוצאותיה. הכוונה היא ככל הנראה לחברת משאבי טבע , ששינתה את שמה לבלוקצ'יין כרייה.

ברשות ראו את עליות השערים החדות וחוששים כי "מקרים אלו מעלים חשש כי מחירי המניות של חברות המתכוונות לפעול בתחום מנותקים מערכן הריאלי, וכי השוק מתייחס למניותיהן באופן בלתי רציונלי ובלתי צפוי. לתופעה זו, אם תימשך, עלולות להיות בעתיד השלכות חמורות על תקינות והוגנות המסחר בבורסה בכלל ועל אמון ציבור המשקיעים בבורסה".

הבעיה העיקרית של הרשות היא שהכנסת הפעילות בתחומים אלו נעשית באמצעות חברות ללא פעילות ריאלית משמעותית, בעת שהתחום נושא בחובו אי ודאות כה גדולה שעלולה לחשוף את המשקיעים לאפיק השקעה מסוכן, תנודתי ולא מפוקח. כלומר, אותם שלדים בורסאיים מנצלים את היכולת לשנות את תוכן הפעילות שלהם ובכך לפעול תחת מעטה עמימות - בניגוד להליך של הנפקה שבו יש גילוי מלא של כלל הפעילות שלהם.

לכן מציע הרשות, ראשית, כי חברה כזו - שעיקר פעילותה הוא השקעה, החזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים - לא תיכלל במדדי הבורסה; שנית, שחברה כזאת לא תירשם למסחר, אלא אם עמדה בתנאים הבאים: ההון העצמי שלה עולה על 100 מיליון שקל, ונערכו לגבי פעילותה דו"חות כספיים סקורים או מבוקרים לתקופה של 36 חודשים.

תחום המטבעות הקריפטוגרפיים, המבוסס על יישומים של טכנולוגיית בלוקצ'יין, הינו תחום מתפתח ודינמי. תחום זה מצוי עדיין בתחילת דרכו ונושא בחובו פוטנציאל רב לחדשנות טכנולוגית, מימונית ועסקית. על רקע זה פועלת בימים אלה ועדה מיוחדת שמינה יו"ר הרשות לבחינת אפשרויות האסדרה של הנפקות מטבעות קריפטוגרפיים לציבור (ICOs), במטרה לגבש מתווה המלצות שייתן מענה רגולטורי ראשוני בראייתה של רשות ניירות ערך לתחום זה. המלצות הוועדה צפויות להתפרסם בשבוע הבא.

הצעת הרשות לשינוי התקנון אינה מטפלת באסדרה של הנפקת מטבעות דיגטליים לציבור, אלא בניסיונות העכשוויים להכניס לבורסה פעילות ספקולטיבית בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, ובפרט השקעה ישירה או כרייה של המטבעות בציפייה לעליית ערך.

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, כתב בפניית הרשות כי "התיקון נועד להגביל את המסחר בחברות שעיקר פעילותן הוא השקעה, אחזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים, על ידי הגבלת הכללתן של חברות אלה במדדי הבורסה והגבלת כניסתן לבורסה למקרים שבהם התקיימו תנאי סף המצביעים על פעילות עסקית משמעותית".

מבלוקצ'יין כרייה נמסר: "אנו מאמינים כי לאחר רכישת בקבון (BLCM) החברה עומדת בכל דרישות הרגולטור, שכן ההון העצמי של החברה עולה על 100 מיליון שקל, עוד בטרם החברה תגייס הון נוסף. יצוין גם כי החברה זוכה לביקושים רבים להשקעות הון מצד משקיעים. בתגובתנו אנו נמנעים במודע מלהתייחס לאופן ולהיגיון שעומדים מאחורי החלטה זו. במידת הצורך, נתייחס לכך בזמן המתאים.

"בסופו של יום, בלוקצ'יין כרייה תשרת את כל קהל משקיעיה על ידי השלמת עסקת הרכישה והמשך בניית הקבוצה. אנחנו מעודדים את המשקיעים לקרוא את הדו"חות הפיננסיים המפורטים שנפרסם בימים הקרובים. כולנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים לשבש במזיד את הפעילות של החברה שלנו ולפגוע במשקיעים שלנו בחודשים האחרונים. זאת בזמן שעשינו כל מאמץ לחשוף ערך חבוי, לממש הזדמנות יוצאת דופן ולעמוד בכל דרישות הרגולטורים - הבורסה לניירות ערך ורשות ניירות ערך. אנחנו מחויבים באופן אישי לכך שבעלי המניות שלנו ייהנו מעסקת הרכישה של בקבון.

"הסיבה לדאגה מצד הרשות לניירות ערך והעומד בראשה איננה נסתרת מעינינו, אך אנחנו גם מאמינים שפעילות בלוקצ'יין כרייה עומדת בקנה אחד עם כל דרישות החוק והרגולציה ופועלת ביושר ובתום לב. ימים יגידו האם בקבון תמשיך להציג את אותו היקף רווחיות והכנסות בעתיד, אך אנחנו משוכנעים שלחברה יש יתרון מהותי על פני מתחרותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker