הסל הכי טוב ב-2017 - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסל הכי טוב ב-2017

2017 היתה שנה חזקה בשווקים, והמשקיע הפסיבי שבחר בתעודות סל - השיג בדרך כלל תשואות נאות ■ התעודות שעוקבות אחר מדדי טכנולוגיה עולמיים ושווקים מתעוררים כיכבו, בעוד התעודות על מדדים בישראל בלטו לשלילה ■ קסם בולטת עם שש תעודות בעשירייה המצטיינת

תגובות
המנצחת: התעודה Nasdaq Golden Dragon China
Darryl Dyck/אי־פי

2017 חלפה עם עליות חדות ברוב מדדי המניות בעולם. העליות הטיבו, שוב, עם המשקיע הפסיבי, שבחר להשקיע במדדים באמצעות תעודות סל או קרנות מחקות, בעלויות נמוכות יחסית. ושוב, השקעה באמצעות מנהלי השקעות אקטיביים יקרים, שמתקשים להכות את המדדים — ובמיוחד בשנים חזקות בשווקים — לא הוכיחה את עצמה.

איזו קרן השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לניתוח ביצועים לחצו כאן

מבין 142 תעודות הסל בישראל, התעודה שהניבה את התשואה הגבוהה ביותר היתה תכלית Nasdaq Golden Dragon China מנוטרלת מטבע עם תשואה שקלית של 57% (הבדיקה נעשה בנטרול תעודות ממונפות או בחסר). לשם השוואה, מדד נאסד"ק עלה ב–26% בשנה החולפת ומדד הטכנולוגיה הישראלי עלה ב–14%. תכלית השיקה את התעודה במארס 2014 — והיא מנהלת כיום נכסים בסך 9 מיליון שקל בלבד, בדמי ניהול של 0.5% בשנה.

מדד Nasdaq Golden Dragon China מאפשר למשקיעים מהעולם להיחשף לתחום הטכנולוגיה הסיני. המדד מורכב ממניות שעיקר הרווח שלהן נובע מסין, ורובן רשומות באחת מהבורסות האמריקאיות כמניות ADR ("תעודה" על מניה). המדד כולל מניות כמו של ענקית החיפוש הסינית באידו (Baidu) או צ'יינה מובייל. המדד עצמו עלה ב–2017 בכ–60% — כך שהפער, בשיעור של 3.5%, לעומת ביצועי תעודת הסל מיוחס בעיקר לעלויות הגידור ועלויות נוספות לניהול התעודה.

10 תעודות הסל המצטיינות

"מגזר הטכנולוגיה - הדפנסיבי החדש"

מבין 10 תעודות הסל המצטיינות של 2017, חמש הגיעו מענף הטכנולוגיה העולמי. כך למשל, ניתן למצוא ברשימה תעודות סל העוקבות אחר מדד DJ Internet Composite; מדד S&P Technology ומדד NASDAQ Q-50 שעוקב אחר 50 המניות בנאסד"ק 100. מאפיין נוסף של התעודות המצטיינות היה נטרול החשיפה למט"ח — שאיפשר למשקיעים ליהנות מהתחזקות השקל מול המטבעות המרכזיים בעולם.

"מגזר הטכנולוגיה העולמי הוא המנצח הגדול של 2017 — גם במזרח וגם במערב", אמר בכיר בענף תעודות הסל. "משהו שונה ומרתק קרה לענף הטכנולוגיה בשנים האחרונות. טכנולוגיה נהפכה ל'דפנסיבי החדש'. החברות, בחלקן, התבגרו והתייצבו, הן מציעות תשואת דיווידנד למשקיעים, מבצעות BuyBack (רכישות עצמיות) ורוקחות עסקות של מיזוגים ורכישות. חלקן מתגאות במאזנים חזקים בעלי שפע מזומנים — ממש כמו חברות צריכה.

"ארבע המניות הגדולות — גוגל, אפל, מיקרוסופט ופייסבוק — היוו כ–50% מההפתעות לטובה בכל אחת מעונות הדו"חות. מניות אלה, יחד עם אמזון, רשמו גידול של 21% במכירות — הקצב המהיר מאז 2012. האנליסטים צופים לקבוצה זו עלייה של 20% בהכנסות גם ב–2018. המשקיעים נהרו למניות הענף בשנה החולפת וקשה היה למצוא גוף מוסדי שלא ייחס לענף משקל 'עודף'. שולי הרווח של ענף הטכנולוגיה כפולים משל S&P500 וצמיחת הרווחים דו־ספרתית — כשהן רגישות פחות לעלייה בריבית", הסביר הבכיר.

במקום השני נמצאת תעודת קסם MSCI סין, שהניבה תשואה שקלית של כ–40%. התעודה עוקבת אחר מדד המשקף את ביצועי המניות הסיניות. התשואה של המדד במונחי מטבע מקור (דולר הונג־קונגי) היתה 52.3% — כשהפער בין התשואות מוסבר בעיקר בהתחזקות הדולר ההונג־קונגי והיעדר גידור מפני חשיפה מטבעית. התעודה מנהלת 9 מיליון שקל בלבד, בדמי ניהול של כ–1%.

במקום השלישי נמצאת תעודת הסל קסם מזרח אירופה CECEEUR, שהניבה תשואה שקלית של 37.8%. התעודה עוקבת אחר מדד CECE, המורכב מהמדדים של הבורסות בפולין, צ'כיה והונגריה. המדד נקוב ביורו, כך שהתחזקות השקל מולו הביאה את המדד — שעלה ב–28.5% — לביצועי חסר מול התעודה השקלית.

ענף הביטוח הישראלי היה היחיד בין המדדים בישראל שהתברג לעשירייה הפותחת (מקום רביעי). התעודה שהעוקבת אחריו — קסם ביטוח ענפי — הניבה תשואה של 36.5%. עוד ניתן למצוא בעשירייה הפותחת בעיקר תעודות העוקבות אחר השווקים המתעוררים או המזרח הרחוק (הרשימה המלאה בטבלה).

10 תעודות הסל הגרועות

ישראל מובילה במדדים הגרועים

תעודות הסל עם הביצועים הגרועים ב–2017 הגיעו בעיקר מתחום הסחורות ומבורסת תל אביב. התעודה הגרועה היתה קסם חוזה גז טבעי NYMEX NG1, שהניבה תשואה שקלית שלילית של 46%. התעודה עוקבת אחר מחיר חוזה עתידי על גז טבעי, הנסחר בבורסת NYMEX. לצד הגז, גם הכסף והסחורות החקלאיות תפסו מקום "מכובד" במצעד המפסידים. כך, תעודת קסם סל סחורות חקלאיות בלומברג הניבה תשואה שלילית שקלית של 21.7% — מקום שני מהסוף (הירידות התעצמו בשל חולשת הדולר). גם תעודות סל על מחיר הכסף נפלו ב–7%–9%.

לישראל יש נציגות בולטת ברשימת התעודות הגרועות ב–2017. התעודות העוקבות אחר מדד ת"א גז ונפט הניבו בשנה החולפת תשואה שלילית של יותר מ–18% — מקום שלישי מהסוף. תעודות העוקבות אחר מדד ת"א ביומד הגיעו למקום הרביעי מהסוף, עם תשואה שלילית של כ–17%; ותעודות על ת"א SME60 הגיעו למקום השביעי מהסוף עם תשואה שלילית 8.5%. גם תעודה של קסם, העוקבת אחר מדד דאו ג'ונס לענף הגז והנפט בישראל התברגה לעשירייה הגרועה, עם תשואה שלילית של 6.7%.

"בישראל היתה שנה קשה למדדים רבים. מגזר האנרגיה בלט לשלילה, בעיקר על רקע החששות שמאגר תמר יצטרך לחדש את החוזה עם חברת החשמל במחירים נמוכים מהנוכחיים. הירידות במדד קשורות גם להערכות שהתחזית שפירסם משרד האנרגיה לביקושי הגז בישראל אופטימית מדי; וכן על רקע הקושי של תמר ולווייתן לחתום על חוזי עוגן ליצוא גז טבעי", הוסיף הבכיר בענף תעודות הסל.

ענף תעודות הסל, שמנהל כ–97 מיליארד שקל, צפוי לעבור ב–2018 שינוי משמעותי: מעבר לפעילות במודל של קרן סל במקום תעודת סל. רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם, אמרה כי "קרן הסל תתנהל במתכונת זהה לקרן הסל ETF המקובלת בעולם, עם שורה של הקלות ויתרונות. כך, נקבעו הוראות מעבר ועקרונות לשימור רציפות בפעילות — כך שאירוע הפיכת התעודה לקרן לא ייחשב אירוע מס למשקיעים, ולא יחולו שינויים מהותיים בזכויותיהם.

"בדומה למקובל בשוק ה–ETF בעולם, עושה השוק של יחידות הקרן יהיה חברה נפרדת ממנהל הקרן — כך שהמשקיע לא יהיה חשוף לכשל או להפסדים של עושה השוק. הנכסים שיוחזקו בקרן סל יהיו על שם הנאמן, ולכן אין סיכון אשראי של המנפיק", הדגישה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#