אחרי עשור של מחיקת מאות מיליוני שקלים: לאומי מוכר את הבנק ברומניה

המכירה לא צפויה להשפיע מהותית על דו"חות לאומי, שממקד את הפעילות הבינלאומית בבריטניה וארה"ב; לאומי נכנס לפעילות ברומניה באוגוסט 2006, כשרכש את יורום בנק תמורת כ-60 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק לאומי רומניהצילום: גוגל סטריט ויו

בנק לאומי ממשיך לצמצם את הפעילות הבינלאומית שלו שתתמקד רק בארה"ב ובריטניה. כך, עם ההתאוששות שחלה בכלכלה הרומנית באחרונה, מדווח היום (ד') לאומי כי חתם על הסכם עקרונות עם קרן השקעות בריטית בשם ארגו קפיטל מנג'מנט (Argo Capital Management) למכירת מלוא האחזקות של לאומי בבנק לאומי רומניה.

העסקה כוללת מנגנוני התאמה שונים, והתמורה שצפוי לאומי לקבל מוערכת בקצת יותר מ-100 מיליון שקל - סכום הנמוך במקצת מהונו העצמי של לאומי רומניה, המוערך  בקצת פחות מ-120 מיליון שקל. ההסכם כפוף, בין היתר, לקבלת האישורים הרגולטוריים הרלוונטיים בישראל וברומניה, כשהמכירה של השלוחה ברומניה לא צפויה להשפיע מהותית על הדו"חות הכספיים של לאומי.

ארגו פועלת בין השאר גם בתחום הפיננסים, ומחזיקה בתאגיד העוסק במשכנתאות ברומניה. מטעם לאומי מוביל את העסקה עו"ד חנן פרידמן, ראש חטיבת אסטרטגיה ורגולציה ואחראי על פעילותה של לאומי בארה"ב, סין ורומניה.

מהדו"חות השנתיים של בנק לאומי ל-2016, ניתן לראות כי לאומי רומניה מפעיל 15 סניפים, זאת לאחר  שבמהלך 2015-2010  נסגרו 22 סניפים של הבנק. לאומי רומניה עוסק כיום בפעילות בנקאית הכולת בין היתר בקבלת פיקדונות, מתן אשראי, סחר בינלאומי ופעילות במט"ח. בנוסף פעילות בנקאות מסחרית הכוללת מימון נדל"ן, מימון לקוחות ישראלים הפועלים ברומניה ומימון עסקים מקומיים קטנים ובינוניים.

לאומי נכנס לפעילות ברומניה באוגוסט 2006, כשרכש את יורום בנק תמורת כ-60 מיליון דולר. אלו היו ימי הגאות בשווקים, שהתאפיינו גם בהשקעות מאסיביות של יזמים ישראליים בנדל"ן ברומניה, כך שלאומי העריך כי יוכל להרחיב שם את הפעילות. בסופו של דבר התבר כי מדובר בהשקעה כושלת, שהסבה לבנק לאורך שנים הפסד מצטבר של כמה מאות מיליוני שקלים.

המכירה של לאומי רומניה מצטרפת לשורה של מימושים שביצע לאומי בחו"ל, מאז כניסתה של רקפת רוסק עמינח לתפקיד המנכ"לית במאי 2012. מהלכים שנבעו בעיקר מהמחיר הכבד שנגבה מהבנק בהיקף של כ-1.8 מיליארד שקל, בגין חקירת המס בארה"ב, וכן בעקבות ההערכה כי לבנקים ישראליים אין יתרון ממשי בפעילות בינלאומית מסיבית.

בעקבות זאת, במהלך 5 שנים האחרונות, הונהגה בלאומי מדיניות של עיסוק בכסף "לבן" בלבד. כך, לאומי התחיל לצאת בהדרגה מפעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית, ומכר יותר מ-15 פעילויות ואת הבנק בשווייץ. בנוסף, החליט לאומי להפסיק את פעילותו מול לקוחות שלא ניאותו לתת מענה הולם בדבר מקור הכספים שבחשבונותיהם, או שלא הסכימו להעניק אסמכתאות ואישורים כי על הכספים שמוחזקים בחשבונם שולם מס כחוק.

מבין הבנקים הישראליים, בלאומי נרשמה ב-9 חודשים הראשונים של 2017 התרומה המשמעותית ביותר של 183 מיליון שקל, לעומת הפסד של 44 מיליון שקל בתקופה המקבילה. עיקר התרומה הגיעה מבנק לאומי ארה"ב, המנוהל ע"י אבנר מנדלסון, ושנמצא בשנתיים האחרונות בצמיחה וגידול בהיקף הפעילות, בעוד שהפעילות בבריטניה עדיין טעונה שיפור מבחינת התרומה לריווחיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker