בזן קיבלה רישיון להקמת תחנת כוח חדשה בחיפה; העלות המוערכת - כ-200 מיליון דולר

התחנה החדשה תאפשר לבזן לייצר 135 מגוואט חשמל לצריכה עצמית, ותחליף תחנת כוח קיימת, שהוקמה ב-1984 ■ לפי הערכות, התחנה החדשה, שתופעל בגז, עשויה לתרום כ-24 מיליון דולר לרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של בזן בשנה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן במפרץ חיפה
ערן אזרן

בתי זיקוק לנפט ( בזן ), שבשליטת (33%) ה חברה לישראל של עידן עופר ומפעלים פטרוכימיים (15.5%), רושמת ציון דרך מרכזי בדרך לתחנת כוח חדשה במפרץ חיפה. בזן דיווחה כי קיבלה משר האנרגיה, יובל שטייניץ, רישיון מותנה להקמת תחנת הכוח. התחנה - שעלות הקמתה מוערכת בכ-200 מיליון דולר, תופעל בגז טבעי ותאפשר לבזן לייצר 135 מגוואט חשמל לצריכה עצמית.

תחנת הכוח תפעל בשיטת הקוגנרציה לייצור קיטור וחשמל, ותחליף תחנת כוח קיימת במתחם בזן, שפועלת מאז 1984. התחנה הקיימת הינה בעלת הספק ייצור של כ-40 מגוואט חשמל וכ-350 טונה קיטור לשעה. החשמל והקיטור משמשים לצורכי מפעל בזן, בעוד שעודפי הקיטור נמכרים. החל מיולי 2013, בזן רוכשת את יתרת החשמל הנחוץ לפעילותה מ-OPC, בחוזה ל-10 שנים.

בכוונת בזן, שמנוהלת בידי ישר בן מרדכי, להגדיל בעתיד את פעילות התחנה, כך שתוכל לייצר חשמל בהיקף של 340 מגוואט, ביעילות גבוהה של כ-75% (ניצול החום המופק), יחסית ל-37% בתחנות פחמיות ול-56% בתחנות אחרות הפועלות על גז טבעי. בשלב זה הוגבל היקף ייצור החשמל ל-135 מגוואט בשל מגבלות של רשת ההולכה. בהתאם לסקר ההיתכנות של חברת החשמל, הפעלת תחנה בהיקף מלא תתאפשר לא לפני 2024.

בבזן – מהחברות המזהמות בישראל – הסבירו כי התחנה החדשה תחליף ציוד מיושן, תפחית את רמת הפליטות לסביבה ברמה הארצית, תגביר את היעילות האנרגטית - ולא תגדיל את הפליטות לאזור מפרץ חיפה. בבזן הדגישו כי הקמת התחנה הינה בהמשך ישיר למדיניותו של משרד האנרגיה, להעמיק את השימוש בגז לייצור חשמל, על חשבון ייצור חשמל מפחם.

עלות מוערכת: 200 מיליון דולר

לירן לובלין, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי, ציין כי בזן לא פירסמה העלויות או את ההשפעה הצפויה לתחנת הכוח החדשה על תוצאות החברה, אבל ניתן להשוות את הפרויקט לתחנת הכוח שהקימה פז, בגודל של 60 מגהוואט ובעלות 66 מיליון דולר.

"תחנת הכוח של פז תרמה 12 מיליון דולר ל-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי, ע"א) לתוצאותיה בשנה. אם נעשה הקבלה, הקמת התחנה אמורה לעלות לבזן כ-200 מיליון דולר (לפי מפתח של 1.5 מיליון למגה וואט) ולייצר תרומה של כ-24 מיליון דולר ל-EBITDA של החברה. לגבי לוחות הזמנים, חשוב להבין שמדובר ברישיון מותנה והדרך להקמת התחנה ארוכה, להערכתנו נדרשות כשלוש שנים מסגירה פיננסית לצורך ההקמה, כך שמדובר בתהליך שייקח לכל הפחות 4 שנים מהיום.

"בשורה התחתונה, מדובר במהלך נוסף בשרשרת תהליכי ההתייעלות של בזן. תרומת התחנה לרווח של החברה צפויה לסייע לה בתקופות בהן מרווחי הזיקוק יהיו פחות אטרקטיביים, אך חשוב לזכור כי מדובר בהשקעה לא מבוטלת שככל הנראה תגרור בהמשך גם נטילה של חוב נוסף. אנו סבורים כי בטווח הקצר הידיעה לא צפויה להשפיע על תמחור המניה, וככל שהחברה תתכנס לקראת סגירה פיננסית נקבל יותר וודאות לגבי המספרים שאותם נכון יהיה להביא בחשבון במודל", אמר לובלין.

מניית בזן, שפועלת בענף שנתון לתנודתיות חזקות במחזור העסקים, עלתה במהלך 12 החודשים האחרונים בכ-32% - בעיקר על רקע ההתאוששות במרווחי הזיקוק. בזן סובלת בשנים האחרונות מחוסר יציבות ניהולי, שבא לידי  ביטוי בתחלופה של שלושה מנכ"לים – האחרון שבהם, אבנר מימון, התפטר בנובמבר האחרון. בזן הרוויחה של 92 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2017 - בהשוואה לרווח של 1.4 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016, כתוצאה מעלייה חדה במרווחי הזיקוק. זאת בעקבות הדממות של בתי זיקוק באירופה ובמפרץ מקסיקו כתוצאה מהוריקן הארווי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker