המדינה אישרה לדירקטורים של חברת החשמל ביטוח עד 1.3 מיליארד שקל

בעוד 3 שבועות: דיון בביהמ"ש באישור בקשה לתביעה ייצוגית בגין גלגול ההתחייבויות לפנסיה על תעריף החשמל

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> אסיפת בעלי המניות של חברת החשמל אישרה בשבוע שעבר ביטוח אחריות לדירקטורים ולנושאי משרה בסכום של 360 מיליון דולר (1.3 מיליארד שקל) לשנה שתסתיים במחצית ינואר 2011. סכום זה כולל ביטוח אחריות עד 300 מיליון דולר, בתוספת של עד 60 מיליון דולר להוצאות משפט.

חברת החשמל תרכוש את הפוליסה מחברת הפניקס תמורת פרמיה שנתית של 500 אלף דולר. הפרמיה מכסה את כל הנפקות האג"ח בישראל ובחו"ל, למעט הנפקות אג"ח שרשומות למסחר בארה"ב בהיקף של יותר מ-500 מיליון דולר, שעבורן תיגבה פרמיה של 10% עד 15% באופן יחסי לתקופת הביטוח בפועל. סכום ביטוח האחריות לדירקטורים הוא 9% מההון העצמי של חברת החשמל נכון לסוף יוני 2009, ו-12% מההון העצמי של החברה לפני תיקון ההפרשה המופרזת להתחייבויות האקטואריות של החברה בהיקף של 6.5 מיליארד שקל בדו"חות הכספייים של החברה לרבעון השני של 2009.

האישור באסיפת בעלי המניות של החברה ניתן בהתאם לאישור עקרוני שנתנה המדינה ב-24 בדצמבר לשפות נושאי משרה בחברה בסכום של עד 25% מההון העצמי של חברת החשמל בגין כל פעולה שנקטו במישרין או בעקיפין וקשורה להכנת הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון השני של 2009.

השיפוי ניתן גם בגין ההשלכות של תיקון הטעות שחלה בהפרשה לקרן הפנסיה של עובדי החברה על הכנה, אישור ופרסום של דו"חות כספיים קודמים, כל עוד נושא המשרה לא הפר חובות אמונים וזהירות או עשה פעולה מתוך כוונה להפיק רווח אישי.

תביעה ייצוגית

חברת החשמל כבר מתמודדת עם תביעה ייצוגית ופנייה מקדמית להגשת תביעה נגזרת בקשר עם הפרשה של ניפוח לכאורה של ההתחייבויות האקטואריות של החברה ב-6.5 מיליארד שקל.

שלושה תובעים הגישו בסוף אוגוסט 2009 בקשה לאישור תובענה ייצוגית בשם כל משלמי חשבון החשמל בשבע השנים האחרונות. התובעים טענו כי חברת החשמל גילגלה במודע את העלות המופרזת של התחייבויות אקטואריות על תעריף החשמל, אף שהיתה מודעת כביכול לטעות שנפלה בחישובים האקטואריים, ואף הציגה נתונים שגויים בפני רשות החשמל שמאשרת את התעריפים.

בית המשפט המחוזי בתל אביב ידון ב-4 בפברואר 2010 בקדם בקשה לאישור התובענה. חברת החשמל קיבלה בספטמבר 2009 פנייה מעורך דינו של דב זלינגר, שמחזיק בכמה ממניות החברה, ובה הוא מבקש מהחברה לתבוע את חברי הדירקטוריון ואת אקטואר החברה, שאחראים לשתי הנפקות שביצעה החברה בחו"ל במאי 2008 ובינואר 2009.

זלינגר טוען כי בשל ניפוח ההתחייבויות האקטואריות של החברה שילמה חברת החשמל ריביות גבוהות יותר משהיתה משלמת אלמלא הטעות. זלינגר הבהיר במכתבו כי מדובר בפנייה מקדמית לפני שיגיש לבית המשפט בקשה להגיש תביעה נגזרת בשם החברה נגד חברי הדירקטוריון והאקטואר. חברת החשמל דחתה במכתב מסוף אוקטובר 2009 את טענותיו של זלינגר, הן באשר להפרת חובות כלפי החברה מצד חברי הדירקטוריון ואקטואר החברה והן בשל נזק שנגרם לה לכאורה כתוצאה מהטעות בחישוב ההפרשות לפנסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker