דירקטורים בחברת החשמל: "לא נאשר גיוסי חוב נוספים"

דירקטוריון חברת חשמל מעכב אישור תקציב הפיתוח של החברה ל-2010; אושר תקציב התפעול בהיקף 12 מיליארד שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק

>> דירקטוריון חברת החשמל עיכב את אישור תקציב הפיתוח של חברת החשמל ל-2010 על רקע התנגדות בקרב הדירקטורים להתיר לחברה לגייס חוב נוסף לצורך מימונו.

תקציב חברת החשמל ב-2009 היה 20 מיליארד שקל - כשתקציב רכש הדלקים היה 10.2 מיליארד שקל. תקציב הפיתוח בשנה שחלפה היה 5.9 מיליארד שקל - כש-1.8 מיליארד שקל מתוכם הופנו למימון תחנות הכוח במסגרת תוכנית החירום למשק החשמל.

מזה כשנה מערים הדירקטוריון קשיים על המשך מדיניות הגיוסים של חברת החשמל, בעקבות המינוף הגבוה של החברה - המכביד על תפקודה השוטף ומסכן את יציבותה הפיננסית. כך למשל סירב בסוף 2008 הדירקטוריון לאשר לחברה לממן את תוכנית החירום למשק החשמל - ואילץ למעשה את רשות החשמל לגלם את רוב התוכנית בתעריף החשמל. בהמשך, התנה הדירקטוריון את המשך גיוסי החוב בהתקדמות ההנהלה ביישום השינוי המבני בחברה או ביישום תוכנית ההתייעלות. כמו כן, התנה את המשך הנפקות האג"ח במינוי יועץ פיננסי לצורך הגיוסים - מינוי שמתעכב מזה חודשים. זאת, על רקע הביקורת שנמתחה על הנהלת החברה בגין שלוש הנפקות האג"ח האחרונות בארה"ב - הנמצאות כיום תחת בדיקת משרד מבקר המדינה.

בעקבות הצגתם מחדש של הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2009, פחת יחס ההתחייבויות של חברת החשמל להון העצמי מ-6.2 ל-4 מיליארד שקל, ואולם החוב הפיננסי נטו של החברה גדל ב-3.3% והסתכם ב-47.35 מיליארד שקל. ב-30 ביוני 2009 היו בקופת החברה מזומנים ושווי מזומנים בהיקף 3.8 מיליארד שקל, וזו הציגה תזרים מזומנים חיובי בסך 1.4 מיליארד שקל.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "הדיון בתקציב הפיתוח נדחה לישיבת הדירקטוריון הבאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker