אלון גלזר: שלמה אליהו הוכיח למדינה מדוע לא כדאי לה לתת לו את השליטה

האנליסטים לא מתלהבים מתוכנית אליהו; וולף הוריד את המלצתו ללאומי מ"תשואת יתר" ל"משקל שוק

אתי אפללו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> "המצב המשפטי לא ברור במאה אחוז, צריך לבדוק אם בכלל שלמה אליהו יכול להציע מועמד לתפקיד", כך אמר אתמול גורם באוצר ל-TheMarker. זאת לאחר שבעל המניות השני בגודלו בבנק, שלמה אליהו, הודיע שלשום כי הוא פנה ליו"ר הדירקטוריון, בבקשה לכנס אסיפת בעלי מניות מיוחדת כדי לבחור לתפקיד יו"ר הבנק את דוד קליין, לשעבר נגיד בנק ישראל.

בבנק לאומי

המלחמה של אליהו היא עם בנק ישראל, שפסל אותו לאורך השנים מלקבל שליטה בבנק. כל המהלך של אליהו כוון נגד בנק ישראל, ואחרי שיכריז מהי עמדתו יחליט האוצר מה לעשות.

במערכת הבנקאות מעריכים כי אם יצטרך בנק ישראל להחליט אם קליין הוא מועד מתאים לתפקיד דירקטור בבנק או יו"ר הבנק, הוא יתקשה מאוד שלא לאשר אותו. אליהו הקפיד שלשום במסיבת העיתונאים שכינס לשבח את ניסיונו ומקצועיותו של קליין, וכשנשאל אם בחר בו מבין כמה מועמדים, ציין אליהו: "לא פתחתי גלריה. הוא נראה לי מתאים ונכון וראוי, אז הצעתי לו".

עם זאת, מסתבר כי לפני קליין חיפש אליהו מתמודד הרבה יותר קרוב לבנק עצמו, והציע את התפקיד למנכ"ל הבנק, גליה מאור, שסירבה להצעתו. בין היו"ר המכהן של הבנק, איתן רף, לבין מאור יש הסכם כי כל עוד רף בתמונה, מאור לא "תחתור תחתיו". כלומר, כל עוד ועדת המניות לא החליטה שלא להאריך את כהונתו באופן רשמי, היא לא ראתה לנכון להסכים להצעתו של אליהו.

האנליסטים המסקרים את הבנק אינם מתלהבים מההתרחשויות סביב הבנק. אחרי שאלון גלזר, מנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, אמר אתמול כי אליהו הוכיח למדינה מדוע לא כדאי לה לתת לו את השליטה בלאומי, גם ג'וזף וולף, מנהל מחלקת המחקר של ברקליס, ציין כי הוא לא מבין כיצד המהלך אתמול של אליהו אמור לעזור לו להשיג את השליטה בלאומי. "לדעתי, לאומי יהיה הסיפור של 2010, ומה שראינו אתמול זו רק ההתחלה למריבה שתהיה בלאומי למי תהיה המלה אחרונה", ציין וולף.

וולף הוריד אתמול את המלצתו למניית לאומי מ"תשואת יתר" ל"משקל שוק".

בבנק ישראל לא הגיבו לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker