האם בנק הפועלים עומד לפתח מומחיות בנדל"ן?

בתפקידה הקודם במגדל התרכזה ענת לוין בנדל"ן המניב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> בשבועות הקרובים יצטרך מנכ"ל מגדל, יונל כהן, להחליט על המחליף לענת לוין, העוברת לתפקיד משנה למנכ"ל בנק הפועלים. בבחירתו יצטרך כהן להביא בחשבון כי עליו לבחור דמות המסוגלת להיכנס לנעלי לוין לא רק בתחום ההשקעות ואשראי, אלא גם בתחום נדל"ן.

הדו"חות הטובים של חברת אמות שפורסמו אתמול הזכירו כי מגדל מבצעת במקביל השקעות ישירות במניות חברות הנדל"ן. במסגרת אסטרטגיה זו השקיעה מגדל כ-250 מיליון שקל באמות השקעות בספטמבר 2009 תמורת הקצאה של 15.6% מאמות. מאז עלתה מניית אמות בכ-26% ומגדל מורווחת על הנייר בגין השקעה זו 64 מיליון שקל.

למרות זינוק של 147% במניית אמות ב-12 חודשים אחרונים, האנליסטים בבתי ההשקעות פסגות, מגדל שוקי הון ואי.בי.אי גם אתמול המליצו לקנות את מניית אמות במחירי יעד של 9.85-11 שקלים למניה.

מלבד ההשקעה באמות רכשה מגדל כ-9% ממניות החברות הבנות של אזורים תמורת 100 מיליון שקל והשקיעה פעמיים בסכום כולל של יותר מ-70 מיליון שקל ברכישת מניות בריטיש ישראל. בימי המשבר בשווקים בסוף 2008 הודבק למגדל הכינוי "מחלצת הטייקונים". לוין הובילה את העסקה לרכישת בית סלקום ממבני תעשייה תמורת 356 מיליון שקל, דבר שסייע לכלכלית ירושלים למשוך דיווידנדים ממבני תעשייה כדי לעמוד בהתחייבויותיה. לוין חילצה את יצחק תשובה ממבוכה של הסדר חוב כמעט ודאי בדלק נדל"ן, כשבפירוק השותפות בחברה הבת ד.נ.נ.מ רכשה נכסים מניבים בישראל תמורת 275 מיליון שקל.

חלק מהשקעות מגדל אינן סחירות ולא ניתן לקבוע את איכותן. חלק ממבקרי לוין גם גרסו כי היא רוכשת נכסים כמו קניון הזהב בעבור עמיתי מגדל ביוקר. ואולם נכון להיום התזמון של מגדל להשקיע בענף הנדל"ן במהלך המשבר נראה נכון. כעת נותר לראות אם הגעתה של לוין לבנק הפועלים תגדיל את החשיפה של הבנק לחברות הנדל"ן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker