הערכות: המשנה למנכ"ל הפועלים ענת לוין עשויה לנהל השקעות ריאליות בבנק

בנק הפועלים אינו פעיל כיום בהשקעות ריאליות; עם בואו של היו"ר יאיר סרוסי החל הבנק בבדיקת תחום זה

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

>> שלשום בערב הגיעה ענת לוין, לאחר שמונתה באותו בוקר למשנה למנכ"ל בנק הפועלים ולאחראית על פעילות הנוסטרו והמסחר בבנק, לאירוע שערכה חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט במוזיאון תל אביב. לוין, ששימשה בתפקידה הקודם מנהלת השקעות ראשית בחברת הביטוח מגדל, קיבלה ברכות מכל עבר על המעבר מענף הביטוח לענף הבנקאות. הצטרפותה של לוין לבנק הפועלים חותמת, למעשה, את החלפת ההנהלה הוותיקה והחזקה של הבנק בהנהלה חדשה.

אתמול בערב חזרה ההנהלה של הפועלים מיומיים של גיבוש בצפון, לעבודה הקשה בצל פרשת חקירתו של היו"ר הקודם, דני דנקנר. ואולם, גיבוש ההנהלה החדשה, למעשה, עדיין לא התחיל, ובחודשים הבאים בכירי הבנק יצטרכו ללמוד לעבוד ביחד ויבחנו זה את גבולתיו של זה.

שתי שאלות עולות לאחר הצטרפותה של לוין לבנק; האחת - האם בואה מסמן שינוי במדיניות ההשקעות של הבנק? והשנייה - כיצד תשתלב בהנהלה החדשה של הבנק? בשוק מעריכים כי דווקא הבחירה בלוין, בעלת ניסיון בהשקעות ריאליות, יכולה להיות חלק מבניית התשתית לקראת החלטה להיכנס לתחום זה. עוד מעריכים בשוק כי העניין עלה במסגרת המו"מ לקבלת התפקיד שקיימה לוין עם ראשי הפועלים.

רק לפני כמה חודשים ציינו בבנק כי נבחנת אפשרות להיכנס להשקעות ריאליות. הכניסה להשקעות ריאליות כוללת בדרך כלל השקעה בחברה יצרנית באופן ישיר ויכולה להיעשות גם כחלק מעסקה כוללת למתן אשראי לחברות באמצעות החטיבה העסקית, כפי שביצע לאומי בעסקת מתן האשראי לאיש העסקים אילן בן דב שרכש את פרטנר.

בנק הפועלים אינו פעיל כיום בהשקעות ריאליות, ויש לו כמה אחזקות היסטוריות ובהן כלל ביטוח ודלק נדל"ן המנוהלות בפועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות של הבנק. מי שפעיל מאוד בתחום ההשקעות הריאליות הוא דווקא המתחרה העיקרי של בנק הפועלים - בנק לאומי. על אף שנערכו כמה דיונים בעניין, עדיין לא התקבלה החלטה בדירקטוריון הפועלים להיכנס לפעילות בתחום ההשקעות הריאליות. ואולם עם בואו של היו"ר החדש, יאיר סרוסי, החל הבנק בבדיקת האפשרות להיכנס לתחום זה. פועלים שוקי הון, שבה סרוסי משמש יו"ר, מחפשת השקעות עבור הבנק.

"גם אם הפועלים יחליט לא להיכנס לתחום ההשקעות הריאליות, ללוין יש מוניטין בכל סוגי ההשקעות", אמר מנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, אלון גלזר. "אשת השקעות ברמה של ענת לוין היא חיזוק משמעותי לבנק. לבנק הפועלים ודאי זה טוב שיש מישהי שעושה בקרה על ההשקעות של יחידות הבנק בארה"ב ובלונדון, כדי למנוע מקרים כמו ההשקעות באג"ח מגובות משכנתאות".

מוקדי הכוח החדשים

לגבי השתלבותה של לוין בהנהלה החדשה, אמר גלזר: "ציון קינן התחיל לפעול רק עכשיו, ובוודאי עדיין לא מסמנים לו יורש. עדיין אין חצרות, ואין מוקדי כוח. בהנהלת הפועלים יש עוד מקום לאנשים חזקים". ואולם, כבר עתה ברור כי שני מוקדי כוח המתהווים בהנהלת הפועלים הם לוין, שלגביה מעריכים בשוק שקיבלה עליה את התפקיד מתוך שאיפה להתקדם בבנק, ושמעון גל, מנהל החטיבה העסקית שהגיע ממזרחי טפחות.

אחת השאלות המעניינות היא השתלבותה של לוין בהנהלה לצדו של גל. "לוין אינה מאיימת על גל. הוא יישפט לפי התוצאות. יש לו הרבה קילומטראז', ולענת לוין יש עוד הרבה מה ללמוד. היא אולי אשת השקעות מעולה, אבל בנקאות היא תתחיל ללמוד מהתחלה", אמר מקורב לבנק. "לוין היא רכש טוב לבנק והמשך למגמה של המנכ"ל קינן, לחזק את ההנהלה. ההנהלה כיום היא חזקה מאוד ובעלת תחומי התמחות", אמר מנהל מחלקת המחקר של כלל פיננסים ברוקראז', יובל בן זאב. "על פניו זה נראה צוות מנצח. האם הם יידעו לעבוד ביחד? ימים יגידו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker