הרפורמה בתכנון ובבנייה - קטסטרופה

נדל"ן ותשתיות

מיטל להבי
מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיטל להבי
מיטל להבי

>> סוף-סוף פורסמה הרפורמה בתכנון ובבנייה. מבלי להיכנס לכל החוליים הרבים שבהצעת החוק, הנה טעימה קטנה ממה שמצפה לנו אם תעבור.

כך שגם אם יפתח מאן דהוא בדירת מגורים בית כנסת, מקווה, מכון ליווי או אפילו פאב, על השכנים יהיה להשלים עם התופעה או פשוט לעבור דירה, תוך מכירתה במחיר הפסד. יתרה מכך, כאשר הנכס מיועד בתוכנית למגורים, ניתן יהיה לעשות בו כל שימוש העולה על הדעת, ללא צורך להפקיד תוכנית המשנה את ייעוד הנכס. כך יחמקו בעלי הנכס המטריד מתשלום פיצויים לשכניהם בגין ירידת ערך נכסיהם, כתוצאה מהשימוש הפוגע.

לא בכדי נוסחה הגדרה כה רחבה של המונח דירת מגורים בהצעת החוק. השר האחראי על ביצוע חוק התכנון והבנייה הוא שר הפנים, אלי ישי, ובלי תמיכת ש"ס אין קואליציה, אין רפורמה ואין ביבי. לכל אורך החוק מוענקות סמכויות רחבות לשר הפנים. הוא הממנה, הוא המאשר, הוא המגדיר והוא הקובע. בכל הוועדות הרבות שמוקמות לפי הצעת החוק, היו"ר הוא נציגו ולמעשה ידו בכל. אם תיכנס הרפורמה לתוקף וחלילה הצעת החוק תעבור, היכונו לבית הכנסת והמקווה שיצוץ אצלכם מחר בבניין.

כן אדוני ראש הממשלה, גם אני רוצה, בשבתי בוועדה המקומית, לאשר לגב' בוזגלו לסגור מרפסת ולתת למר בוזגלו להזיז גדר מבלי להוציא להם את הנשמה. לשם כך יש צורך לשנות את תהליכי הרישוי ולא לזעזע את אמות הסיפים של התכנון. אם כבר אתה רוצה לעשות רפורמה אמיתית שתצעיד את המדינה קדימה, אל תתנהל כמי שעושה מחטף אלים וכוחני שייקח אותנו מרחק שנות אור לאחור. תן לאנשי המקצוע, לאנשי משרדי הממשלה ולארגונים החברתיים והסביבתיים להטביע את חותמם. תן לנו זמן להאיר את הרפורמה. האמור לעיל הוא רק דוגמה המייצגת קמצוץ ממה שיש לי לומר על סעיף 1 בלבד בהצעת החוק.

ומה מסתתר מאחורי 584 הסעיפים הנוספים להצעה? לידיעתך, בין השאר, קיימות סתירות מהותיות בין סעיפי החוק וגם כאלה המבטיחים את היותו רפורמה לעשירים, כלומר האוכלוסיות המוחלשות הן שישלמו את מחירו. לכן, תן לנו זמן, 90 יום נוספים, לקרוא ולהעיר ואולי לבסוף נברך את הרפורמה ולא נקלל את הקסטרופה.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker