תמר פטרוליום על סף סיכום לרכישת 7.5% מהאחזקות של נובל אנרג'י בתמר

הצדדים צפויים לפרסם בימים הקרובים את פרטי העסקה, שמוערכת בסכום של כ-900-800 מיליון דולר ■ נובל צפויה לקבל מניות בתמר פטרוליום במקום זכויותיה במאגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח במאגר תמרצילום: אי־פי

תמר פטרוליום על סף סיכום לרכישת 7.5% מזכויותיה של נובל אנרג'י במאגר תמר – כך נודע ל-TheMarker. הצדדים צפויים לפרסם בימים הקרובים את פרטי העסקה, שמוערכת בסכום של כ-800-900 מיליון דולר (כ-3 מיליארד שקל). בעקבות העסקה, נובל אנרג'י צפויה להיפגש עם 600 מיליון דולר במזומן – שיגיעו באמצעות גיוס חוב מהציבור.

תמר פטרוליום היא החברה הייעודית (SPV) שהקימה דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, לרכישת זכויותיה (31.25%) במאגר תמר, כמתחייב ממתווה הגז. בשלב הראשון תמר פטרוליום רכשה 9.25% מהזכויות, ומאוחר יותר היא צפויה לרכוש את יתרת הזכויות (22%). הרכישה, שנעשתה ביולי 2017, בוצעה באמצעות גיוס הון מהציבור של כ–200 מיליון דולר, והנפקת אג"ח ב–650 מיליון דולר (סדרה א').

בעוד דלק קידוחים חויבה במתווה הגז למכור את כלל אחזקותיה בתמר, נובל אנרג'י נדרשה לדלל את אחזקותיה מ–36% ל–25% עד 2021. בסוף הרבעון השני של 2016 מכרה נובל כ–3% מהזכויות בתמר לקבוצת הראל וקרן תש"י בתמורה ל–370 מיליון דולר לפי שווי של 12.3 מיליארד דולר לתמר (ברוטו). מאוחר יותר נובל מכרה להראל ותש"י עוד 0.5% מהזכויות לפי שווי דומה. כרגע נותר ברשותה של נובל אנרג'י "בלוק" של 7.5% מהזכויות, שאותן ניסתה למכור בחודשים האחרונים לגופים המוסדיים, בהם כלל ביטוח, הראל ומנורה, אך ללא הצלחה.

בתמר פטרוליום - שמוחזקת (40%) על ידי דלק קידוחים של תשובה - רקחו מבנה ייחודי לעסקה עם נובל אנרג'י. כך הוחלט למשל כי חלק מהתמורה תשולם באמצעות הרחבה של סדרת אג"ח א', בעוד חלק אחר ימומן באמצעות הקצאה פרטית של מניות תמר פטרוליום לנובל אנרג'י. תמר פטרוליום ממונפת ברמה של 60%–65% (LTV — חוב לעומת שווי הנכס). גם לאחר ההנפקה, המינוף של תמר פטרוליום אינו צפוי לגדול, בשל הקצאת ההון שתבוצע באופן פרטי לנובל ותגדיל את בסיס ההון. העסקה צפויה להגיע בסופו של דבר לאישור האסיפה הכללית של תמר פטרוליום.

עם השלמת העסקה, נובל צפויה לקבל מניות בתמר פטרוליום במקום זכויותיה במאגר. המניות יונפקו בדיסקאונט על המחיר בבורסה. יתר בעלי המניות בתמר פטרוליום — דלק קידוחים, המוסדיים והציבור — ידוללו, ונובל תוכל לממש בהדרגה ובמנות קטנות את מניותיה במועדים שתבחר. שיעור הדילול ייקבע בהתאם לדיסקאונט שתקבל נובל בעסקה.

השווי בעסקה צפוי להיות גבוה מהשווי שנגזר לתמר מתמר פטרוליום, מאחר שנובל כחברה בע"מ אינה נדרשת לשלם תמלוגים לצדדים שלישיים. השווי הסחיר של תמר פטרוליום מגלם למאגר שווי של 9.7 מיליארד דולר (נטו, לאחר תמלוגי על ומסים). השווי המבוקש מבחינתה של נובל צפוי להיות השווי בעסקה עם הראל — 12.3 מיליארד דולר (ברוטו, לפני תמלוגי על ומסים), כאמור, תוך ביצוע התאמה לכמות הגז שנמכרה והתזרים שהתקבל בשנה וחצי האחרונות.

"נראה לי אבסורד שהמדינה תתיר לתשובה ונובל לחבור לעסקה; זה הפוך לכל רעיון של תחרות ושל מתווה הגז – וגם המשקיעים לוקחים על עצמם סיכון. אם יהי 'גיהוק' אחד בענף הגז, למשל בעניין החוזה של תמר עם חברת החשמל, הקריסה של תמר פטרוליום, שתלויה במינוף של 70% LTV, תהיה הרבה יותר מאסיבית. במקרה הזה, אין פה גם כיסים אחרים או נכסים להיפרע מהם. יהיה מעניין לראות אם זה יאושר בסופו של דבר", אמר גורם בשוק בתגובה לעסקה המתבשלת.

תמר, ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל, החל לספק גז למשק במארס 2013. המאגר מוחזק כיום בידי נובל אנרג'י (32.5%), דלק קידוחים (22%), ישראמקו (28.75%), תמר פטרוליום (9.25%), אלון גז (4%) והראל וקרן תש"י (3.5%). עתודות הגז במאגר מוערכות ב–318 מיליארד מ"ק (BCM), כולל מאגר הלוויין תמר SouthWest.

נובל, שמנוהלת על ידי הנשיא והמנכ"ל דיוויד סטובר, מתמחה בחיפוש, קידוח, פיתוח והפקת גז טבעי ונפט בעולם. לאחר שמנייתה צנחה מתחילת השנה בכ-30%, שווי החברה מסתכם בכ-13 מיליארד דולר.

על אף ההתאוששות במחיר הנפט בעולם, מצבה הפיננסי של נובל טעון שיפור. את שלושת הרבעונים הראשונים של 2017 סיימה החברה בהפסד תפעולי חשבונאי (GAAP) של כ-2.2 מיליארד דולר, והפסד של 1.6 מיליארד דולר בשורה התחתונה  – פי שתיים ביחס לתקופה המקבילה ב-2016. ההפסד נבע, בעיקר, מהפרשה חד פעמית של 2.3 מיליארד דולר שבוצעה בגין פרויקט פצלי שמן שנסגר (Marcellus shale).

עם זאת, בנטרול הפרשות חד פעמיות, נובל אנרג'י רשמה רווח מתואם (NON-GAAP) של כ-1.6 מיליארד דולר. הרווח התפעולי התזרימי המתואם (EBITDA) עמד בינואר-ספטמבר 2017 על 1.8 מיליארד דולר, בהשוואה לכ-1.7 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2016. במהלך תשעת החודשים הראשונים, פעילותה השוטפת הניבה תזרים חיובי של 1.4 מיליארד דולר. התשואות על אג"ח החברה לטווח בינוני-ארוך של נובל בירידה, ועומדות כעת על כ-4.5%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker